Výskyt: Jižní Amerika. Rio Xingu.
Velikost až 45 cm.
Obecný popis
Scobinancistrus aureatus, anglicky Sunshine pleco, známý také pod L-kódem L014.
Dle www.planetcatfish.com dorůstá pouze 30 cm, skutečná maximální velikost ale bude nejspíš až kolem 45 cm.
Jedná se o krásného většího krunýřovce, který každého jistě zaujme snad až kýčovitým zbarvením, které je výrazné zejména v mládí. Ve vyšším věku oranžová barva ploutví ustupuje ve prospěch decentnějších teček.
Tečky nejsou po celém těle stejně velké. U hlavy jsou menší a dále ke kořenu ocasu se zvětšují. I u L014 se dají rozlišovat „bigspot“ ryby, tyto dokonce u našich importérů převažují. Jedná se pravděpodobně o ryby z různých lokalit a nejlépe jsou tyto rozdíly viditelné u mladých ryb. Rozdíly to ale nejsou nijak extrémní a rozhodně akvarista nebude nijak ochuzen, pokud má v nádrži rybu s jemnějšími tečkami. Snad jen si dovolím v tomto kontextu poznámku, že u ryb s většími tečkami bývají viditelné znaky pohlavní dospělosti tzv. odontody již v menší velikosti než u ryb s menšími tečkami. Tedy ryby ve velikosti 20 – 25 cm „bigspot“ byly na pohled daleko vyspělejší, než ryba s menšími tečkami ve velikosti kolem 30 cm. Toto jsem pozoroval na 8 (4:4 u dvou různých importérů) rybách ve velikostech od 20 do 30 cm, takže poznámku prosím berte jen jako jakousi perličku.
L014 jsou docela agresivní sumci. Ke krmení většinou přistupují tak, že nejprve odeženou vše okolo a pak se teprve začnou krmit.
Jsou to všežravci, kteří sežerou prakticky vše, co jim akvarista nabídne. Základ by měla tvořit masitá potrava. Vzrostlého scobina stěží nakrmíte pouze patentkami. Těmto rybám je třeba předkládat například mušle nebo filé, aby se dokonale nasytily. Rád vezme i rostlinnou stravu a různé tablety. Při krmení doporučuji jistou opatrnost, neboť tyto ryby se rády překrmí a pak vyhledávají proud z filtru a zrychleně dýchají.
Potřeba dřeva coby balastu pravděpodobně není u rodu Scobinancistrus významná.
Nádrž: Nádrž by měla být co největší, rozčleněná kořeny. Kořeny i kameny je důležité mít postavené na holém skle a pak až obsypané pískem, jinak jsou sumci schopni je podhrabat a může dojít k nehodě. Za substrát je nejlepší zvolit právě písek, protože při hrabání je substrát vyhazován celkem daleko a proti sklu, takže může dojít v případě hrubšího substrátu k poškrabání skla. Rostliny je lepší mít zasazené v květináčích, nebo na volných plochách přímo v substrátu – ryby hrabou převážně pod kořeny.
Musíme také myslet na vývody z filtrů, vzrostlý sumec je schopen je vychýlit a voda může vystřikovat až mimo akvárium.
Mladé ryby je lepší mít v menší nádrži, aby se snáze dostaly k potravě.
Náročnost: Krunýřovci rodu Scobinancistrus nejsou vhodní pro začátečníky. Jsou to agresivní ryby, které potřebují prokysličenou a proudící vodu a navíc jsou háklivé na zvýšené množství N-látek ve vodě.
Poznámky k chovu
Teplota: 25 - 30 °C
pH: 6 - 8
dGH: 3 - 20 °N
Voda: sladkovodní; Pokud nepůjdeme do extrémních hodnot, tak se jedná o relativně nenáročnou rybu, co se týká tvrdosti vody a její kyselosti.
Scobinancistrus aureatus vyžaduje prokysličenou proudící vodu s dobře zajetou filtrací. Ryba reaguje podrážděně na všechny další krunýřovce (ale i „plovoucí“ ryby) ve svém okolí, zvláště je-li hladová, na to je třeba pamatovat a nádrž dostatečně rozčlenit např. kořeny, aby se navzájem příliš nenapadali. Při krmení doporučuji krmit většími kousky, aby si sumec jeden vzal, a pak zaměstnán „zpracováváním“ tohoto kousku (např. mražené mušle) nechá ostatní osazenstvo na pokoji.
Sumec, hlavně v době krmení, reaguje kladně na pohyb kolem nádrže a není příliš lekavý. Při troše štěstí se dá naučit na krmení z ruky.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Voda: Přesné parametry vody vhodné k rozmnožování nejsou známy.
Ač je to s podivem, tak zatím nejsou na internetu o odchovu toho běžně dováženého sumce žádné informace. Vzhledem k podobnému způsobu života jako u mnohem menších krunýřovců rodu Hypancistrus, se dá očekávat, že odchovy bude také podobné.
Tedy pravděpodobně bude potřeba mít v nádrži měkčí vodu, s pH kolem neutrálu, popř. mírně kyselé. Rozhodující nejspíš budou výkyvy teplot.
Ovšem nejnáročnější je samozřejmě sehnat chovný materiál, neboť velké ryby nejsou zrovna levné a mladé rostou pomalu (pokud vůbec jsou akvaristé schopni vykrmit malé L014 do dospělosti, bez toho, aby se to nějak podepsalo na jejich zdravém vývoji). Dále je třeba počítat s adekvátně velkou nádrží a úkryty, nehledě na finanční stránku celého projektu …
Další informační zdroje:
Ukaž na FishbaseInternet:
Ryba:
http://www.planetcatfish.com/...
http://www.aqua-fish.net/...
http://www.malawicichlidhomepage.com/...
http://www.plecofanatics.com/...
http://www.u2u.idv.tw/... - web tajwanského importéra/exportéra věnovaný nejen krunýřovcům, ale i jiným rodům (fotografie)
Biotop:
http://en.wikipedia.org/... - Rio Xingú na Wikipedii
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/... – Bleherův biotop Rio Xingú
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/... – zajímavá diskuse k tomuto biotopu
http://ipcst.wordpress.com/ - stránky věnované záchraně divokých indiánů v povodí Xingú
http://www.ipcst.org/... - 61 nádherných fotografií z expedice na Rio Xingú
http://www.ranchoxingu.com.br/... - lov ryb na Rio Xingú
http://www.planetcatfish.com/... – Rio Xingú, Baryancystrus L018, biotop –autor Ingo Seidel
Video:
Ryba:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/... – krmení okurkou
http://www.youtube.com/... – spolu s rejnoky
http://www.youtube.com/... – mladé rybky
http://www.youtube.com/... – dospělí v akci
Biotop:
http://www.youtube.com/... – Rio Xingú
http://www.youtube.com/... – Rio Xingú z vrtulníku
http://www.youtube.com/... – rybaření na Rio Xingú
http://www.youtube.com/... – indiáni Xingú a jejich domov , nádherné fotopásmo
http://www.youtube.com/... – pěkné fotopásmo o indiánech Xingú , 9:40 min. , historie, život a zvyky, foto z biotopů, zvěř
http://www.youtube.com/... – podobné, ale video
http://www.youtube.com/... – let leteckým simulátorem nad Rio Xingú.