Neděle 2.11.2014
Jox
Pár zkušeností nebo spíš jen fotek:
http://joxcz.zonerama.com/...
Nedávno se mi také podařil odchov.
Raky jsem koupil malé cca 3 cm, lépe si pak zvykají na nové prostředí. Během cca 2 měsíců dosáhli plné velikosti a cca po 1/2 roce měli mladé. Krmím zde zmíněným krmivem pro kraby, vařenou mrkví, sirovým pstruhem, atd.
V akváriu jsou s krevetami a malými rybami, které neohrožují ani krevety. Rybu sežerou pouze pokud uhyne, ale jednou jsem viděl velkou samici chytit malou krevetu a následně spolknout :) doslova. Většinou jsou krevety dostatečně rychlé, aby je rak nechytl.
Při páření přišla samice o tykadla.
http://youtu.be/sgCo06EV2zU
Pondělí 17.2.2014
itinky
Dobrý den pane Langu, moc děkuji za Váš krásný a bohatý článek o modrém floridském rakovi. Já si do svého společenského akvária pořídila dva již před týdnem. Myslela jsem si, že mám mladý pár, prodavačka v Hornbachu mi je prodala jako samečka a samičku (což určila podle velikosti klepítek). Bohužel ráčci po sobě začali vyjíždět, jeden dokonce přišel o kousek klepítka a toho dluhého "tykadla"- ikdyž je menší než ten druhý, je zkrátka bojovnější. Až podle Vašeho článku a názorných fotografií jsem zjistila, že mám v akvárku dvě samičky, což by mi až zas tak nevadilo,ale asi se stjená pohlaví nesnesou, že? Takže mi nezbývá jednoho ráčka asi prodat a sama si příště v prodejně vybrat konečně toho samečka. Nebo může být rak i sám nebo je lepší mít alespoň pár? Moc Vám předem děkuji za rady!! Jitka
Neděle 5.1.2014
sony14
Clanok je dobry a je spravny. A hned posledny koment pod nim je hlupost. Procambarus alleni potrebuje par (samec,samica) pre mnozenie. To co spominate(hermafrodit), je procambarus fallax(sp.marble, rak mramorovy) kde si samica vystaci sama:)
Středa 13.6.2012
schmudlinka
Zdravím, jen jsem chtěla podotknout, že se mi nezdá Váš popisek u fotografií. Jaká samice? Rak modrý je pokud vím hermafrodit, tudíž se oplodňuje sám. Nějakou dobu jsem tyto raky chovala, tak vím moc dobře o čem mluvím. A pokud uvažujete o chovu těchto raků, doporučuji akvárium pořádně zabezpečit, rak je schopný vylézt po filtru úplně z akvária ven, a pak si to někam štrádovat po podlaze. :)
Čtvrtek 22.1.2009
Taema
Tyto raci se mi moc zalíbily. Uvažuju o navštívení nějakého chovatele abych o nich zjistila ještě něco málo
Pondělí 15.12.2008
maria
Buhužiaľ sa mi podarilo zachrániť len 6 malých ráčikov , dúfam , že tieto už prežijú. Ale stala sa iná zaujímavá vec - dnes sme zbadali , že mamička račica , bez samca , má opäť vajíčka . Ako je to možné môže byť obojpohlavná ? Ďakujem.
Neděle 2.11.2008
zvejk
v podstate nijak, staci bezne krmit, oni se o sebe postaraji. Jen na jednu vec si chce dat pozor a to na kanibalizmus. Pri svlekani jsou racci hodne ohrozeni, chce to hodne ukrytu, kde preckaji nez jim ztvrdne krunyr. Riziko je samozrejme i mama ci jiny velky rak. Jsou to predatori. Take samozrejme zalezi na druhu raka, ale obecne si chce davat pozor vzdy.
Neděle 2.11.2008
maria
Dobrý deň , dnes sa nám vyliahli malé ráčiky , poraďte , čo ďalej . Zatiaľ sú len pri samičkinom chvoste , niektoré sa pohli už aj trošku ďalej. Ako sa o ne starať, nemám veľa skúseností . Ďakujem.
Čtvrtek 30.10.2008
zvejk
Mohu se zeptat co je to ta tzv: "bila teckovitost"? Jaké jsou priznaky a tak? pod tím názvem jsem nic nenašel.díky
Úterý 14.10.2008
aqic
...já mám doma australana v rozpětí vousků skoro 60cm...a tělo více jak 20cm :-)...
Pondělí 13.10.2008
barky
Pekny rak, ale ak sa uz niekto rozhodne pre raka, tak do beznych akvarii je vhodnejsi maly rak, ktory nenici rastliny - Cambarellus patzcuarensis a ked sme uz pri tych chovatelskych formach, tak potom forma orange - najdete ich pod oznacenim CPO
Sobota 11.10.2008
srayzka
Roztomilý tvoreček
Sobota 11.10.2008
Renatkaaaa
Dobrý den. Prosim Vás, kde by jsem mohla tohoto raka sehnat a kolik by asi stál. Díky za odpověd.
Pátek 10.10.2008
krab
Díky za tento článek.
Jen mam tři poznámky:
1)jedná se o cílený výběr jedinců z volné přírody, kteří jsou nositeli modrého zbarvení ( je to samé jako u našeho raka kamenáče),kteří se tak staly základem chovaných jedinců modré barvy,
2) dostupnost račích druhů je dosti malá ( sehnat raky jako je např.P.clarkii, vůbec nesehnatelný P.cubensis -dříve hojně chovaný,atd)
3)dosti často je zaměnován za P.clarkii, který také je chován v modré barvě.
Pátek 10.10.2008
jurek
Krásu tohoto raka mohu potvrdit,i jeho klidné chování vůči rybám.
Chovné raky mám v rozplavkách s tetrami,cichlidkami a skalárami a nezaznamenal jsem žádné větší potíže.Takže chov tohoto druhu mohu všem vřele doporučit.
Pátek 10.10.2008
Pavel
Nakbor: nepřesnosti opraveny
Pátek 10.10.2008
Karel_Zahradka
Pěkné,i když krevetky to zrovna nejsou.Není nad "Sulawesanky" :-)
Zdařilé fotky.
Čtvrtek 9.10.2008
Crayfish
Pěkně napsané, krásné fotografie. Pěstovat raky je zajímavé zpestření a zároveň nový zdroj informací pro každého akvaristu. Je třeba si jen uvědomit, že raci jsou velmi zdatní predátoři a někdy ničitelé rostlinných porostů, takže spíše vřele doporučuji je chovat opravdu samostatně s rybami podstatně většími než jsou sami. Z mých zkušeností rak dokáže udolat rybu, která je stejně velká jak on. Při lovu jsou velmi vynalézaví, i lstiví. Péče o potomstvo je velmi zajímavá.
Roman Rak O;;;)
Čtvrtek 9.10.2008
nakbor
Je to v článku jasně uvedeno, špatně jste četl.
Čtvrtek 9.10.2008
tomas.enderson
Článek je velmi přínosný, ale chybí mi zmíňka o tom, že tito raci by se neměli dostat do naší volné přírody, jelikož mohou být přenašeči račího moru.
Tomas Enderson lBC
Čtvrtek 9.10.2008
nakbor
Mám dvě poznámky:
Nepotřebují chinin, ale chitin.
A račí mor neni houbovité onemocnění, ale plísňové.