Synonyma: Cichlasoma tamasopoensis
Výskyt: Střední Amerika. „Las Cascadas“ na Rio Tamasopo v povodí Río Gallinas v Mexiku. Typová lokalita „Las Cascadas“ (99°23'47"W, 21°56'47"N) se nachází poblíž města Tamasopo v mexickém státě San Luis Potosi (na mapě označeno červeným písmenem A (bublinovým markantem): http://maps.google.cz/... ). Ryba se rovněž vyskytuje v oblasti povodí Rio Pánuco, jak uvádí Artigas Azas. H. tamasopoensis je endemická pro výše popsané lokality.
Velikost až 18 cm.
Obecný popis
Herichthys tamasopoensis není u nás (rozuměj v ČR, 2009) v akváriích vůbec chován. V porovnání s Herichthys carpintis má tento druh kratší hlavu, užší tělo a delší ocasní násadec.
Ryby jsou celkově zbarveny dohněda, perleťové skvrny jsou malé a mají žlutavý nádech. Od poloviny těla je šest černých skvrn, kdy poslední je na kořeni ocasu. U dospělých ryb má hlava modravý nádech. Ve své domovině žije Herichthys tamasopoensis v čisté a tvrdé vodě. Dno je tvořeno vápenitými usazeninami, naplavenými kořeny a částmi okolní vegetace.
V „Las Cascadas“ žije tato cichlida ve společnosti teter Astyanax mexicanus, živorodek Xiphophorus montezumae, Poecilia mexicana a Poeciliopsis gracilis. Dále zde žijí dva druhy Herichthys, vzácný Herichthis steindachneri a H.sp. white labridens.
Zde je uveden výskyt cichlid (zejména rodu Herichthys v povodí říčního systému Rio Pánuco - http://search.freefind.com/... . Tento biotop je popsán v galerii u Herichthys carpintis.
Rozdíl pohlaví:
Samci jsou větší a v období tření se jim tvoří na hlavě tukový hrb. Samci dorůstají délky 18 cm, samice bývají menší – kolem 15 cm.
V Mexiku je ryba nazývána Mojjara del Tamasopo, v angličtině pak rovněž dle lokality svého výskytu Tamasopo cichlid.
Rod Herichthys má v současné době 11 známých a popsaných druhů (http://aquatab.net/... ):
- Herichthys bartoni – kančík Bartonův *
- Herichthys carpintis – kančík texaský
- Herichthys cyanoguttatus – kančík modroskvrnný
- Herichthys dépii
- Herichthys labridens *
- Herichthys minckleyi *
- Herichthys pantostictus *
- Herichthys steindachneri *
- Herichthys tamasopoensis
* označené druhy jsou od roku 1996 uvedeny v červené knize ohrožených druhů IUCN jako ohrožené.
Ryba není zanesena v knize ohrožených druhů a ani nepodléhá mexickým restrikcím na vývoz živočichů dle normativu NOM-059-ECOL-2001.
Nádrž: Pro chov Herichthys tamasopoensis si připravíme nádrž o objemu kolem 300 litrů. Akvárium volíme co nejdelší a nejhlubší. Výška vodního sloupce není tak důležitá. Plně postačuje nádrž do výšky 50 cm. Doporučená velikost akvária pro jeden maximálně dva páry Herichthys tamasopoensis začíná u rozměrů 150x50x50 cm.
Na dno použijeme písek, případně jemnější štěrk bez ostrých hran. Z kamenů, větví a kořenů vytvoříme dostatek úkrytů, mezi kterými ponecháme volný prostor.
V typové lokalitě „Las Cascadas“ tvoří převážnou část zeleně rostliny, které rostou na březích. Proto osázení vynecháme nebo použijeme rostliny vhodné k naturelu této cichlidy a snášející tvrdší vodu.
To vše doplněné o kvalitní filtraci a pravidelnou výměnu části vody.
Náročnost: Ryby jsou vhodné pouze pro pokročilé cichlidáře.
Poznámky k chovu
Teplota: 18 - 28 °C
pH: 7.5 - 8.5
dGH: 15 - 25 °N
Voda: sladkovodní; tvrdá, alkalická
Vzhledem k malému rozšíření u evropských chovatelů, kdy se většinou jedná o odchyty případně o jejich potomstvo, klade chov Herichthys tamasopoensis větší nároky. Jakékoliv zhoršení kvality vody má ve většině případů za následek bakteriální onemocnění a úmrtí ryb. Tento druh se chová v nádržích akvaristů celosvětově přibližně od roku 1980.
Také podávání krmiv bohatých na bílkoviny má negativní dopad na kondici a celkový zdravotní stav. V přírodních lokalitách se v období sucha živí převážně nárůstem řas. Proto se vyhneme oblíbenému zkrmování srdce teplokrevných živočichů a dáme přednost živým či mraženým perloočkám, buchankám, komářím a pakomářím larvám. Pokud ryby přijímají i umělé krmivo, lze jím zpestřit jídelníček. Zejména jsou vhodná krmiva s vyšším obsahem rostlinných složek. Herichthys tamasopoensis nebývá mimo období tření výrazně agresivní.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 20 - 28 °C
pH: 7.5 - 8.5
dGH: 15 - 25 °N
Ve své domovině se Herichthys tamasopoensis třou od prosince do května ve společných koloniích v částech řek s vysokým obsahem kyslíku ve vodě. V této době se samcům (jež vytvářejí páry) tvoří tukový hrbol na hlavě a mění se i vybarvení ryb. Spodní čelist, hrdlo, břicho zčerná. V zadní polovině těla se místo černých skvrn objeví příčné pruhy.
Vytvořené páry se třou v koloniích, kde jsou teritoria blízko sebe či se dokonce částečně překrývají. Místo ke tření vybírá samice a společně se samcem ho očistí. Na očištěné trdliště naklade samice v průměru 200 – 300 jiker. Potěr se líhne za dva až tři dny. Rodiče jej přenášejí do předem vyhloubené jámy, kde tráví žloutkový váček. Péče o potomstvo může trvat měsíc i déle.
Samozřejmě odchov v akváriu se liší. První potravu v podobě nauplií žábronožky, buchanek apod. musí zajistit akvarista. V dobře prosperující nádrži si potěr najde část potravy sám.
Další informační zdroje:
Ukaž na FishbaseArtigas Azas, Juan Miguel; 1993; "Herichthys tamasopoensis n. sp., a new cichlid from México (Pisces, Cichlidae)"; Cichlids Yearbook; 3; pp. 65-70. (http://cichlidnews.com/...
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/... - velmi pěkný článek z PFK z biotopu této ryby
http://www.cichlidae.com/...
http://klub.akva.sk/... - časopis „Akvárium“ číslo 15, str. 38-52 - doporučuji
http://fishbase.sinica.edu.tw/...
http://users.skynet.be/...
http://www.hobbykwekers.nl/...
http://www.ingentaconnect.com/... - vědecký příspěvek o vlastnostech čelistí cichlid v závislosti od potravní specializace.
http://www3.interscience.wiley.com/... – podobný materiál
Odkazy na fotky:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/...
http://users.skynet.be/...
Ryby - video:
http://www.youtube.com/... - společenská nádrž
http://www.youtube.com/... – tření
http://www.youtube.com/... - dospělé ryby s potěrem
Biotop:
http://www.questconnect.org/... -Rio Tamasopo
http://mw2.google.com/... -Rio Tamasopo
http://sanluis.potosi.com.mx/... -Rio Tamasopo
http://sanluis.potosi.com.mx/... -Rio Tamasopo
http://lh3.ggpht.com/... -Rio Gallinas
http://farm4.static.flickr.com/... -Rio Gallinas
Biotop - video:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
Na přípravě této karty se významně podíleli (a nejen vzornou fotodokumentací) Markéta Rejlková (Raviolka), Roman Slaboch (Sorex) a Libor Balnar.