Výskyt: Indický oceán, Adenský záliv, jižní Afrika a na východ od severozápadního konce Sumatry, Indonésie. Zaznamenán též výskyt v okolí ostrovů západního Indického oceánu, včetně ostrovů Cargados Carajos a Rodriguez v hloubce 10 až 150 m.
Velikost až 90 cm.
Obecný popis
Tento kanic je vázán na korálové útesy. Dorůstá délky 90 cm, váha až 15 kg.
Mladé rybky jsou zbarveny přibližně z poloviny modře a z poloviny žlutě (ploutve), žijí v mělkých korálových útesech. Dospělí jedinci jsou šedomodří, žlutá barva se vytrácí. Dospělé ryby žijí v hlubších vodách korálových útesů.
Kanicové, jako celá skupina, jsou zajímaví i z pohledu změny pohlaví. Je-li ve společnosti těchto ryb nedostatek samců, ze samic se stávají dominantní samci. Každý samec je nejprve samicí. Hovoříme o tzv. protogenetické hermafroditě. V odborné literatuře se můžeme setkat i s pojmem sekvenciální (postupný) hermafroditismus. Kanicové jsou silně sociální ryby, podobně například jako cichlidy. Žijí i samotářským způsobem.
Lovení velkých kusů rybáři tak může vést ke zkracování života samců a následnému rozpadu celé populace. Mnoho kaniců se bojí lidí, ale některé druhy mají v přírodě odvahu vylézt ze svých úkrytů a upřeně zírat na potápěče. To z nich dělá snadno zranitelný cíl pro lovce používající harpuny.
Větší druhy kaniců mají robustní stavbu těla a když líně odpočívají na mořském dně či přituleni k výběžkům útesů, vyhlížejí celkem nevinně.
Kanicové jsou však velmi dravé ryby, které se při lovu pohybují pozoruhodně rychle.Když loví, ženou se za potravou s otevřenou tlamou, do které svou oběť nasají.
V přírodních podmínkách konzumuje ryby, kraby a krevety, raky, olihně a malé chobotnice.
V literatuře jej najdeme též pod označením Blue and Yellow Grouper. Ryba je lovena v přírodních lokalitách pro maso.
Nádrž: Vyžaduje dostatečně velkou nádrž, s množstvím úkrytů a výkonnou filtrací. Chovat s adekvátně velkými rybami, dravec.
Poznámky k chovu
Teplota: 22 - 28 °C
Voda: mořská
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Rozmnožování v zajetí není známo.
Další informační zdroje:
Ukaž na Fishbasehttp://www.biolib.cz/...
http://www.wetwebmedia.com/...
http://en.wikipedia.org/...
http://www.hippocampus-bildarchiv.de/...