Pondělí 25.1.2010
Borislavka
Ahoj,
potrebujem radu...dostala som na Vianoce akvarko a kupila si tam ramirezky...chcela som 2 pary, ale myslim, ze mi predali samych samcov (ani jedna rybka nema ruzove brusko a ani jeden biely fliacik v ciernej skvrne,fakt ich neviem rozonat)...
spociatku boli vsetky spolocenske a lietali po akvarku, ale par dni dozadu sa jedna zacala stranit a schovava sa za filtrom pod hladinou,obcas ale vyjde medzi ostatnych a aj s nimi zerie ked ich krmim...dnes rano som ale vsimla, ze jedna ramirezka (ina ako ta v ustrani) uplne stvamla a je skoro cierna...neviete prosim niekto co to znamena? moze to byt nejaka choroba alebo je to normalne? co mam robit?
poradte prosim, nechcem o rybky prist :(
Dakujem!
Bara
Úterý 3.11.2009
Jrk
Chtěl bych se s vámi všemi podělit o své zkušenosti s neúspěšnou léčbou těchto rybiček. Dne 1.9.2009 jsem zpozoroval malou bílou tečku cca 0,3 mm na pravé straně hlavy svého cichliďáka. Nebyla nějak vystouplá, velice snadno se dala splést s pigmentovou skvrnou. Při prohlédnutí starších fotografií jsem se ujistil o tom, že ji dříve nemíval. Několik dní jsem vyčkával, co bude dál. Chvílemi mi připadalo, že zmíněná tečka mizí.
Opak byl však pravdou. Neměl jsem tušení o co se může jednat. Všechny příznaky ukazovaly na nemoc bakteriálního původu. Započal jsem tedy léčbu ověřeným léčivem s širokým spektrem účinnosti - Baktopur Direct. Po mých dosavadních zkušenostech s tímto léčivem mohu říct že se jedná o léčivo velice šetrné i k rybkám, které jsou na léčiva citlivé (krunýřovci). Bohužel po 3 denní léčbě se nedostavil očekávaný výsledek.
Padlo tedy podezření na napadení nějakou formou kožního parazita - byla proto poté započata léčba přípravky eSHa Exit v kombinaci s eSHa 2000. I tato léčba se ukázala jako neúčinná.
Příznaky onemocnění by svědčily o napadení střevním parazitem - bičíkovcem Hexamita, Octomitus, ale nikdy jsem u rybky nepozoroval bílé výkaly svědčící o odbourávání střevní výstelky. Bílých "teček" postupně přibývalo tvořily kráterovité útvary, z nichž již byly občas pozorovatelné nitky dlouhé až 1 mm, tvořící vatové útvary. Ve chvílích, kdy se zdálo, že utvar mizí, tak to bylo pouze předehrou toho aby se za několik hodin objevily znovu a mnohem intenzivněji. Započal jsem tedy léčbu přípravkem eSHa Hexamita, bohužel bez výsledku.
Bylo mi doporučeno nechat rybku "odpočnout" od náporů všelijakých zmatečně používaných léčiv a pravidelně denně měnit 1/3 vody. Po asi 2 dnech pozoruji bílé výkaly - odbourávání střevní výstelky. Podezření na střevní parazity se potvrdilo. Jako jeden z nejlepších léků mi byl doporučen Sera Flagellol - sice dražší, ale s minimem vedlejších účinků - velice šetrný. Započal jsem tedy léčbu. Bohužel bez výsledků - napadení parazity bylo buď již příliš silné, nebo se jednalo o parazity vůči tomuto léčivu imuní.
Dále jsem již jen pravidelně měnil 25% vody denně a nechával jsem týden pauzy, než bych započal léčbu dalšími doporučenými léčivy Treamzol, Flubenol. No neuběhl ani týden a sameček začal mít vyboulené oči - známka zavodnění - špatná funkce ledvin, přestal přijímat potravu, začal vyhledávat skrýše - toto trvalo dva dny a byl konec...
Cichlidky jsem choval v akva v prezentaci 63 l. Parametry vody pH 6,5-7,0; GH 10-11°d; KH 7-8°d; NO2 0 mg/l; NO3 0 mg/l; Fe 0-0,3 mg/l; P 0,5 mg/l; teplota 26-29°C. Akvárium celkem zarostlé a plné i plovoucích rostlin, kterým vděčím za neměřitelné NO3. Výměna 25% vody 1 x týdně + 10 ml Torben + 3 ml Akvaregulátor.
Zde přikládám chronologicky popsaný průběh neúspěšné léčby:
28.8. Výměna 1/4 vody + odkalení dna.
1.9. Objevil jsem na samečkovi Ramirézky takovou vystouplou tečku, kterou dříve nemíval. velká asi 0,3 mm.
4.9. Ramirézák se asi začíná spravovat, nechci to zařeknout... Sám od sebe...
5.9. Výměna 1/4 vody. Sameček je na tom stále stejně, započata léčba Baktopurem Direct - je to ověřené léčino, které tyto rybky (i náchylní krunýřovci ) snáší velice dobře a i přes varování v návodu k tomuto produktu nedochází k problémům s úhynem nitrifikačních baktérií. No přinejhorším to nepomůže...
8.9. Sameček je na tom stále stejně, možná o trošku hůř (další flíček se objevil i na druhé straně) - Baktopur Direct na to nepomohl. Vyměnil jsem 1/2 vody a započal léčbu Esha 2000 + Esha Exit. Ostatní obyvatelé nádrže (včetně šnečků nezmarů a chvostoskoků) jsou v pořádku, rostlinky relativně také.
11.9. Opět nakladeny jikry, tak uvidíme co z toho bude... Bohužel zdravotní stav samečka je horší... Výměna 1/4 vody + odkalení dna.
14.9. Zdravotní stav cichliďáka nic moc - rohodně ne lepší. Započata léčba pomocí eSHa Hexamita. No a z jiker nic...
16.9 Možná si to jen vsugerovávám, ale celé odpoledne se mi zdálo, že pan Ramiréz je na tom lépe. No nevím, čas ukáže. Ranky vypadaly zhojenější. I přesto dám na dobrou radu a budu měnit 1/3 vody denně a rybičce dám klid. Za poslední dobu se dočkala tolika šoků v podobě léčiv...
18.9. Pozoruji bílé výkaly samečka a jeho celkové zhoršení stavu. Dám na dobré rady, v případě jejich opakování započnu léčbu Flagellolem (Sera).
20.9. V 15:00 započata léčba Flagellolem... Tak se uvidí...
23.9. Ukončena léčba Flagellolem, vyměněno 80 % vody. Nechám rybky odpočinout, budu měnit vodu denně 25 % po dobu 1 týdne. Poté se uvidí co dál...
30.9. Stav samečka ani po týdnu není lepší, spíše naopak. Zdá se mi, jako by se mu vyboulily oči. Je možné, že vnitřní parazité napadli ledviny a začíná se zavodňovat... To by bylo špatné...
4.10. I přes veškerou snahu o vyléčení se toto nepovedlo Před 2mi dny začal vyhledávat skrýše, včera přestal přijímat potravu, a dnes po příchodu z práce...
Samička zůstala sama a bohužel je to na ní také znát, že postrádá partnera...
5.10. Výměna 1/2 vody + odkalení dna.
6.10. Protože samička zůstala sama, přikoupil jsem jí společníka. Bohužel velice mladého samečka. Vím, není to zrovna nejvhodnější, ale od úmrtí partnera je celá nesvá - stojí na jednom místě, neschovává se, je velice apatická, potravu sice přijímá, ale není to ta veselá rybka, jakou jsem ji znal...
9.10. Výměna 1/2 vody + odkalení dna.
10.10. Měření - Znepokojivé výsledky měření NO2 má hodnotu 0,2 mg/l. Vyměňuji proto 80 % vody. Posíleno svícení na 4 x 15 W - pro lepší růst rostlin - předpokládám rychlejší odbourávání dusíkatých látek. Dávám to za příčinu nedávno probíhaných léčebných zákroků. Samička ztmavla, vyhledává úkryty, objevuje se světlá stolice, je apatická.
11.10. Měření - NO2 je pod hranicí 0,1 mg/l. Měním 50 % vody. Cichlidka Ramirézova - Stav je ještě horší - vyboulené oči, snad i vystoplé šupiny.
12.10. Cichlidka Ramirézova - Po předčasném příchodu z práce nacházím samičku v rohu akva u dna ležící na boku - ještě žije. Tak jsem ukončil její trápení... Přežila svého partnera o týden. Od té doby, co ji partner opustil se její stav zhoršoval a dopadlo to takto... Výměna 1/2 vody + odkalení dna.
15.10. Přikoupena mladá samička - aby tam sameček nebyl sám...
Tuto léčbu přežil bez následků zbytek osazenstva akva, včetně nezmarů a chvostoskoků.
V průběhu léčby byla měněna část vody tak, jak je napsáno.
Od této zkušenosti již měním 40% vody 2 x týdně, do krmení (Tetra min, Tetra wafer mix, Tropical quintet (5 druhů mražené), Hikari Cichlid Gold, Hikari Sinking Wafers) přidávám Fishtamin (Sera). Do vyměňované vody přidávám i Mineral Salt (Sera) 0,5 g na 10 litrů.
Závěrem bych chtěl napsat, že u léčení jakékoli nemoci je nejdůležitější její správná včasná diagnóza na základě které je možno zvolit vhodné léky pro její účinou léčbu. Kdybych se dnes setkal s podobnými příznaky, již budu chytřejší a třeba bych včasnou léčbou, vhodnými léčivy, nemocnou rybku zachránil...
Budiž toto někomu přínosem...