» Deník akvária
Pátek 3.6.2011
Dobrý den všem akvaristům,
přikládám pár nových fotek z nádrže. Jen na popud vnučky Kristýnky jsme umístili do nádrže "domeček pro rybičky" z použitého kokosového ořechu. Protože se dlouho nic nedělo, nevěnovali jsme tomu pak pozornost. Ke konci května z domečku něco čouhalo a my s údivem zjistili, že se tam nastěhoval sameček ancíka a hlídá hromádku růžových jiker a kolem domečku netrpělivě kroužila samička. Po nějaké době se jikry rozplavaly a růžový potěr se usadil v kupoli skořápky. Aby malí ancíci nemuseli hledat potravu za doprovodu skalárů, tak jim dvakrát denně vsunu do domečku tabletku krmení pro ancíky k silné nelibosti tatíka ancíka, který okamžitě zaútočí na pomocnou ruku.
Fotky jsou přiloženy, i když čistotu záběru opět kazí rozvířené krmivo. Kolik jich nakonec přežije nechávám na přírodě, zatím malým ancíkům držím palce. Úterý 1.3.2011
Provoz nádrže zahájen v březnu 2010.
Před jejím založením jsem si pro osvěžení paměti pročetl dostupnou literaturu zapůjčenou v knihovně, pročetl nesčetně příspěvků a rad z internetových diskuzí, navšívil AQUA burzy a.... zjistil, že jsem opět na začátku. Protože je tolika různých názorů, že abych je všechny nově vyzkoušel a ověřil, tak bych musel žít ještě několik životů. Proto jsem se vrátil k již odzkoušeným postupům u mých předešlých nádrží z roku 1975. Možná se tyto postupy budou zdát mnohým uhozené, ale zatím kupodivu fungují.
O zadních a bočních 3D stěnách jsem psal v popisu nádrže. Další je patrno z fotografií v galerii.
Substrát dna: Věřím, že jsou pro rostliny nejlepší nové substráty vědecky připravené za spoustu pěněz. Já volil klasiku - spodní vrstva z nepraného štěrku, do kterého jsem uložil rezavé hřebíky, drcené hnědé uhlí a granule čistého jílu. Viz foto galerie. Tuto vrstvu jesm překryl praným štěrkem a umístil dekorační kameny z potoka a kousky černého uhlí. Sklo na dně nádrže je navíc chráněno plastovou fólií a tabulkami plexiskla, které rozloží váhu velkých kamenů a ochrání sklo před poškozením při nechtěném pádu kamene. O postupnou rekultivaci substrátu dna se dále starají stále aktivní piskořky...
Krmení ryb: Hlavní složkou je sušené krmivo - Sak, AQUA MLS, Floramin, Vegetal Mix, Tablety Hikari a jiné.
Mražené krmivo: dafnie, patentky.
Živé krmivo: Nítěnky a patentky zkrmované až po několikadenním
pročistění od bahna.
Vlastní mražené krmivo vyrobené z mletého hovězího srdce a špenátu.
Taky průběžně podávám plátky okurky a papriky.
21.3.2011 Přidávám pár nových fotek, Stále
musím obdivovat hravost parmiček černopruhých.
Jsou to vynikající plavci a jejich vzájemné hry se podobají hravosti malých koťat. Rády odpočívají na plochém kameni, kde neustále soutěží o lepší místo. Hlavní je, že se i při své velikosti mezi sebou neperou a ostatní rybky jsou jim zcela šumafuk.
Skaláři se průběžne vytírají. Po dobu cca 2 - 3 dnů si vymezí své vytírací území, které další rybky respektují. Pak se situace opět vrací do normálu.
Sekavci si našli komůrky v dutinách dřevin a jejich velký rej nastane vždy po čistění nádrže. Jinak nejsou vidět.
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504
Copyright © 1999 - 2024 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
| |