"V Brně se nám rozjeli", takto by šly nazvat obě letošní akce brněnského spolku Cyperus. O jarní mimořádné akci k 100. výročí jsme psali již před půl rokem (ČLÁNEK: 100 let je jen jednou). Teď přišel čas na další přednáškovou akci, kterou bez obav můžeme nazvat tradiční - v sobotu 20. října se konal Akvaristický podzim – Brno 2007.
Stejně jako loni přednášky probíhaly v příjemném prostředí brněnského Partner centra v blízkosti výstaviště. I když třeba dodat, že prostory dostupné v Partner centru začínají být malé. Nechme se od pořadatelů překvapit, jaké budou mít ambice na podzim 2008.
Vyčerpávající přednášky českých akvaristů probíhaly přes celý den. Oproti programu je zde uvádíme tak, v jakém pořadí byly odpřednášeny:
RNDr. Jiří Vítek, CSc., Jaroslav Kadlec: Rod Aphyosemion - biologie, ekologie, chov a fotogalerie
Projevem profesionální byla první přednáška Jiřího Vítka, která byla vypracována společně s naším nejvýznamnějším, bohužel již zesnulým halančíkářem Jardou Kadlecem.
Seznámeni jsme byli s rodem Aphyosemion a jeho několika podrody s jejich typickými zástupci. Několik fotografií a základní parametry vody prezentovaly přirozené bitopy halančíků rodu Aphyosemion. Pomocí animací bylo názorně prezentováno i chování a život druhů v rámci jednoho stanoviště. Rybky jsme v rámci počítačové animace i nakrmili tou správnou potravou a nechali vytřít a vyvíjet. Nakonec bylo představeno nově vydané CD o rodu Aphyosemion a prezentovány krásné fotky pana Kadlece.
CD: Jiří Vítek, Jaroslav Kadlec a spolupracovníci:
H A L A N Č Í C I 2, A f r i k a 1: R O D A P H Y O S E M I O N.
JIŘÍ VÍTEK - nakladatelství a vydavatelství CD-publikací,
edice: HOBBY KOMPENDIUM - SLADKOVODNÍ AKVÁRIUM II,
CD-ROM, verze 2.1, Brno 2007
Ing.Vlado Fábry: Francouzská Guyana (film a prezentace)
Vlado nad promítanými fotografiemi napřed vyprávěl o cestě po Francouzské Guyaně v Jižní Americe, následně jsme se do této oblasti podívali prostředníctvím jeho filmu. Halančíkáři mohli být potěšeni ukázkou konkrétních biotopů jihoamerických halančíků, objevily se i záběry krevetek, nepopsané krásné cichlidky Nannacara, žabičky a hadi i start vesmírné rakety.
MUDr.Vladko Bydžovský: Drobnoústky
Zanícený Vladko se příjemně rozpovídal o chovu drobnoústek. Samozřejmě z vlastní zkušenosti popovídal o vhodnosti akvárií, rostlin a ideálních spoluobyvatelích. Doporučil vhodnou potravu i vodu. Podmínky pro chov doplnil i podrobně popsanými tipy pro odchovy. Fotografie předvedly variabilitu druhů a Vladko popsal i rozdíly nejen ve zbarvení, ale např. i chování.
RNDr.Roman Slaboch: Zajímavosti z jihoamerických lokalit akvarijních ryb
Roman do jedné přednášky shrnul informace o nejzajímavějších lokalitách navštívených během několika cest po Jižní Americe. Typické snímky míst byly doplněny parametry vody a přímo na lokalitě pořízeným snímkem většinou živorodé rybky, doplněné často nějakou perličkou z vlastního chovu. Tzv. "endlerky" z Venezuely, které se díky Romanovi rozšířily v nádržích našich akvaristů, jsme konečně mohli vidět na snímku pořízeném u stanoviště i samotné místo odchytu. Mnoho akvaristů možná ví, jak si žijí divoké "gupky" v přirozeném prostředí, ale někteří se konečně dozvěděli, jaké konrkétní extrémní hodnoty vody zde opravdu panují.
Jan Burzanovský: Hledání kolébky cichlid
Honza se natolik zajímal o skaláry, až se dostal k cichlidám a následně k náročné historické vědě. Zopakoval vývoj kontinentů Země před miliony let a nastínil souvislosti s vývojem cihlid i závěry pro současnost. Mohli jsme vidět, jak byla spojena Jižní Amerika s Afrikou i dalšími částmi kontinentů a jak asi vypadala někdy dávno Amazonka a kde by mohla ležet ona kolébka cichlid, které jsme také viděli na několika snímcích zkamenělin.
Během přestávek probíhala i "miniburza". Termotašky byly povinnou výbavou, pro mě až překvapivě, u velkého množství přítomných akvaristů.
Celou akci (příhodnější označení by bylo "setkání") provázela až nezvykle dobrá, přátelská i komunikativní nálada. Zastoupeno bylo mnoho lidí ze známých klubů z Prahy, Plzně, Žďáru, Rychnova, Brna i ze Slovenska. Opominul-li jsem některé lokality, nechť mi odpustí – neznám osobně všechny… přeci jen nás tam bylo asi 70 akvaristů, někteří i s příslušností k několika klubům nejen z různých lokalit/měst, ale i s rozdílným zaměřením.
Blíže popisovat tuto povedenou akci nemá smysl. Kdo nebyl, propásl jedinečnou příležitost poznat a popovídat si s akvaristy opravdu z různých "koutů" nejen naší vlasti a poslechnout si pět zajímavých přednášek, jejichž konkrétní obsah ať zůstane skryt. Třeba si nenecháte ujít příští setkání...
Dovolím si jen jednu menší výtku některým přednášejícím – při přednesu je lepší mluvit k obecenstvu, nikoliv do plátna promítačky. I přes tento drobný nedostatek, který celkové hodnocení změnilo z "1 s hvězdičkou", mě nechává dát na vysvědčení akce "jedničku".
Na shledanou na dalším setkání! (pozor, již 2.11.2007 probíhá přátelské posezení v Praze, přijďte si popovídat, vyměnit informace či přebytky rostlin; detaily sledujte v kalendáři na našich stránkách).
Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.