Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Adam Votava · 9.11.2012
· Sledovanost: 40862x
· Vytisknuto: 3910x Hodnocení: 5.8/6 (5x) · Odměněn: není
Shinkanzen, gejša, samuraj to jsou obvykle nejčastější asociace, které se vybaví při myšlence návštěvy Japonska. Nám akvaristům se však jednoznačně vybaví přírodní akvária, Takashi Amano, Aqua Design Amano. Právě k tomuto cíli naše cesta směřovala. Hned po příletu do hlavního města Tokia nás překvapila uhlazenost prostředí, vřelé úsměvy kolemjdoucích a perfektní organizovanost a systémovost práce. Musíme přiznat, že na dobré náladě přidalo i sluníčko a příjemných 20st. (odlétali jsme z ČR těsně před sněhovou nadílkou).
Hned druhý den nás čekalo hlasování v soutěži THE INTERNATIONAL AQUATIC PLANTS LAYOUT CONTEST, které se odehrávalo v reprezentativních prostorách Tokio fórum. Dokonce jsme se i všichni shodli na vítězné práci, kterou připravil reprezentant Činy-Zhang Jianfeng ve svém akváriu o rozměrech 120x50x50cm. Název „Amazon“ téměř identicky kopíroval krajinu pralesů. Diskutovalo se však hned při vyhlašování o původním směru soutěže přírodních akvárií a současném modelování miniaturních krajinek. Po slavnostním vyhlášení výsledků následoval galavečer a společenský raut. Součástí byla i soutěž Iwagumi Challenge, které se za Českou republiku účastnil Adam Votava. Byl vybrán jako český vítěz soutěže IAPLC minulého roku (ve světové soutěži 50té místo). Atmosféra celého dne byla až do pozdních hodin velice přátelská.
Další den si pro nás společnost Aqua Design Amano co. připravila tzv.Tokio tour. V rámci níž jsme navštívili významná místa japonské historie a kultury v Tokiu a především dvě veřejná akvária.
Prvním navštíveným akváriem bylo „Sunshine aquarium“, které ohromovalo prezentací mořských akvárií. Dokonalá čistota nádrží a jejich obyvatelé ve skvělé kondici (pro mnohé z nás druhy, které jsme doposud mohli vídat jen skrze média či červené knihy CITES). Nezapomenutelným zážitkem byla jistě kolekce medúz, velké mořské akvárium s korálnatci, lachtani proplouvající nad našimi hlavami a obrovské jihoamerické Arapaimy.
Po tradičním obědě a prohlídce další části Tokia na nás čekal pomyslný vrchol dne – „Sumida aquarium“ v nové budově přes 640 metrů vysoké Tokyo Skytree. Společnost ADA zde v letošním roce, v rámci výstavby veřejného akvária, instalovala a zařídila dvě obrovská přírodní akvária (414 cm a 710 cm délky). Nám se dostalo jedinečné příležitosti tyto nádrže vidět a diskutovat o nich přímo s realizačním a servisním týmem ADA. Opět se budeme opakovat, ale i zde nás překvapovala píle, nadšení a hrdost, s jakou celý servisní tým přistupuje k údržbě a čištění akvárií (práce probíhají od 23hod do 5hod ranní). Správné načasování střihu rostlin, výměna vody a pozorování dění v akváriích se však vrací v nezapomenutelném zážitku, který nádrže zanechaly nejen v nás, ale v každém z návštěvníků "Sumida aquarium". Oblíbenost těchto dvou akvárií dokazoval i počet fotografujících, kteří soustředili svou pozornost právě na tyto dvě nádrže. Tímto efektním antree však prohlídka nekončila. Dále na nás čekalo překvapení v podobě ukázky kompletního životního cyklu medúz, několik dalších mořských akvárií, akrylátové nádrže pro tučňáky a cca 5 metrů vysoké stěny majestátního útesu, kolem kterého se prohánělo mnoho druhů ryb (od menších dorad po perutýny, siby, rejnoky a žraloky). Skvělé zakončení dalšího dne, před přesunem Shinkansenem do Niigaty - pomyslné mekky přírodních akvárií, sídla ADA a Nature aquarium gallery.
Očekávali jsme mnohé, ale realita nám doslova vyrazila dech. Přímo u vstupu nás přivítalo největší akvárium v celé galerii, které bylo zařízeno již před mnoha lety v Iwagumi stylu. Společně s několika dalšími staršími layouty ukazovalo, jak by mělo přírodní akvárium dlouhodobě fungovat. Bez drastických zásahů i déle než 10 let. V hlavní místnosti galerie pak bylo k vidění více než dvacet dalších akvárií, od malých nádrží po téměř dvoumetrové. Společným rysem všech akvárií byla nekompromisní čistota, promyšleně a přirozeně vypadající layouty, rostliny v excelentní kondici a nezvykle klidné ryby. Každé akvárium obsahovalo filtraci a CO2 techniku s tlakovou lahví. Díky možnosti dialogu s týmem udržujícím tato akvária se nám dostalo mnoho užitečných rad a vysvětlení. Jak z odpovědí vyplynulo, za veškerou krásou stojí komplexní používání výrobků ADA, čas věnovaný pečlivé údržbě a nabyté zkušenosti.
Po společném fotografování jsme se po skupinkách přesouvali k domu Mr.Takashi Amana, kde na nás čekalo do nedávna největší přírodní akvárium. I po tak dlouhé době přirozeného růstu vypadalo velice stylově a spolu s obdobně zařízenou zahradou působilo jako dokonalá oáza klidu. Filtrační technika byla ukryta za akváriem v podlaze a využívala převážně svou nitrifikační část. Všechny spoje byly vedeny v nerezovém provedení. Po odfotografování, propočítání oběhů vody, množství přidávaného Brighty K a STEP2 jsme se pomalu odebrali do hotelu. Nastalo však další překvapení, které si pro nás pan Amano připravil. Celý hotel byl v japonském stylu, takže samotný pohled na koupelnu či čajovou místnost v nás vzbuzoval pocit nového zážitku. Přesně ve 20 hodin začal poslední společný večírek s japonskou večeří. Celý večer byl velice energický: zpívalo se, jedlo a pilo... veselá a přátelská konverzace až do pozdních hodin.
Celá návštěva pro nás byla opravdovým zážitkem, který bohužel nejde pouhým textem předat, kdo rád cestuje - pochopí. Věříme, že v České a Slovenské republice zájemců o koncept přírodních akvárií přibude (ať už jako soutěžící v zařizování přírodních layoutů v mezinárodní soutěži IAPLC, či samotného zájezdu do Japonska).
Naše cesta dále pokračovala. O dalších 10-ti dnech trávených po veřejných akváriích a obchodech s místní akvarijní technikou se můžete dozvědět: