Středa 8.11.2006
Tak oprava - prckové byli přepočítáni a došel jsem až k číslu 11 :-). Bohužel však jedu na víkend pryč, takže nebudou dostávat ani to minimum krmení, co dostávali doposud. Budu tedy zvědavý, kolik jich tam v neděli zbude. Úterý 7.11.2006
Tak v AQ plave ještě asi 7-9 mrňousků, což je celkem slušné na to, že jde o společenskou nádrž... Pátek 3.11.2006
Tak samice už vodí prcky po polovině AQ - je zajímavé, že se aktivně zapojuje i samec (fotka v galerii) a o malé se starají víceméně svorně, což jsem u cichlidek ještě neviděl - bere i zatoulané rybičky do tlamky a vrací je zpět do hejna. Druhou půlku AQ okupuje pár macmasteri, který jak se zdá se taky vytřel (je už to třetí pravidlené tření po 14 dnech - bohužel vždy bez výsledku). Čtvrtek 2.11.2006
Samice poprvé vyvedla rozplavaný potěr z květináče:)... (fotka v galerii - omlouvám se za nižší kvalitu) Středa 1.11.2006
Dnes se potěr rozplaval... (fotka v galerii) Úterý 31.10.2006
Vylíhlý potěr - 4 den. Samička se stále vzorně stará... (fotka v galerii) Pátek 27.10.2006
Potěr se vykulil, což považuji za úspěch, vzhledem k tomu, že jde o jde o první tření samice (ale to už se opakuji:-)). Středa 25.10.2006
Vytřela se samice Ap. cacatuoides ve stáří 9. měsíců (téměř přesně na den). Jde o její první tření, takže si velké naděje nedělám.
Z kytek snad stojí za zmínku pouze to, že se začíná nepříjemně rozrůstat valisnérie (pomalu se stává dominantní) - jestli to takto půjde dál, budu muset přistoupit k její redukci. Dle stránek pěstírny Hořánek/Gabriel „Optimální, ale nikoliv nutná, je tvrdší mírně zásaditá voda. Kyselost vody směrem k zásaditosti upravuje tato rostlina i pokud je v akváriu dominantním druhem. Zdá se, že případě dominance její přítomnost potlačuje růst některých druhů rostlin např. šípatkovců.“, čemuž stav v mém AQ naštěstí neodpovídá, ale je pravda, že dříve pěstovaným Vallisenerii asiatica i Vallisenerii rubra se vůbec nedařilo a brzy po zasazení uhnily. Je vidět, že nejen každá rybka ale i kytka je individualista.
Od 10/10/06 v síťce přidána hrst granulované rašeliny Sera Bio peat - došlo k mírnému snížení pH. Pátek 20.10.2006
Na Aquafestivalu jsem si odvážně pořídil dvě speciálky od Narvy (diky Pavle:) jako náhradu za dosluhující Sun a Aqua glo, které mám cca 1,5 roku. Vzhledem k tomu, že už jako nová měla Aqua glo světelný tok 290 lm, tak si dovede představit, jak asi svítí dnes;-). AQ přesto nádherně prosperuje, kytkách se daří a nikde žádná řasa. Proto mám tak trochu obavu, že výměnou zářivek (byť i jedné) se mi křehká rovnováha AQ rozhodí... Až seberu dost odvahy, budu samozřejmě informovat:-).
LT 15W/Oceanic nature
světelný tok 730 lm
barevná teplota 6000 K
životnost 16000 h
Speciální zářivky s plným spektrem pro osvětlování sladkovodních i mořských živočichů. Jsou obzvláště vhodné pro osvětlování afrických druhů sladkovodních dravých ryb. Plné spektrum, barevná teplota 6000K, zvýrazněná modrá, žlutá a oranžová spektrální složka zvýrazňuje barvy dravých ryb. Plné spektrum které nahrazuje sluneční světlo s barevným podáním (1A) příznivě působí na vodní rostliny a zabraňuje tvorbě vodních řas v mořských i ve sladkovodních akváriích. Optimálního osvětlení lze dosáhnout v kombinaci se zářivkami NARVA Oceanic Colour nebo NARVA Oceanic Light pro sladkovodní akvária, nebo NARVA Oceanic Blue pro mořská akvária.
LT 15W/Oceanic colour
světelný tok 500 lm
barevná teplota -
životnost 16000 h
Speciální zářivky pro osvětlování sladkovodních akvárií. Kombinace červené a modré složky viditelného spektra zvýrazňuje zabarvení vodních živočichů a má příznivý vliv na růst vodních rostlin.Optimálního osvětlení lze dosáhnout v kombinaci se zářivkami NARVA Oceanic Light, obzvláště se doporučuje kombinace se zářivkami NARVA Oceanic Nature. Sobota 7.10.2006
Samice se již nevrací do květináče - neklamné to znamení, že je po jikrách… Středa 4.10.2006
Život v AQ plyne klidným nerušeným způsobem, takže vlastně není o čem psát. Ono je to ale možná lepší…:).
Takže jen ve zkratce -
Vytřely se Ap. macmasteri - impulsem k tomu bylo výrazné snížení pH z úrovně okolo 7 na asi 6,4 pomocí CO2. Bral jsem to jako pokus, ale očividně to funguje - problém ale je obtížný způsob regulace, tak uvidím…
Drobnoústky jsou sice v pohodě, ale avizované přikoupení dalších 4 asi nebude - už takto je jich v AQ plno a já se osobně kloním k tomu, že v AQ je méně vždy více:)).
A jen pro zajímavost - vallisneria neotropicalis vyhnala jeden zářivě červený list:))). Neděle 27.8.2006
Bohužel mi umřel samec Ap. cacatuoides starý cca 1,5 roku - je to škoda, protože to byl skutečně výstavní kousek:(. Vzhledem k tomu, že mi zůstaly jen dvě samice (mladá se též ukázala býti samice, přikoupil jsem jim samce (Double Red). Zatím to není žádný extra elegán, ale snad časem se to zlepší:). V AQ plave ještě jeden, cca 1 cm velký prcek, u kterého si však zatím netroufnu odhadnout pohlaví. Citlivost cichlidek potvrdilo i úmrtí samice Ap. borelli - krátce po tom, co se vytřela a o jikry přišla po souboji se samicí kakadu se stáhla do ústraní a již se to nezlepšilo - za několik dnů zemřel i samec:(. Poslední ztrátou je úmrtí dvou Rineloricaria sp. Red (L010a) - tady viním vysoké teploty - po dobu mé nepřítomnosti na dovolené se držely okolo 30 st a nedostatek řas.
Z velkého AQ (160l) byl přestěhován pár Apistogramma macmasteri red mask – původně jsem kupoval 1M/3F (Miga) doma jsem však zjistil, že mám 2 páry a jeden ze samců byl silně dominantní – proto jsem je musel oddělit.
Vzhledem k tomu, že cichlidky působí hodně času skrytě, resp. při dně, přikoupil jsem do horních pater 6 drobnoústek trpasličích (Nannostomus marginatus). Doufám, že se jim bude dařit – pokud ano, přikoupím jim ještě 4 kolegyně:)
Po této ne zrovna optimistické části k něčemu pozitivnějšímu - rostlinám se daří stále výjimečně dobře a jak jsem na ně neměl poslední dobu čas z AQ se stává džungle (na fotce nicméně protrháno - možná až moc) a zelené řasy jsou stále pryč – přetrvává pár štětičkových jako daň za vnitřní filtr. Čtvrtek 20.7.2006
Došlo ke stěhování AQ na jiné místo v pokoji (uvolněn prostor pro 160L AQ) spojeném s menší rekonstrukcí - byla vyhozena většina Ech. tenellus a Lilaeopsis novaezelandiae (silně trpěli štětičkovou řasou). Místo nich byl koupen na trzích v Úvalech Ech. latifolius (není tak nízký, ale zato roste:)) a do pozadí Bacopa caroliniana (nahradila Ludwigii, jejichž vizuálních kvalit sice nedosahuje, ale alespoň se po 3 dnech nerozpadla:)) a Vallisneria neotropicalis (kolikátý už to pokus:)) .
Co se týká rybiček, tak jsem přišel o samici Ap. borelli a jednoho otíka (ten odešel umřít do květináče(?). Je to škoda, protože otíci standardně odvádějí dobrou práci (přes plná břicha sotva plavou:). Jako bych to ale předvídal, protože řasobijecká část AQ byla již před tím doplněna o Rineloricaria (Hemiloricaria) sp. Red (L010a) - vzhledově vypadají naprosto úžasně a po prvních dvou dnech, kdy se skoro nehýbaly se zdá, že se aklimatizovaly a skoro se nezastaví (začínám se obávat, aby tam bylo dost řasy pro všechny:)). Poslední přírůstek je malá Ap. cacatuoides, která byla přidána z odchovničky. Jsem zvědav, jak to dopadne, protože ostatní se snažily hned ukázat, kdo je tady pánem a malá zmizela kvapen v kytkách. Doufám, že jí ještě uvidím:).
Veškeré tetry jsem přestěhoval do 160tky, kterou pomalu zajíždím, což malému AQ hodně odlehčí a samice budou mít více klidu na odchov. Co ce týká lovení, tak to byl docela horor - přelovit 17 poměrně malých a rychlých rybiček v hustě zarostlé nádrži není žádná sranda - trvalo alespoň 1/2 hodiny . Předevčírem jsem viděl Ap. cacatuoides vodit malé (celé dva prcky:)) - bylo to se snůšky, která po dvou dnech zmizela a již jsem ji odepsal.
Řasy jsou ŤUK, ŤUK na ústupů - jak štětičková, tak žabí vlas. Příčiny těžko určit - určitě zdárný růst kytek (přestože méně hnojím, spíše sporadicky a Fe mám stále na 0). Taky jsem vrátil zpět Fluval 2Plus místo vnějšího filtru Tetratec EX 600 (šel do většího). Přestože se k tomu mnozí staví rezervovaně, tak já si myslím, že méně je někdy více (naddimenzovaný filtr může být zbytečný).
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504
Copyright © 1999 - 2024 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
| | | | | | | | | | | | |