Problémy v novém akváriu smazat

Zrušit filtr tohoto tématu
Neděle 25.5.2008 09:14:05 [ID:66272][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od PROVOKATER
pro VASA REF: 66252(ZOBRAZIT REFERENCI)
   To je vskutku skvostná přehlídka a díky za dešifrování, zase je člověk o něco chytřejší. Ne že by mne tato zvířatka plašila, ale zase vím, jak se jmenují. Mívám je některé také...
Reagovat mohou pouze registrovaní.
Neděle 25.5.2008 01:38:21 [ID:66269][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od KUBA25
pro REEVE REF: 66268(ZOBRAZIT REFERENCI)
   No tak z tohoto akvária by měl kdejakej profesor zoologie radost. Malý biotop, úplá sbírka toho, čemu tu někteří říkají brebrky.Na tom vašem akva by se dalo udělat několikahodinové cvičení z ekologie vodních toků.(s názornými ukázkami)
Neděle 25.5.2008 01:22:32 [ID:66268][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od REEVE
   Pokusím se vás uklidnit, protože vše nasvědčuje tomu, že v akváriu máte zcela neškodné organismy.
1) Opravdu asi nějaká vodní plíseň, možná běžný rod Saprolegnia nebo Achlya. Že se tyto plísně mohou uchytit i na rybách, to vás vůbec nemusí znervózňovat. Vyskytují se totiž v každém akváriu a na rybách se uchytí pouze v případě, že mají nějak narušenou slizovou ochranu na pokožce. Nárůst plísně zřejmě zmizí sám, urychlit to můžete opakovaným stíráním.
2) Tohle je opravdová lahůdka pro opravdové znalce (jímž bohužel nejsem), už jsem o jejich výskytu v akváriích slyšel. Na 99,9 % to budou nějací vodní kroužkovci z podtřídy máloštětinatců (Oligochaeta), s největší pravděpodobností z čeledi naidkovitých (Naididae), možná rod Dero nebo něco příbuzného, co má podobné žaberní výběžky. Vzhledem k tomu, že jde o blízké příbuzné nitěnek, rybám určitě vadit nebudou, ba právě naopak.
3) Tipuji na nějakou malou ploštěnku, jako je například Microstomum. Naprosto neškodný tvoreček.
V žádném případě není důvod k panice, natož k nějakému chemickému zásahu. Po vypuštění ryb tvorečkové zmizí, zčásti proto, že je ryby vyzobají, zčásti proto, že se ukryjí do dna. Máte-li ve svém okolí znalce hydrobiologa, zkuste mu do té doby nádrž ukázat. Bude nadšený a jistě pod mikroskopem objeví další úžasné organismy, možná i nádherné řasy krásivky.
A dodatek pro všechny, kteří se podobných neznámých breberek děsí: Jsou v každém akváriu a není důvod se jich bát. Stačí se pozorně podívat na sklo nebo na povrch dna a určitě je objevíte také. Nejčastěji jde o prvoky (včetně "obřích" pijavenek dlouhých až 2 mm), saprofágní hlístice nebo drobné kroužkovce, občas i maličké ploštěnky, korýše lasturnatky nebo škeblovky a další zajímavé vodní bezobratlé. Mnozí z nich jsou bioindikátory čisté vody, takže znepokojení je na místě až ve chvíli, kdy tito tvorečkové z akvária zmizí. Nepodléhejme vymývání mozků reklamami, které se nám snaží vnutit představu, že všechny "neznámé" drobné tvory z našeho okolí je nutné vyvraždit. Jakýkoliv "chemický boj" s těmi malými breberkami je nejen zbytečný, ale také vrcholně škodlivý, protože spolu s breberkami poškozujeme i ryby a rostliny.
P.S.: Pravděpodobnost, že spatřená breberka je rybím parazitem, je extrémně nízká, prakticky nulová. Paraziti přebývají hlavně v rybím těle a mimo něj mají zpravidla podobu mikroskopických stadií, která pouhým okem nevidíme. (S výjimkou notoricky známých "obrů", jako je například kapřivec nebo chobotnatka rybí.) A pokud se vesele množí i v akváriu bez ryb, je prakticky jisté, že to žádní rybí paraziti být nemohou.
Sobota 24.5.2008 23:19:39 [ID:66259][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od LADUSCHKA
   teda, co to tam máte za brebery, to je pro mě záhada... že by Vám evoluce v akváriu vytvořila novej živočišnej druh..? :)) no, ale vážně, přiklánim se k názorům ostatních, asi to bude nějaká potoční brebera, třeba nějaká larva čehosi, třeba se Vám to pak vylíhne a uvidíte...:) ale lepší by bylo fakt to zkrmit.. myslim, že si rybky rády dlábnou, mě takhle zlikvidovaly trepky, který se mi z ničeho nic objevili v akvárku, nechtělo se mi tam dávat chemii, rybky se za nima čile honily, tak stádo neonek za tři dny trepky spáslo a byl klid... tohle je podle mě NEJ řešení, kdyžtak to až pak řešit chemií... držim palce!
Sobota 24.5.2008 22:21:28 [ID:66256][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od XUNDERGROUND
   Fůůj, tohle se mi nikdy nestalo a doufám, že nikdy nestane. Nicméně jako vážnej problém to nevypadá, toho se zas neboj. Typoval bych, že tyhlety parchanti budou dost choulostivý na toxicitu vody, tedy trocha jedu na šneky by je měla zničit (nemám to nijak ověřený, jen domněnka). Nebo jak říká Vašek, ryby co to sežerou.
Sobota 24.5.2008 22:01:34 [ID:66253][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od VACLAV
   I když natočíš upravenou vodu z vodovodu tak se ti tam časem něco objeví, natož když je to voda přímo z přírody. Je dobré vždy pár rybiček v akváriu mít hned od začátku, většinou se o podobné potvory postarají.
Sobota 24.5.2008 21:04:15 [ID:66252][TEMA:66252]

Problémy v novém akváriu

Od VASA
   Dobrý den
Asi před týdnem jsem si nově založil akvárium - voda je dovezená z Šumavy ph (6,4),neplavou v něm ryby.V dovezené vodě nebyl žádný živočich pozorován. Použity byli všechny věci z minulého akvária (umyté,proprané). V minulém akváriu byl problém s žábrohlísty - byl podáván flubenol ale bylo asi už pozdě nebo flubenol nezabíral - rybky umřeli, i přesto jsem dávku po několika dnech zopakoval (v akváriu nebyli přes 1 měsíc žádné ryby... v akváriu jsem propral písek a předělal jsem ho.
1)Okolo bambusů(na řezu)se utvořila pravděpodobně možná nějaký druh plísně - rozrůstá se a vytváří jakoby pavučinu pár cm nad dnem.
2)V akváriu se objevili úzcí a dlouzí živočichové (1cm velcí), kteří plavali v nádrži - když byli v klidu měli esovitý tvar těla, myslím si, že se vyvinuli v něco víc(v akváriu již nejsou) a teď jsou na skle - přisáti - na konci těla mají přísavky (při přesunu se pohybují druhou částí těla)nejvěčí mají asi tak 3cm.
3)Živočich 1mm velký na skle.
1,2,3)viz. foto
- Co z toho je nebezpečné pro ryby, co to je, popřípadě jak se toho zbavit?

Přiložený obrázek: P1050699.JPG
Přiložený obrázek: P1050702.JPG
Přiložený obrázek: P1050725.JPG
Přiložený obrázek: P1050734.JPG
Přiložený obrázek: P1050738.JPG
Přiložený obrázek: P1050747.JPG