Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Milan Pokorný · 4.4.2007
· Sledovanost: 39774x
· Vytisknuto: 2918x Hodnocení: 4.62/6 (25x) · Odměněn: není
Většina akvaristů touží po akváriu, ve kterém se daří nejen rybám, ale i rostlinám. Bohatě zarostlé nádrže působí nejen dekorativním dojmem, zdravé a bujně rostoucí rostliny přispívají také nemalým dílem k vytvoření a udržení biologické rovnováhy. Ne vždy se však rostlinám daří. Jedním z důvodů pěstitelského neúspěchu může být rozdílná teplota sloupce vody a substrátu dna. Také nedostatečné prokysličení dna může být příčinou problémů.
Dnes je snadné vybavit nádrže technikou, která vytvoření ideálních podmínek výrazně napomůže. Poměrně častým problémem bývá zajištění dostatečného prokysličení substrátu dna. Mnohým akvaristům je známé černání písku, kdy dochází ke škodlivým hnilobným procesům, které mohou způsobit mimo jiné i odumírání kořenů rostlin. Černání písku je viditelným důkazem, že něco není v pořádku.
Jednou z možností, jak tomuto problému pomoci, je zajištění cirkulace vody i v místě, kde se nachází substrát. Jednou z nesporných výhod cirkulace je srovnání teplot s vodou ve zbytku nádrže. Pokud vytápíme akvárium topným tělesem umístěným v nádrži, nebo ve filtru, snadno se stane, že teplota substrátu dna je až o několik stupňů nižší než teplota vody ve středních a vyšších vrstvách – zejména v zimních měsících, kdy je přitápění tělískem nejintenzivnější.
Na dně je tak většinou naměřitelný průměr mezi teplotou vody v horní části nádrže (teplo, jak známo, proudí směrem nahoru) a teplotou v místnosti. Pokud tedy máme v místnosti například 20° C a v akváriu 26 °C, teplota v substrátu dna bude dosahovat 23 °C.
To je nepříznivé pro dobrou funkci kořenů rostlin. V přírodě je dno v mělkých a prosluněných vodách většinou dokonce teplejší než vody nad ním (toho si lze všimnout i při koupání). Pro nás akvaristy to znamená, že bychom se měli pokusit rostlinám zajistit minimálně stejnou teplotu pro kořenový systém a tělo rostliny.
Nejspolehlivější a nejsnadnější způsob, jak zajistit cirkulaci vody v substrátu dna a zároveň jeho prohřátí na stejnou teplotu, jakou má voda v akváriu, je použití topného kabelu.
Osobně jsem topný kabel použil u 200l akvária (130x40x40 cm). Nádrž je dostatečně osvětlená, teplota vody se pohybuje kolem 25 °C. K rozhodnutí zabudovat vyhřívací kabel do akvária jsem dospěl poté, co jsem dlouhodobě pozoroval rozdíl mezi teplotou vody a dna.
Použil jsem kabel DUPLA, protože s výrobky této firmy mám jen ty nejlepší zkušenosti. Instalace je velmi jednoduchá. Přísavky dodávané v balení jsem navlékl na topný kabel, do prázdného akvária s vyčištěným dnem jsem podle návodu kabel nainstaloval a opatrně zakryl vrstvou písku tak, aby při instalaci dekorací nemohlo dojít k jeho posunutí nebo poškození. Při následném sázení rostlin je třeba dávat pozor, aby se neuvolnily přísavky, které kabel drží na dně. Kabel pracuje s bezpečným napětím.Trafo jsem umístil hned vedle nádrže, zapojil ho na spínací hodiny pro osvětlení, tak, aby kabel topil jen při zapnutém světle, kdy rostliny asimilují.
Po instalaci kabelu jsem snížil nastavení teploty o 3 stupně (topné těleso se po instalaci kabelu nevyndavá, ten totiž není určen primárně k vytápění), z 25 na 22 °C. Akvárium bylo napuštěno vodou o teplotě 23 °C. Po zapnutí topného kabelu jsem během dvou dnů vypozoroval nárůst teploty o cca 2 °C, dále se držela kolem 25 °C aniž bych pozoroval sepnutí termostatu topení.