Autor: Jan Burzanovský + Radek Blaško
Pomineme-li pravidelné burzy, tak posledních šest let každý rok patří úvod veřejných akcí české akvaristické scény výstavě akvarijních ryb, pořádané v kulturním centru ALDIS, ležícím u Labe nedaleko centra Hradce Králové.
Oba pořadatelé se svými přáteli nám na letošní rok připravili celkem 79 výstavních nádrží s rovnými stočtyřiceti vystavenými druhy a formami tropických sladkovodních rybek. Letos se zde známí chovatelé, ale i běžní návštěvníci sešli již pošesté.
Hradecké výstavě patří rovněž první kolo Mezinárodních mistrovství chovu bojovnice pestré, Betta splendens. Letos soutěžilo celkem 64 samečků této barevné rybky.
Shodou okolností jsme se oba výstavy zúčastnili počtvrté a rádi bychom čtenářům AKVARISTA.cz představili některé z exponátů, jež byly letos k vidění. Jsouce hlavním zaměřením cichlidáři, vždy si v Hradci přijdeme na své, ale naší snahou bylo i uvedení ostatních druhů ryb.
Velkou radost nám pořadatelé udělali velmi pěknou kolekcí několika druhů a forem rodu Tropheus. Vedle čtenářům známých T. spec. "Ikola"
a T. spec. "Bemba" (nebo T. spec. "Black, Bemba") jsme se mohli kochat pohledem i na formu z oblasti Kachese. Zastoupen byl samozřejmě i tlamovec Duboisův (Tropheus duboisi) a tlamovec Brichardův (T. brichardi "Kipili")
Když už jsme začali africkým jezerem Tanganika, vytrváme zde a podíváme se, jaké další ryby z tohoto zajímavého jezera byly na výstavě přítomné. Altolamprologus calvus patří k druhům, které vyhledávají v zajetí velké ulity plžů.
Vhodným doplněním cichlid spjatých s podkladem jsou pelagické druhy. Do této skupiny patří tlamovci z rodu Cyprichromis. Čtenářům ukazujeme barevnou variabilitu druhu Cyprichromis leptosoma. Bohužel jednotlivé formy nebyly blíže specifikovány.
Kromě uvedených bylo na výstavě ještě mnoho dalších tanganických druhů. Za všechny zmíním oblíbeného pestřence Brichardova (známého rovněž jako Princezna z Burundi), Neolamprologus brichardi.
Jezero Malawi zde zmíním dvěma druhy rodu Aulonocara, který je charakteristický velmi krásným a pestrým zbarvením samců, bohužel samičky jsou zbarveny převážně nevýrazně šedostříbrně.
Ze všech druhů mbuna cichlid jezera Malawi mi dovolte vyzdvihnout velmi pěknou skvrnitou formu tlamovce Metriaclima estherae, kterou autor (Radek Blaško) před časem choval pod obchodním označemím "Magie".
Jen obrázkem bez zbytečného textu zmíníme ještě dva druhy malawských cichlid:
Rovněž amerických cichlid bylo vystavováno hned několik druhů. Snad nejvíce zaujali velmi krásní, vzrostlí jedinci druhu Vieja synspila. Opravdu úchvatný pohled.
V jiné nádrži zase vévodil pár důstojných Parachromis managuensis.
Stejně jako jsme vyzdvihli kolekci tlamovců rodu Tropheus, jsme s velkým potěšením shlédli kolekci duhovek, rybek, které jsou přes všechnu svou atraktivitu a poměrnou jednoduchost chovu na pokraji komerčního zájmu.
Velmi krásným zbarvením se chlubili jedinci Melanotaenia herbertaxelrodi a duhovky třípruhé, Melanotaenia trifasciata.
Duhovka akvamarínová byla zastoupena mladými jedinci, jejichž zbarvení není tak výrazné jako u dospělých jedniců v době tření.
Svou pouť po australském kontinentu uzavřeme pohledem na dva poddruhy duhovky nádherné, Melanotaenia splendida. Představen byl poddruh M. s. australis
a M. s. inornata. Zbarvení těchto rybek nebylo tak výrazné jako u ostatních "melanotaenií", ale myslíme si, že zvláště u poddruhu inornata má své kouzlo.
Z Austrálie to je co by kamenem dohodil do Jihovýchodní Asie, která je domovinou mnoha druhů labyrintních ryb. Z této skupiny jsou známé především bojovnice pestré, Betta splendens, ale nám učarovaly více přírodní druhy. I ty byly na výstavě zastoupeny! Dovolte nám vyzdvihnout alespoň bojovnici Enisinu, Betta enisae.
Další rybkou, kterou zmíníme, je bojovnice jednoskvrnná, Betta unimaculata, druh, který první z autorů sám chová. Při správně dopadajícím světle je i tento druh velmi zajímavě zbarven.
Rájovec černý, na výstavě prezentován jako Macropodus concolor, se sice již nějakou dobu jmenuje Macropodus spechti, ale to nic nemění na tom, že je ozdobou téměř každého akvária.
Rájovec cejlonský (Belontia signata) toho se známějšími rájovci nemá mnoho společného. Jedná se o velkou, až 20 centimetrů dorůstající rybu, ale krásně zbarvenou.
Na závěr si dovolíme zobrazit i několik dalších druhů, bez zbytečných delších komentářů:
Ještě před zhodnocením výstavy si dovolím ukázat dvě fotografie, zobrazující fakt, že vystavené ryby měly ideální podmínky. Takové, že se před návštěvníky bez ostychu třely.
V sousedním sálu pak své zboží pro akvaristy nabízelo mnoho dalších akvaristických firem. V dostání zde bylo cokoliv, co je pro akvaristiku třeba v dostatečném množství a míře sortimentu!
Chtěli bychom poděkovat organizátorům výstavy za velmi krásný zážitek nejen během samotné expozice, ale i během přednáškového odpoledne. Výstava, doprovázená první dva dny i rozsáhlou prodejní presentací všeho akvaristického, s velice slušnou nabídkou nejen rybek samotných, ale i dostatečného množství rostlin (firma Rataj dodala i rostliny pro samotná výstavní akvária), krmení,
pomůcek, techniky i akvaristické osvěty v podobě stánku magazínu ATF se již pevně zařadila mezi tradiční veřejné akce české akvaristické scény. Jediné, co trochu pokazilo dojmy našich pedantských dušiček, byla místy nepřesná jména ryb.
První den výstavy (v sobotu 10. 2. - výstava trvá až do neděle 18. 2.) proběhlo i tradiční přednáškové odpoledne v přednáškovém sálu Aldisu ve druhém patře.
Úvod tohoto odpoledne patřil jednomu z organizátorů akce, Ing. V. Hulmanovi, který toto zahájil slavnostním vyhlášením výsledků a předáním pohárů za mezinárodní mistrovství B.splendens v loňském roce.
První přednáška Martina Roseho - Pavilon Indonéské džungle v pražské ZOO očima akvaristy, pojednávala o prohlídce veřejné části expozice s přihlédnutím k rybám, jejich biologii, chovu, krmení; nahlédnutí do technického zázemí, technického srdce budovy, na filtry, UV jednotky, dávkování soli a léčiv a lovení velkých nožovců v rondelových nádržích.
Velkou škodou pak bylo, že organizátoři předem nevyzkoušeli techniku, kterou zajistili pro druhou přednášku RNDr. J.Nováka o názvoslovných změnách v tribu Heroini - jihoamerických kančíků, která se nakonec pro nekompatibilitu dataprojektoru a Jindrova DVD nekonala.
Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.