Sobota 10.3.2012
15.9.2008
Tak jsem absolvoval a jak jsem se později dozvěděl, největší akvaristickou výstavu na světě. Díky Rapovi jsem se společně se Zikycem dostal poprvé v životě do Rychnova nad Kněžnou. Výstava byla krásná a jak je mým dobrým zvykem, nevydržel jsem to a koupil opět dva echinodory.(nevím kam je dám) Takže mám echinodor 'Indian Red' (už jsem ho jednou měl, ale moc mě neuchvátil, tak doufám, že tento bude lepší než Ech. 'Rose'
Sobota 10.3.2012
2.9.2008
Zbláznil se mě chinodor, po osmi letech se začal sápat na hladinu. Dva listy, které byly nahoře jsem utrhl a odstranil další rostliny z hladiny. Je to zase v normálu.
Sobota 10.3.2012
30.7.2008
Echinodorus 'Hot Pepper'. Kříženec mezi ech. 'Red Flame' a 'Kleine Bar'. Koupil jsem ho na výstavě v Hradci Králové od Rataje. Vyklubala se z něj překrásná rostlina poměrně dost velká (40 cm) ale nevyrůstajíc z akvária. Listy jsou ze začátku červené až růžové. Postupem doby se červená barva na některých místech vytrácí a tvoří se skvrny, které ale nejsou ohraničené ale jakoby rozmazané. Poslední stádium barvy je jako obvykle zelená. Už mě i vykvetl a nové rostlinky i konec květního stvolu jsou sytě červené.
Sobota 10.3.2012
29.7.2008
Echinodory pěstované ze semen docela rostou, už jsem jich pár musel vyndat.
Sobota 10.3.2012
8.6.2008
Zkusil jsem zasázet semena (nažky) echinodorů. Jejich velikost se liší i podle druhu.
Sobota 10.3.2012
8.6.2008
Nepředpokládal jsem, že něco vyroste. Po třech měsících se to předci jen začalo drobet zelenat.
Sobota 10.3.2012
25.5.2008
Musel jsem opět vytrhnout pupečník, co mě roste nad akváriem, už se tam nevešel.
Sobota 10.3.2012
25.5.2008
Takhle vypadá už vyndaný.
Sobota 10.3.2012
23.5.2008
Echinodorus 'Kleine Bar' č. 2. Další překrásná rostlina s temně rudými listy, které si svojí barvu udrží a nezezelenají jako většina podobných kultivarů. Mám už jednu rostlinu stejného názvu ale je z jiného zdroje a tak vypadá dost odlišně. Vykvetl mě až po roce a půl v akváriu, což je u mě dost dlouhá doba. Jeho vzrůst je docela malý, více jak 25 cm nemá. Bohužel to ale žádný Echinodorus 'Kleine Bar' není, ale jak jsem zjistil je to Echinodorus 'Mercedes'
Sobota 10.3.2012
14.5.2008
Echinodorus astroamericanus. Úplně jsem na něj zapomněl je to podobná rostlina jak Ech. qvadrikonstantus, ale o něco menší. Množí se odnožemi a roste poměrně hodně rychle. Při špatném růstu rádi sklovatějí listy.
Sobota 10.3.2012
8.5.2008
Echinodorus 'Rubin Rarrow Leaf'. Barva mě drobet zklamala, myslel jsem, že bude více do červena, ale je to spíše hnědočervená. Úzké páskovité listy s výrazným žilkováním dosahují výšky asi 20 – 25 cm a jsou obloukovitě prohnutá.
Sobota 10.3.2012
20.4.2008
Po dvou letech jsem musel vyměnit SEA za mladší. Už jen tloustly a čekaly na krmení.
Sobota 10.3.2012
19.4.2008
Echinodorus argentinensis. Dostal jsem ho pod jiným názvem, ale jak vyrostl a hlavně vykvetl, bylo jasné, jak se jmenuje. Je to poměrně velká rostlina se světle zelenými listy. Okraje a žilky u mladých listů mají trochu načervenalou barvu. Květenství je ohromné a velikost květů je v porovnání z jinými Ech. více jak dvojnásobná. Vyskytuje se v jižní Brazílii, Uruguay a Argentině.
Sobota 10.3.2012
9.4.2008
Jak nakupovat rostliny. Jdete do obchodu, koupíte si rostlinu a zasadíte do akvária. Po pár dnech ale zjistíte, že neroste, začínají se na listech dělat hnědé fleky anebo začnou blednout celé listy, až úplně zprůsvitní. První reakce je, že rostlině něco schází a začnete je přesazovat nebo se shánět po nějakém hnojivu. Je to, ale úplně jinak. Zakoupili jste si rostlinu, která je pěstovaná ve skleníku a nikoliv pod vodou, takže má vytvořené emerzní listy. Při nákupu ji prodavač vyndá sice z vody, ale v té byla jen v prodejně. Pokud je tam déle je na ní postupný přechod na submersní lisy už znát a nevypadá to zrovna nejlépe, jsou většinou velmi málo osvětlené a kupující bys měl dát velký pozor, protože se může stát, že už rostlinu doma nezachrání. Emerzní rostliny poznáte podle toho, že mají tuhý stonek a udrží ho i listy tak jako by rostly v květináči. U submersních je to naopak. Po vyndání z vody stonky i listy zplihnou k zemi, protože je přestane nadnášet voda. Jsou samozřejmě výjimky jako třeba anubiasi a nebo naopak ty které netvoří emerzní listy a dají se pěstovat pouze pod vodou, jako třeba vallisnerie. Na rostlinách pěstovaných emerzně není, ale nic špatného. Pěstují se tak z ekonomického důvodu, více kvetou, tvoří semena anebo rovnou nové rostliny. Většinou snáší přechod pod vodu v pohodě, pokut je necháte v klidu, za pár týdnů vymění listy (staré otrháte) a začnou nabírat na síle i velikosti. Nevýhoda pro kupujícího je, že rostlina, kterou si koupí může vypadat drobet, nebo jako u echinodorů úplně jinak. Pozor na rostliny pro akvária nevhodné v akvaristikách i na jinde se jich prodává velké množství někdy se mě zdá že je jich tam i více jak 50 % a ne každý prodejce vás na to upozorní. Proto je dobře se předem informovat o nevhodných rostlinách třeba tady http://www.akvarijni.cz/... nebo jako jsou zde označeny podle umístnění. http://web.telecom.cz/... Další důležitý postup před zasazením rostlin je jejich desinfekce . Ve slabém roztoku hypermanganu je máme ponořené aspoň hodinu. Nemusíte se bát doby, kdy budou rostliny v potopené v roztoku, párkrát se mně stalo, že jsem na ně zapomněl a vyndal je za několik hodin nebo až druhý den a přežily to. Pak je stačí jen opláchnout vlažnou vodou a pozorně prohlédneme, odstraníme starší, nebo poškozené listy. Po zkrácení kořenů, které mohou vlivem hypermanganu drobet zhnědnout, je teprve můžeme zasadit do akvária. Ušetříte si tak pravděpodobně pozdější zklamání ze zavlečených nemocí nebo parazitů a další havěti, kterou v akváriu mít nechcete.
Sobota 10.3.2012
6.4.2008
Tak jsem si přinesl krupičku do akvária. Léčení costapurem nezabrala, spíš jsem si zničil rostliny. Koupil jsem exit a za tři dni zmizela.
Sobota 10.3.2012
11.3.2008
Echinodorus schluteri. Jeden z přírodních druhů, který není příliš velkého vzrůstu a rozprostírá svoje listy spíše do stran. Nové listy jsou světle zelené, u starších je vidět malinké hnědé skvrny, jakoby list začal rezavět. Poměrně snadno vytváří stvol a na něm nové rostliny. Několikrát jsem si všiml, že když jsem odstraňoval nové rostliny a na stvolu v přeslenu zůstal po utržení kořínek, vyrostla z něho za čas nová rostlina.
Sobota 10.3.2012
10.3.2008
Echinodorus 'Leopard'. Kultivar vyšlechtěný v Německu v Dessau, generativní mutací při výsevu nažek (semen) Echinodoru schluteri . Je to jeden z nejnižších echinodorů, kteří se rozmnožují pod vodou pomocí stvolu a ne odnožemi. Za tři měsíce hravě zvládl přeměnu listů z emerzních na submersní, narostlo mu okolo 25 listů a dvakrát vykvetl. Nebo lépe řečeno narostly rovnou nové rostliny, květy jsem zatím neviděl. Má světle zelené listy a na nich hnědé skvrny. Listy jsou velké asi 8 cm a z řapíkem okolo 12 cm. Vyšlechtěné kultivary mají příjemnější rozměry a hodí se i do menších nádrží.
Sobota 10.3.2012
19.12.2007
Píši to drobet pozdě, ale na společné výpravě akvaristů ze zdejších stránek do Úval jsem si na předvánoční burze koupil, ač se o ryby moc nezajímám, knihu Neonky od dr. Vladka Bydžovského a měl jsem to štěstí že jsem z přispěním pana Kolína získal i věnování od autora knížky.
Sobota 10.3.2012
1.11.2007
Taková malá kytička. Echinodorus veronikae
Sobota 10.3.2012
30.8.2007
I takhle může vypadat venkovní filtr.
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504
Copyright © 1999 - 2024 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |