Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jaroslav Macenauer · 25.4.2005
· Sledovanost: 38057x
· Vytisknuto: 3467x Hodnocení: 5.44/6 (16x) · Odměněn: není
Ty tam jsou časy, kdy akvaristice vládli mečouni, platy, neonky či parmičky, všeobecně vzato ryby množené bez problémů v zajetí. V dnešních velmi dobře udržovaných a moderních akváriích se setkáváme i s osazenstvem v nedávné době nevídaném. Za všechny mohu jmenovat široké spektrum vzácných a nově objevených ryb z povodí Amazonie. Například nové druhy a formy L-sumců, corydorasů, cichlidek a rejnoků. V akvaristice se též velmi prosazují sladkovodní krevety. V tomto článku se dozvíte základní údaje o krevetách, se kterými se můžete setkat v našich odborných obchodech.
Nejčastěji se vyskytují krevety z čeledi Atyidae, která zahrnuje kolem 20 rodů. Některé krevety jsou výhradně sladkovodní, jiné brakické. Některé potřebují při svém vývoji dokonce mořskou vodu. Vyskytují se v dutinách a podzemních tocích řek, ale i v horských potocích do nadmořské výšky 2 000 metrů.
Jako vhodné akvárium volíme spíše jednodruhové o objemu 50 litrů. V interiéru působí například velmi pěkně akvárium šestihranné, které je umístěno uprostřed místnosti a je tedy možné pozorovat krevetky prakticky z jakékoli strany. Filtrace takového akvária se dá řešit pomocí vrtaného dna a vnějšího filtru. V literatuře jsem se setkal i s názorem, že lze chovat krevety i v akváriích o velikosti 10 i méně litrů umístěném například v kanceláři na stolku vedle počítače. Nemyslím si, že by se v takovéto nádrži vytvořila biologická rovnováha, díky které by mohli krevety dlouhodobě prosperovat a množit se.
Caridina sp.
Spíše všeobecné označení krevet, které nebyly dosud vědecky popsány. V poslední době se též přechází na podobné značení jako u L-sumců a C-corydorasů, tentokráte počátečním písmenem A. Můžete se setkat s krevetkami různých barev. Nejčastěji se však jedná o průhledné krevetky velmi podobné níže zmíněné Caridina japonica. Jedná se o všežravce, které se spíše než na čištění nánosů řas zabývá zbytky potravy určené primárně pro nakrmení akvarijních ryb. V akváriu působí též jako zdravotní policie. V dodávkách importů Caridina sp. se často setkáváme i s dalšími druhy pocházejících z Asie. Nádherné jsou jak modré Caridina cf. babaulti ssp. „Blue“ tak i červené Caridina cf. babaulti ssp. „Red-back“ či jiné krevety prozatím označované jako Caridina sp.
Caridina japonica
Notoricky známá pod přezdívkou Amano shrimp, podle známého japonského aranžéra rostlinných „Nature“ akvárií. Tato krevetka pochází z řeky Yamato v Japonsku. Krevetka dorůstá do velikosti 5 cm a je velmi vhodná do společnosti drobných hejnových rybek. Její nespornou výhodou je specializace na široké spektrum sladkovodních řas. Pohlavní rozdíly jsou znatelné již ve velikosti nabízených v akvaristikách. Samička dorůstá 5 cm, postranní červené čárky jsou pravidelně uspořádané do dvou linek. Na rozdíl samečci dosahují zhruba 3,5 cm a rozmístění červených čar je nepravidelné, nesplývají ve dvě linie. Velmi zajímavý je i způsob rozmnožování, na který je však nutný částečný larvální vývoj v mořské či brakické vodě.
Neocaridina denticulata sinensis var. red
(Atyidae sp. „Cherry shrimp“)
Jedná se o žhavou novinku a pravděpodobně nejatraktivnější druh sladkovodních krevet, který si můžete v akvaristice zakoupit. O původu těchto krevetek není zatím moc známo, předpokládá se, že pocházejí z oblasti ostrova Taiwan. Vybarvení krevetek je od sytě červené barvy až po tmavě vínovou. Záleží nejenom na barevném provedení interiéru nádrže, ale i na sociálním postavení jedince a kvalitě podávaných krmiv. Samičky bývají mohutnější než samečci. Dorůstají do maximální velikosti 2,5 – 3 cm. U tohoto druhu doporučuji oddělit mladé od dospělých, při nedostatku potravy může docházet ke kanibalizmu.
Caridina cf. breviata „Bumblebee“
(Caridina sp. „Bumblebee“)
Krevety dosahují velikosti do 2,5 cm. Jejich maskovací zbarvení se třemi hnědo-béžovými svislými pruhy připomíná zbarvení čmeláků a působí opravdu impozantně. Zbarvení samic je v období páření nejvíce intenzivní, to je také jeden z nejlepších znaků pro rozeznání pohlaví. Pokud mají krevety ideální podmínky pro chov, rozmnožování se opakuje každých 5 týdnů. Jedná se o náročný druh, především co se týká kvality vody a teploty. Hodnoty NO2- a NO3- by měli být vždy co nejnižší, na to navazuje především kvalitní biologická filtrace a pravidelná výměna vody. Nově narozené krevetky jsou velké sotva 2 mm.
Caridina sp. „Tiger“
Jsou to překrásné krevetky se zajímavým barevným vzorem pocházející z oblasti Asie. Dorůstají velikosti 2,5-3,5 cm. V podstatě se při chovu osvědčil podobný princip jako u výše jmenovaných. Teplota může být udržována až do 27 °C. Kvalitu vody pravidelně testujte pomocí minutkových testů z lakmusových papírků a v případě potřeby vyměňte 1/3 objemu akvária. Jako vhodnou potravu používáme například drobné krmivo Hikari Micro Pellets či krmiva s ušlechtilou řasou Algae Wafers.
Závěrem drobná poznámka: Sladkovodní krevety jsou křehkými chovanci a proto pokud se rozhodnete pořídit si je, vždy dbejte na pravidelnou výměnu 1/3 části nádrže. Pro použití jakýchkoliv přípravku na hubení řas, šneků či léčení akvarijních ryb se vždy nejdříve poraďte ve vašem odborném obchodě zda jsou vhodné i pro krevety. I stopové množství jedovatých látek může být pro krevety jedovaté!
Kompletní rozšířený článek o vzhledu akvária, chovu a odchovu sladkovodních krevetek naleznete ve vydání časopisu Akvárium – Terárium.
Použitá literatura:
Werner, Uwe (1998). Aqualog speciál: Garnelen, Krebse und Kraben im Süßwasser-Aquarium Různí autoři (2003). Aquaristik aktuell speciál: Garnelen, Krebse Kraben & Co. im Süßwasser-Aquarium Amano, Takashi (1998). Amanos Naturaquarien
Internetový server http://www.wirbellose.de
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
je dobré že se tomuhle tématu někdo věnuje, krevety mam v akvariu už skoro rok a sehnat nějaké info se mi dlouhou dobu nedřilo až v A.T. a tady, jinak sou u me nejoblíbenější osadníci mojí nadže.
Pátek 26.12.2008
tomas.enderson
Konečně je za čaly prodávat i v akvaristikách.
Sobota 22.9.2007
Shamil
Neocardinie jsou opravdu velmi zajímavá stvoření. Docela se vypořádaly s řasami. A vřele doporučuju k pozorování. V současné době se pokouším o odchov Cardinia japonica.
Pondělí 21.5.2007
MatejB
Krevety jsou určitě velice zajímavé stvoření, už delší dobu přemýšlím o tom, že si je pořídím.