Výskyt: Jižní Amerika. Rio Negro, bez bližšího udání.
Velikost až 18 cm.
Obecný popis
Tento ancistrus je také známý pod kódem L184. Popsán byl v časopise DATZ 8/1992 a jako L184 DATZ 9/1994.
Jedná se o hezkého krunýřovce, který by měl být „big spotem“ mezi tečkovanými ancistrusy. Nicméně jsou značné rozdíly mezi jednotlivci a tak můžeme v nádrži vedle krásně tečkovaných ryb mít i ryby, na kterých jsou tečky stěží viditelné. Dospělce bychom mohli teoreticky splést s ancistrusy L213, ale ti mají více (menších – pokud máme doma „bigspoty“) teček a mláďata L107 nemají na ploutvích lemy.
Co se týká velikosti, tak zdroje se rozcházejí. Dle planetcatfish dorůstá jen 13 cm, na L-welse uvádí až 18 cm.
Krmíme je stejně jako ostatní krunýřovce. Krunýřovci rodu Ancistrus jsou primárně býložravci, na což je třeba pamatovat a rybám nabízíme i různou zeleninu a tablety pro býložravce. Z masité potravy dobře přijímají patentky i artemii a samozřejmě opět i různé tablety pro masožravé ryby.
Zde bych si dovolil poznamenat, že mám výborné zkušenosti u všech krunýřovců napříč rody s tabletami Hikari Tropical Sinking Carnivore Pellets, které jsou určeny pro masožravé sumce. Naopak „zelené“ tablety této firmy mi ryby žraly, až když měly opravdu hlad.
A samozřejmě by tito sumci měli mít k dispozici kořen pro balast.
Nádrž: Tak jako u jiných krunýřovců je u nádrže pro L107 důležitější její plocha než výška. Akvárium je dobré rozčlenit kořeny a kameny, aby hlavně samci nesváděli mezi sebou zbytečně vysilující bitvy a také aby nehonili jiné ryby.
Pokud chceme pouze chovnou nádrž, pak stačí cca 50 litrové akvárium s holým dnem, s jeskyní pro samce a kořeny, kde se můžou schovat 1-2 samice. Jako filtr stačí použít klasický „bublák“.
Náročnost: Tento ancistrus se svou náročností nijak nevymyká od jiných krunýřovců z tohoto rodu. Výhodou je i to, že k sehnání jsou jen odchovy, tedy odpadají starosti s aklimatizací importů.
Poznámky k chovu
Teplota: 25 - 30 °C
pH: 6 - 8
dGH: 2 - 20 °N
Voda: sladkovodní
Snáší široké rozmezí tvrdosti, samozřejmě bychom neměli zacházet do extrémů. Důležitější je vědět, že L107 mají rády teplejší vodu, 25°C by měla být spodní hranice. Voda by měla mít pH kolem neutrálu nebo slabě kyselé.
Chov těchto ryb je prakticky shodný s chovem jiných druhů rodu Ancistrus. Samci si zaberou svou jeskyňku a okolí jejího vchodu (většinou v dosahu převisu kořene – viz odchov), které se stává jeho teritoriem a to pak opouští jen na krmení. Dobré je snad jen v tomto kontextu připomenout, že ancistrusi jsou celkem nebojácné a teritoriální ryby a tak pokud chceme pospolu chovat více jedinců (týká se hlavně samčího pohlaví) nebo druhů krunýřovců, musí v nádrži být dostatek jeskyněk a jiných úkrytů – kořenů.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Voda: Měkká až středně tvrdá, pH kolem neutrálu. 28°C.
Jak již bylo výše zmíněno, stěží se akvaristům dostanou do rukou ryby z přírody. K dispozici jsou pouze ryby z odchovů a tyto nečiní větší problém vytřít. Ryby se začínají poprvé třít, když jsou cca rok a půl staré, kdy dosahují velikosti kolem 10 cm.
Podle všeho nejsou příliš vybíravé, co se týká rozměrů a tvarů jeskyněk. Ovšem velmi se osvědčuje jeskyňky překrýt kořenem nebo tmavým kamenem tak, aby tvořil nad vchodem do jeskyňky jakousi stříšku a vchod zastiňoval.
Vzhledem k tomu, že v mém chovu samec rád vyhazuje alespoň část jiker (což může být způsobeno buď vlivem vnějšího rušení, nebo nezkušenosti při prvních výtěrech (v době psaní tohoto textu se jedná o 3. výtěr), případně je možné, že jej vyrušují další tření chtivé samice), tak je dobré mít připravený jakýsi inkubátor na jikry. Zde nechci zacházet do detailů, neboť sám ještě u svého umělého odchovu vychytávám mouchy. Důležité je, aby kolem jiker proudila voda například z vývodu filtru nebo vzduchování.
Mladé krmíme potravou úměrnou velikosti jejich tlamky - malou artemií, posekanými patentkami, různým umělým krmivem pro potěr, ale také např. v ruce pomačkaným salátem.
Cena:
V rodu Ancistrus patří k těm dražším, cena za mladé je někde kolem 300 – 400 Kč (listopad 2009).
Další informační zdroje:
Doporučená obecná literatura:
Burgess, W.E.: An Atlas of Freshwater and Marine Catfishes, http://aquabooks.cz/...
Schäfer, F., Schraml, E.: Aqualog Extra - Die neuesten L-Welse / the latest L-Numbers, http://aquabooks.cz/...
Sands, D.D.: Catfish, http://aquabooks.cz/...
Stawikowski, R. (ed.): Harnischwelse, http://aquabooks.cz/...
Stawikowski, R. (ed.): L-Nummern / L- Numbers, http://aquabooks.cz/...
Evers, H.-G. & Seidel, I.: Wels Atlas - Band 1, http://aquabooks.cz/...
Evers, H.-G. & Seidel, I.: Wels Atlas - Band 2, http://aquabooks.cz/...
Videa z biotopu:
http://www.youtube.com/... - lov Ancistrusů
http://www.youtube.com/... - záběry podvodou, velká hejna ancistrusů
Rio Negro ve 4 dílech:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
Bonus:
Obecné video ukázky z rozmnožování Ancistrusů:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
Amazonie - zajímavé ryby biotopu v 6 dílech:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...