Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Karel Zahrádka · 31.7.2010
· Sledovanost: 28140x
· Vytisknuto: 2925x Hodnocení: 5.79/6 (14x) · Odměněn: není
Vadí nám či nevadí šlechtění rybek? Myslím že trocha kontroverze neškodí a adrenalin vyplavený v malém množství dokonce posílí.
Asi před dvěma lety jsem se dozvěděl o nové, závojnaté formě neonky obecné
vyšlechtěné českým chovatelem. Informace o ní vyšla v americkém časopise
Aquarium Fish International (http://www.fishchannel.com/... ).
Nejsem příznivcem závojových forem, ale závojnatá neonka se mi zalíbila a zatoužil jsem si rybky sám vyfotografovat, pokud možno při tření. Začalo tedy shánění. Ale ouha. Chovatel sice na internetu nabízel několik set exemplářů, ale když jsem projevil zájem, neprodal. Už jsem se smiřoval s jejich nedostupností, když se objevila na internetu nabídka firmy Apistoworld z Hong Kongu. Na můj dotaz firma potvrdila, že ryby pocházejí z České republiky a že je mi schopna ihned rybky z Hong Kongu poslat. Tato informace vedla k důslednějšímu rozhození sítí mezi přáteli po Evropě a do týdne byly české a přesto v Česku nedostupné rybky doma. Dokonce v základní i diamantové formě.
Dovezené rybky byly vitální, žravé a tření chtivé. Během týdne zapózovaly před objektivem a nadělily několik snůšek jiker. Oplodněných jiker bylo pouze jen 15%, protože dlouhá řitní ploutev samce zřejmě směruje mlíčí jiným směrem než tomu chtěla matka příroda. Na druhou stranu ovšem 100% mláďat bylo závojových. Chovatelé, kteří používají ke tření pouze závojovou samici a normálního samce mají sice oplodněnost jiker stejnou jako u základní formy, ale musí pak mladé rybky třídit a procento jedinců s opravdu vyvinutými ploutvemi je o hodně menší.
Vývoj a růst probíhá stejně jako u základní formy neonky obecné a ve stáří jednoho měsíce je již znát, že se mladým rybkám začínají protahovat párové i nepárové ploutve.
Zbývá jen zamyšlení, jestli je šlechtění tímto směrem vhodné. Zvláště v Západní Evropě je celá řada velmi radikálních odpůrců takového šlechtění. Mnozí jdou tak daleko, že to nazývají týráním rybek. Jako argumenty uvádějí obtížnější plavání, větší náchylnost k bakteriální nákaze ploutví a větší možnost napadání jinými rybami v akváriu. To poslední je pravda, jinak nemohu souhlasit. Osobně preferuji rybky z přírody, ale na druhou stranu si myslím, že zastánci šlechtěných forem mají také řadu argumentů pro právo na své hobby. Vždyť kolik jenom psích, kočičích, ptačích a jiných ras či plemen existuje a nikomu to nevadí. Vadí snad někomu že jezevčík má krátké nohy nebo že perská kočka se nedokáže sama postarat o svou srst? A když se na věc podíváme z pohledu ochrany přírody, jsou k disposici také argumenty. Milovník šlechtěných forem řekne, že je pro přírodu přijatelnější prodej masově produkovaných bastardů z farem než v přírodě nachytaných živočichů s poměrně vysokým stupněm mortality na všech úrovních tohoto obchodu - od odchytu až po prodej v akvaristice.
Aby nedošlo k omylu tak ještě jednou zdůrazňuji, že mě o mnoho více zajímavé divoké formy rybek. Jen si myslím, že akvaristika má celou řadu směrů stejně jako se říká, že "někdo holky a jiný vdolky" a zavilé, někdy až militantní obhajování jen toho svého názoru ničemu neprospívá.
Každý má právo na svůj názor a od toho jsou internetové chaty, aby se na nich různé názory vyměňovaly a tříbily. Špatné je, když názory a vkus druhých nejsou tolerovány, zavile prosazujeme jen ten svůj a za účelem jeho prosazení vznikají dokonce jakési internetové "bojůvky". Tolik o toleranci k různým názorům.
Krom různých názorů se často diskutují i prostá fakta a i tam se lidé hádají. To už ale je věc zcela odlišná. Názor mohu mít takový či onaký, něco se mi líbí a něco se mi nelíbí. To je věcí vkusu, životních zkušeností, výchovy a mnoha dalších faktorů.
I na fakta mohu mít samozřejmě názor (mohou se mi např. líbit nebo nelíbit), ale nemá žádný smysl fakta popírat či dokonce pozměňovat.
Ideální pro internetové chaty asi bude nejprve se dobře seznámit s fakty a pak eventuelně diskutovat o názorech.
Že akvaristika má být především zdrojem radosti, v tom se snad shodneme všichni a diskutovat o tom netřeba.
Zda se nám závojnatá neonka líbí nebo nelíbí a proč, zda její chov je trápením rybky nebo není, o tom všem si lze podiskutovat. Nemělo by ovšem smysl diskutovat o tom, zde existuje či neexistuje a odkud pochází, protože její existence i český původ jsou prostě fakta.
Kamarád z Anglie, který vysloveně nemá rád šlechtění mi o závojnatých neonkách napsal – "jsou to opravdové ošklivé zrůdy, ale prodávají se tu jako horké koláče. Ráno je přivezou a večer jsou vyprodané".
Tak tedy – jaký názor má čtenář na závojnaté neonky? Patří jim místo v akvaristice nebo neměly být "stvořeny"?
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Jasně že krátkoploutvé ryby se seženou, ale při jejich rozmnožování téměř jistě u Danio rerio budou i dlouhoploutví potomci,protože gen se rozšířil nejspíše do všech chovů.Něco podobného může potkat i neonku,protože bude jistě výhodnější chovat na prodej závojovou a krátkoploutvé jedince vyřazené z chovu prodávat jako "normání".Ti si však nesou "dlouhoploutvé geny" a když se potkají dva tak se vlastnost projeví.
Středa 25.8.2010
27p16and41p66.6
Ohledně první aknety: chybí tam možnost, "žádné druhy". Závojnatou formu jsem ještě nikdy nechovala.
Středa 25.8.2010
27p16and41p66.6
to Makak007: Nad dániama jsem takto vůbec nepřemýšlela a když jsem šla do akvaristiky, prostě jich tam hromadu s krátkýma ploutvema měli, takže teď mám hejno v akváriu a o problémech s jeho sehnáním se dozvídám až tady. Jinak zmíněná akvaristika je v Kyjově
Čtvrtek 19.8.2010
Makak007
Tihle dlouhoploutví mutanti mi nevadí. Co mi vadí je fakt, že časem začíná být problém sehnat ke koupi "normální" formu rybek.
Např. zkuste dnes v akvaristikách nakoupit nezmutovanou verzi Dania pruhovaného...
A tak se hned i zeptám zkušených: kde nejlépe sehnat "originální" formy běžných druhů jako viz. zmiňované Danio? V běžných obchodech velmi těžko řešitelný problém už při 10 kusech. Nejsou, nejsou, nejsou...
Preferuji krátkoploutvé, tyto závojové formy se mi nelíbí protože jsou nemotorné, náchylnější k nemocem (a to nejen ploutví). Alespoň mě se výše zmiňovaná Dania takto projevila.
Úterý 3.8.2010
PetrNovak
Podle základního Mendelova vzorce při křížení krátko a dlouhoplotvých by to mělo v procentech být 25 + 50 (2x25 recesivních) + 25. Diference budou dány mortalitou a skrytým přenosem nedominantní krátkoploutvosti nebo dlouhoploutvosti (od těch 50% recesivních) od rodičů, kteří takto vznikli křížením.
Doufám, že budeme ušetřeni opět poznámek o oprašování starých osvědčených metod a záměrného nízkého hodnocení za jiné články.