Výskyt: Jižní Amerika, Pará, Brazílie, Rio Curuná jeden z malých potoků mezi Rio Tapajós a Rio Xingú.
Velikost až 12 cm.
Obecný popis
Hypancistrus L270 = L307 = LDA76 byl poprvé představen veřejnosti v roce 1998 v čísle 11 německého časopisu DATZ. Je další z řady menších hypancistrusů s červovitěliniovým zbarvením, který se i u nás občas objevoval v nabídkách importérů akvarijních ryb. Vzhledem ke skutečnosti, že momentálně není v seznamu ryb brazilské ochranářské organizace IBAMA (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renováveis) které je možné z Brazílie vyvážet, jsou nyní další importy tohoto "druhu" podobně jako mnoha dalších brazilských ryb úplně zastaveny.
Na zahraničních webech jež mají v diskuzních tématech určování druhů ("Welcher wels ist das?" nebo na planetcatfisch "What is my catfisch?" neboli česky Co je to za sumce?) se sumci s červovitělíniovým zbarvením objevují poměrně často. Důvod je prostý - rozlišit je pokud neznáme jejich přesný původ není v některých případech zcela jednoduché. Jednak existuje mnoho podobných "druhů" které se vyskytují jak v Brazílii (L270, L316), Kolumbii (L129, L340) či Venezuele (L316) a navíc tito sumci vykazují značnou variabilitu zbarvení jak v šířce pruhů tak v jejich barvě. Zbarvení ryb se navíc mění s věkem. Mladé ryby mají pravidelné širší a rovné pruhy, s přibývajícím věkem se rybám pruhy zužují, přibývá jejich počet, začínají meandrovat a barvy blednout.
Za nejpodobnější z výše uvedených považuji brazilské L270 a kolumbijské L129 a L340. Pro akvaristu, který nemá možnost srovnání je opravdu těžké je od sebe odlišit.
Při možnosti srovnání a při odchovu lze opravdu dle mých zkušeností určité rozdíly vypozorovat:
1. tvar těla - L270 jsou opticky delší a šthlejší, jedná se o něco větší druh, L340 jsou kratší a robustnější
2. zbarvení dospělců - klidové zbarvení je hodně podobné, nejlépe je dle mých zkušeností ryby osvítit silným světlem, L270 zůstávají prakticky stejně černobíle zbarvené, L340 podstatně zesvětlají, mají výrazné stresové skvrny a jejich zbarvení dostane oranžový nádech;
3. zbarvení potěru - potěr L270 je po strávení žloutkového váčku zbarven nevýrazně, kdežto na L340 je patrné kontrastní bílošedé pruhování;
4. barva jiker - u L270 jsou jikry krásně sírově žluté, u L340 je barva víc do oranžova.
Standardní zbarvení těla je černé s bílošedým červovitým pruhováním. Samci mají hranatější hlavu a husté vytrnění ocasu, samice jsou zcela hladké a hlavu maji při pohledu seshora štíhlejší.
Nádrž: Velikost nádrže dostačuje pro jeden pár či chovnou skupinku okolo 50 litrů,
měla by obsahovat dostatek úkrytů z kamenů či kořenů. Dále doporučuji kvalitní dostatečně velký zaběhlý filtr. Štěrk v nádrži není problém, vhodnější je ovšem pro všechny druhy eL-sumců s přísavnými ústy dno z plochých kamenů či větších valounů podobně jako je tomu v jejich původních lokalitách na horních a středních tocích amazonských řek. Kameny mají určitě raději, kořeny tyto ryby nijak zvlášť nevyhledávají, občas je volí jako nouzový úkryt. Vyšší rostliny v lokalitě jejich výskytu nerostou, takže nádrž může být zcela bez rostlin.
Náročnost: Jedná se o klidný a nenáročný druh vhodný pro běžná společenská akvária.
Poznámky k chovu
Teplota: 26 - 30 °C
pH: 6 - 7
dGH: 2 - 20 °N
Voda: sladkovodní
Ideální je pro chov napodobit podmínky z přírodní lokality tzn. vyšší teplota, lehce kyselá měkká voda s minimální tvrdostí i vodivostí a minimálním obsahem dusíkatých látek. Dlužno dodat že se jedná o ryby odolné, které snáší i podmínky poměrně vzdálené od výše popsaných ideálních, takže je možné je s úspěchem chovat v běžném společenském akváriu. Nádrž by měla obsahovat dostatek úkrytů. Mírné proudění vody není na škodu, ale není nutné.
Stravu přijímají tyto ryby převážně živočišného původu - larvy hmyzu (patentky, korhetry), drobné korýše(artemie), rybí maso a taktéž granulovaná, tabletová či vločková krmiva pro masožravce, rostlinnou stravu jsem je přijímat nikdy neviděl. S výživou ani chovem těchto ryb nejsou žádné problémy.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 29 - 31 °C
pH: 6 - 7
dGH: 2 - 20 °N
Odchov je prakticky identický jako je popsáno u Hypancistrus sp. L340, samec tráví většinu svého života v jeskyni kterou si vybere. Tento druh jako většina hypancistrusů preferuje keramické jeskyně s průřezem rovnostranného trojůhelníku s délkou stran 3,5 cm a délkou 1+1/3 délky samce. Pokud je samice kvalitně krmena a zaplněna jikrama (toto zaplnění není tak výrazné jako u L340) dochází k výtěru po běžné výměně vody.
Pro stimulaci tření není nutno upravovat její parametry. Jikry jsou žluté, poměrně velké nejčastěji v počtu 9-12 ks. Po strávení žloutkového váčku a opuštění samcova úkrytu je nejlépe potěr umístit do malé odchovničky kde má chovatel lepší přehled o nakrmenosti potěru. Ten je velmi žravý, ideální je pravidelné krmení nauplií artémie, mikrami či kvalitním suchým krmivem pro masožravce. Častá výměna vody podporuje chuť k jídlu mladých ryb a pravidelné, kvalitní krmení zajistí jejich rychlý růst.
Ideální krmení se pozná podle naplněnosti bříšek, kvalitně rozkrmené ryby je mají plné a skoro kulaté. Pokud je potěr krmen v počátcích odchovu nekvalitně, málo nebo nevyhovujícím krmivem a tzv. se podtrhne, nedosahuje následný růst v dobrých podmínkách např. u jiného chovatele rychlosti růstu plůdku správně rozkrmeného. Proto je dobré první měsíc potěr dobře kontrolovat zdali je dostatečně nasycen. Jedná se o poměrně nevelký dlouhověký druh, takže rychlost růstu potěru je řekl bych průměrná podobná jako u L340, L46 či L260.
Další informační zdroje:
Lucie Jurčáková, Hypancistrus sp. L270, http://www.klub.akva.sk/..., č.20, 2009
http://www.l-welse.com/...
http://www.planetcatfish.com/...
Bonus:
http://en.wikipedia.org/... - Rio Tapajós
http://en.wikipedia.org/... - Rio Xingu
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/... - biotop Rio Xingu dle Heiko Blehera