Výskyt: Jižní Amerika - Peru: horní povodí Amazonky, Marañón, Est. Huanuco, Aquas Amarillas, přítok Rio Pachitea, říční systém Ucayali (Rio Lullapichis).
Velikost až 4 cm.
Obecný popis
Corydoras panda dostal své jméno podle tmavých skvrn na světlém podkladu, které připomínají zbarvení pandy velké. Má světlé, pískově zbarvené tělo se zlatavým leskem, s černými skvrnami pokrývajícími jeho oči (jako panda), černě zbarvenou hřbetní ploutev a černou skvrnu na, nebo v blízkosti základny ocasní ploutve.
Tento pancéřníček byl (z pohledu akvaristické minulosti) objeven vlastně teprve nedávno - byl odchycen pány Foerschem a Hanriederem v roce 1969 v horském potoce na okraji Rio Lullapichis (Ucayali/Peru). Pojmenovali jej však až v roce 1971 pánové Nijssen & Isbrücker podle jeho zbarvení na počest čínského medvídka pandy (Ailuropoda melanoleuca).
Tzv. černá voda v domovině Corydoras panda má pH 7,7 a 3,1 dGH. Teplota vody se pohybuje mezi 23,5°C ve dne a 22,5°C v noci.
Pancéřníček panda v akvaristice vytvořil velký rozruch na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se začal dostávat do hobby chovu díky projektu realizovanému v Německu - v roce 1982 se jeho cena na britském akvaristickém Festivalu v Manchesteru vyšplhala na neuvěřitelných 40 liber za kus. Dnes ovšem tento pancéřníček pro svoji velkou přizpůsobivost a snadný odchov patří k jedněm z nejlevnějších.
Etymologie slova Corydoras. Rodové jméno lze rozdělit do dvou částí: cory a doras. První zamená nosící helmu, druhý kožená, pevná kůže, což bychom celkově mohli přeložit jako opancéřovaný. Odsud vzniknul český název pancéřníček.
Základní vlastnosti:
Pancéřníčci rodu Corydoras jsou odolní a nenároční. Nalézáme je v celé střední a severní části Jižní Ameriky. Jsou oblíbení nejen pro svoji nenáročnost, mírumilovnost a snášenlivost, ale spolu s Ancistrus sp. zastávají v akváriu i funkci "zdravotní policie", neboť neustále prozkoumávají vousky dno, požírají zbytky potravy a pomáhají likvidovat veškeré uhynulé živočichy.
Všichni pancéřníčci rodu Corydoras polykají občas bublinky vzduchu, které poté prochází střevem, v jehož konečné části přechází stěnami cévních kapilár vzdušný kyslík do krve. Zbytek vzduchu je řitním otvorem vypuzen ven. Tímto si vypomáhají ve vodách chudších na kyslík. Ale ne vždy, když vidíme pancéřníčky plavat k hladině to znamená, že je v akváriu nedostatek kyslíku. Dýchání atmosférického kyslíku je v nich natolik zafixováno, že se chodí nadechovat naprosto instinktivně.
Pohlaví se rozeznává lehce - samička je větší a zavalitější a má zaoblené hřbetní a břišní ploutve, sameček je menší, štíhlejší a jeho hřbetní ploutev je stále vztyčená, vyšší a do špičky. Břišní ploutve jsou také zašpičatělé.
Krmení:
Přestože se jedná o masožravce, nepohrdne ani umělými krmivy s rostlinnou složkou. Baští hlavně mražené, uhynulé a umělá krmiva, ale velmi rád loví živé "blechy" a další podobně velké vodní bezobratlé živočichy.
Nádrž: Tento krásný malý pancéřníček se hodí do menších až středně velkých akvárií, kde na písčitém dně s možnostmi jak pro dovádění, tak pro úkryt (kořeny, rostliny, půlky kokosových ořechů,...), v počtu alespoň 5-6 kousků vynikne jejich přirozená hravost.
Stejně jako většina ryb nemají rádi ostré světlo a vyhovuje jim stín a bezpečí pod rostlinkami. Pokud máme v nádrži větší plochu jenom s pískem, je vhodné dát na hladinu plovoucí rostlinky, aby byl vytvořen alespoň částečný stín.
Alespoň část nádrže je vhodné mít pokrytou jemným pískem bez ostrých hran, kde by si mohli prorývat a hrát. Pro jednodušší údržbu je dobré tuto "písčinu" vhodně oddělit od zbytku akvária většími kameny, aby nedocházelo k promíchávání dna.
Náročnost: Chov i odchov Corydoras panda je velmi jednoduchý a hodí se i pro začínající akvaristy do společenského akvária.
Poznámky k chovu
Teplota: 20 - 25 °C
pH: 6 - 8
dGH: 2 - 25 °N
Voda: sladkovodní
Jedná se o překrásného, mírumilovného sumce žijícího na dně. Je vhodný do jakéhokoli společenského akvária, kde nejsou agresivní ryby. Chovat by se měli vždy ve skupině alespoň tří kusů, ovšem nejlépe se budou cítit v počtu 5 až 10 ryb.
Tyto rybky mají rády dobře prokysličenou vodu a jsou velmi háklivé na přidávání soli, jako ostatně všichni pancéřníčci.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 20 - 26 °C
pH: 6 - 7
dGH: 2 - 12 °N
Corydoras panda dosahují dospělosti asi v jednom roce věku. Množí se velmi dobře, třou se opakovaně v dlouhých časových úsecích. Počet jiker na jednu samici je obvykle 20 kusů, v případě, že se pravidelně vytírá. U starších samic může být jiker i více a to až 40 kusů. Podkladem pro jikry mohou být rostliny, kameny, vybavení akvária i samotné stěny nádrže.
Oplozenost jiker je velmi dobrá. Jikry se líhnou za 4-7 dní od výtěru. Při teplotě 26°C jsou to 4 dny, při 20°C je to 7 dnů. Po dvou dnech lze poznat, které jikry se dále vyvíjí (jsou tmavší) a které jsou neoplozené (zbělají). Bílé jikry je vhodné odstranit, neboť rády plesniví a mohou "nakazit" zdravé, vyvíjející se jikry.
Mláďata stráví žloutkový váček za 2 dny od vykulení. Jako první krmivo lze použít nauplie žábronožky a mikry. Mláďata jsou citlivá na znečištění vody, dusíkaté látky, rozkládající se zbytky potravy a baktérie. Je dobré každý den vyměnit asi 1/3 vody za čistou, množství vyměňované vody záleží od objemu nádrže. V případě, že na jedno mládě připadá více jak 1 litr vody, stačí výměna vody až po několika dnech. Mláďata jsou nejprve světlá, ve čtvrtém týdnu se jim objevují typické tmavé skvrny na bocích.
Tento pancéřníček patří k pomalu rostoucím druhům rodu Corydoras.
Velmi častým jevem bývá přirozené rozmnožení Corydoras panda v okrasném akváriu. Zvláště je-li v akváriu umístěn jávský mech a dno pokryto menšími druhy rostlin. Kryptokoryna červená je námi přímo vyzkoušená a ve společenském akváriu se skalárami (Pterophyllum scalare), čichavci (Trichopodus trichopterus) a parmičkami nádhernými (Puntius conchonius) se několikrát objevil prcek, který dospěl. Radost majitelky tohoto akvária byla obrovská a konečně pochopila, proč jsme jí doporučili výměnu umělých kytek za živé a rozšíření světla. Dnes už má krásně zarostlé akvárium, kde jen stačí měnit vodu a krmit. No a to je cílem většiny akvaristů. Minimum práce, maximum radosti :-).
Další informační zdroje:
Ukaž na Fishbasehttp://www.fishbase.org/...
http://www.scotcat.com/...
http://www.catfish.cz/...
Video:
http://www.youtube.com/... - čas krmení
http://www.youtube.com/... - prohrabávání dna
http://www.youtube.com/... - u čelního skla
http://www.youtube.com/...
Bonus:
http://www.youtube.com/... - ve své domovině pancéřníčci žijí ve velkých hejnech
http://www.youtube.com/... - pokračování 2
http://www.youtube.com/... - pokračování 3 aneb vytvoř jim biotop
http://www.youtube.com/... - a ještě jedno hejnko z přírody