Neděle 20.12.2015
Petr667
Pane Novák,
děkuji za opět perfektní článek, ostatně jako všechny ostatní od vás! Doslova hltám všechny vaše články jak o akvaristické problematice zde, tak na sportovních webech o sportovní výživě(po akvaristice můj druhý koníček sil. cyklistika). Chci jen, aby jste věděl, že těch kteří čekají a ocení Vaše příspěvky je silná většina. Musím se přiznat, že jsou to Vaše příspěvky, při kterých se cítím vždy tak trochu provinile neb k nim přicházím "tak zadarmo" v dnešní době, kdy člověk někdy pořídí věc nebo získá informaci, která je k ničemu a ještě za to zaplatí nemalý peníz.
Kdyby jste někdy vydal knihu(o které se zmiňujete v některém z Vašich příspěvků), tak já budu určitě jedním z prvních kupců, abych splatil výše zmíněný "duševní dluh" vůči Vám. :-) Ještě jednou díky a vydržte, čekáme na další články.... :-)
PetrPopik
Úterý 17.2.2015
Tibi2013
Mám červenú arowanu a roky jej do krmiva pridávam prírodný karotén v spreji BactoPlus PSB food spray. U nás sa dá kúpiť u predajcov KOI kaprov - http://www.numa.sk/...
Obsahuje unikátne živé fotosyntetizujúce baktérie, ktoré prirodzene produkujú karotén a astaxantín.
Pondělí 6.12.2010
PetrNovak
Guanin se nepřidává, ten se tvoří z dusíkatého odpadu ve vodě. Ale přidávat by se dal, suroviny na to snad existují, musel bych se podívat do nabídky dodavatelů. Ryby by to mohly vydržet, případné přebytečné látky (močovina) by odešly hlavně žábrami, asi by se měla víc měnit voda. Melanin se dá ovlivnit přidáváním mědi a tyrosinu do krmiva, ovšem je otázka, do jaké míry budou funkční. Ovšem dávkovat měď do krmiva je poněkud náročnější, když se nezná její stávající obsah v krmivu. Krmivo pro modré ryby by asi hlavně nemělo barvit červeně, aby se nezkreslovala modrá.
Pondělí 6.12.2010
To-Chu
Intenzita klasicky modrého zabarvení je závislá taky na tmavém těle, na kterém teprve jiskří iridescentní modrá pigmentace – ty stříbřité buňky. Dle článku tvorbu melaninu lze ovlivnit jen teoreticky.
Procentuálním obsahem dusíkatých látek ve složení krmiva se myslí obsah proteinů? Pokud by to krmivo pro „zvýraznění“ modré barvy mělo postrádat karotenoidy a mít větší obsah dusíkatých látek, pro zvýšení „koncentrace“ guaninu v pokožce, není to zbytečná zátěž pro játra, ledviny a tak? Nebo to krmivo má obsah proteinů stejný jako pro červené terčovce a liší se jen absencí karotenoidů – což už je docela marketingové šidítko – je to běžné krmivo bez označení „Colour“ (analogicky s nadsázkou, asi jako vydávat Tetra Min za modrou alternativu k Tetra Rubinu).
Jen mě zajímá, jak to krmivo může barvit modře, nebo jen nebarví červeně, jak píšete, aby modrá zůstala modrá :) V poslední době jsou velmi populární metalicky modré bojovnice, a další označované jako dragon a platina, což jsou všechno modré variety. O tomto krmivu jsem přemýšlel, pokud by to skutečně umělo nějakým způsobem ovlivnit obsah guaninu v pokožce…
Neděle 5.12.2010
PetrNovak
A proč teoreticky, podle článku by to mělo fungovat prakticky. Karotenoidy pro červené terčovce, pro modré a zelené terčovce bych karotenoidy nedával, aby neměli v té modré a zelené barvě fleky. Proto by mělo být krmivo odlišné. A nebo té otázce nerozumím...
Středa 17.11.2010
miro03
Pán Novák skvelý článek.Skvele napísaný jak pre laikov tak i pre pokročilých akvaristov.