» Komentáře a hodnocení
Středa 5.9.2007
Jo! A ještě jsem nenapsal, že jsem sinici odsával, téměř každý den a tím měnil i část vody asi 1/3 nádrže. To se minulo účinkem, druhý den jsem ji tam opět měl. Tak jsem zvýšil průtok filtrem, sinici špejlí oklepal z rostlin a po jejím nasátí do filtru jsem vyčistil filtrační koše v akvarijní vodě (z nádrže jsem si odsál do kbelíku) a průtok vrátil do původního stavu. Tuto metodu jsem aplikoval několikrát, do doby, kdy sinice začala ustupovat.
Středa 5.9.2007
thomaZ: ... no právě! Zeštíhlením počtu rybí osádky jsem očekával celkové zlepšení (sem tam nějaká ta řasa, ale nic tragického, Caridina japonica by si s tím poradila) a hlavně jsem podlehl oněm různým výpočtům všude na netu o optimálním počtu byb v akváriu a očekával... nevím co, snad zázrak? S odstupem času glosuji, že nic lepšího nenastalo, než to co původně bylo. Sinice nastoupila jak blesk z čistého nebe, dle mého názoru, v důsledku průdkého a především výrazného poklesu dusíku v nádrži. Nepomohlo ani PMMD s KNO3, resp. stalo se to, že se sinice transformovala z modrozelené na černohnědou :-( a pak nepomáhalo už nic... ani bioflor :-) navic, tuto "kůru" odneslo pár ryb. Takže z logiky věci jsem nádrž opět zarybnil a do týdne-14ti dnů je po problému (alespoň doufám!) prostě není patrná, chce se mi opět napsat že je fuč, ale to nebude zas tak pravda. Ta potvora tam někde číhá, jen není tak viditelná a čeká na mou další chybu. Teď se samozřejmě může stát to, že se rozjede řasa. Pokud něco takového uvidím, zredukuji počet ryb cca o 10 - 20 ks, pokud ne upravím pouze druhovou skladbu. Závěrem lze jen konstatovat, že různé obecné výpočty a poučky se nemusí nutně shodovat s praxí v každé nádrží a lze je brát v úvahu pouze pro účely začátečníků, případně jako možnou cestu při řešení problémů. "Zaručený" recept, si každý musí najít sám metodou "pokus - omyl" :-) Ještě dodám, že jsem vodu nikdy neměřil, až teď, při sinici, jsem si koupil testy, ale opět tam leží a po uplynutí doby použitelnosti je vyhodím... nechci si hrád na "chemika", když tomu nerozumím :-)
Středa 5.9.2007
thomaZ
Gratuluju k té záležitosti se sinicí. Čekal bych, že se bude celá věc vyvíjet spíš opačně (taky jsem si to raději přečetl 2x). Co aq, to jiný svět. Tady se nedá nic zobecňovat... (:
Ať už se nevrátí. Tomáš
Pondělí 11.6.2007
greenfish
Víte, to jsou ty krásné zážitky u akvárka, kvůli kterým to všechno kolem těch našich ryb děláme. Mě už se skoro 3 měsíce skoro každý den třou pandy a ten šrumec vydržím sledovat moc dlouho. Nebo tření skalárů, teď se mi futr "natřásají samečci ramirezek před samičkami - no co si budeme povídat. Tak ať nám to plave. Jen mít na to vše dost prostorů atd. Mějte se. Asi se to hodilo spíš do vzkazů.
Pondělí 11.6.2007
Díky všem.
greenfish: Nematobrycon palmeri se mi množily množily, jen jsem dokupoval k mladým "novou krev". Rovněž jsem pozoroval tření Nannostomus beckfordi, Nannostomus marginatus. A jednou jsem v houštině rostlin zbystřil podivný "štabarc", až moc nezvyklý na jinak poklidné osazenstvo mojí nádrže. Do volného prostranství vypluly v podivném tanci 2 Acanthophthalmus kuhlii. Tyto ryby nebývá téměř vidět a pokud ano, tak jen když dopadne nějaká ta pakomaří larva na dno. To co předváděly, bylo jako hadí tanec. V rychlých smyčkách kroužily kolem sebe, jejich hadovitá těla se vzájemně proplétaly a jak kulový blesk se neřiditelně pohybovaly po nádrži. Nevím, jestli to bylo tření, či nějaká jeho předzvěst, nebo si jen dva samci "nepadly do oka", každopádně, nějaký pátek už je mám a nic podobného jsem zatím neregistroval.