Synonyma: Balitora lineolata
Výskyt: Oblast indomalajská (orientální): Vietnam, Kambodža a povodí řeky Mekong, Čína. Společným jmenovatelem jejího výskytu je čistá a hlavně dobře prokysličená voda. Vyskytuje se jak v prostředí rychle tekoucích potoků s velkým spádem skládajících se převážně z vodopádů s kamenitým dnem a rychlostí přesahující 1m/sec, tak i v peřejích horních toků větších řek, kde rychlost vody nepřesahuje 0,2 m/sec. Má ráda také malé kaskádovité potoky, kde jsou velké a hluboké tůně, porostlé vodními rostlinami.
Velikost až 7 cm.
Obecný popis
Svým vzhledem připomíná tato zajímavá a krásná ryba krunýřovce, jedná se však o mřenku. Dorůstá maximální délky 7 cm. Tvar těla je kapkovitý, zespodu zploštělý. Ústa jsou přizpůsobena k přichycení se na kamenech a kořenech v prudce tekoucí vodě. Velké zlatavě měděné oči dávají rybě ostražitý vzhled. Po stranách těla se nachází 3 až 5 výrazných podélných pruhů. Prsní ploutev má výrazný téměř okrajový pruh, jinak je pokryta síťovými body. Břišní (pánevní) ploutev má 3 výrazné pruhy. Vrchní povrch hlavy, těla a párových ploutví je pokryt zabarvenými výraznými a spojenými mnohoúhelníky nebo síťováním s tmavými obrysy a bledými středy. Prsní ploutve mají 19-21 rozvětvených paprsků a břišní ploutev 19 paprsků.
Rozdíl pohlaví:
Samci mají malé měkké vyvýšené hrbolky (plůtky – varhánky) na prvních paprscích prsní ploutve. Oproti samicím mají štíhlejší tělo. Asi nejvýraznější rozdíl je, že u samců jsou prsní ploutve hranatější (ostřejší - vytvářejí jim „ramena“) než u samic, které mají prsní ploutve spíše oblejší.
Kromě S. lineolata jsou známy tyto další zástupci rodu Sewellia (Aquatab, 2010). Mnoho z nich bylo popsáno zcela nedávno:
• Sewellia albisuera, Freyhof 2003
• Sewellia breviventralis, Sewelie krátkobřichá, Freyhof & Serov, 2000
• Sewellia. diardi, Sewelie Diardova, Roberts 1998
• Sewellia elongata, Sewelie protáhlá, Roberts 1998
• Sewellia marmorata, Sewelie mramorovaná, Serov 1996
• Sewellia patella, Sewelie patela, Freyhof & Serov, 2000
• Sewellia pterolineata, Roberts 1998
• Sewellia speciosa, Sewelie sličná, Roberts 1998
Etymologie jména: Sewellia znamená „malý vrub“. Jde o mělký zářez mezi sbíhající se řitní a ocasní ploutví - charakteristický pro tento druh.
Podle svého vybravení a místa výskytu je v angličtině nazývána jako Gold Ring Butterfly Sucker, Reticulated Hillstream Loach, Tiger Hillstream Loach (Hillstream Loach – tj. „vysokohorská mřenka“).
Nádrž: Pro chov by měla mít nádrž 80 litrů a více (dle počtu chovaných ryb) s nižší výškou sloupce vody a větší plochou dna. Asi nejdůležitějším faktorem je čistá a dobře prokysličená proudící voda. Akvárium pro ryby z rychle tekoucích vod by mělo mít na jedné straně akvária dostatečný filtr (nebo odtok do venkovního filtru) a na protilehlé straně filtrační hlavu (nebo vtok z venkovního filtru), která je s filtrem spojena hadicí (v případě většího akvária i hlavy dvě). Filtrační hlavu je lepší předimenzovat, aby skutečně vytvářela silný proud. Dosáhne se tak lepšího prokysličení vody. Tímto se simuluje říční proudění. V akvárium je dobré vybudovat z říčních kamenů skalky a dostatek úkrytů, k tomu se výborně hodí placaté kameny (placáky).
Rybky S. lineolata rády rejdí a hledají potravu nejen na horní straně kamenů, ale velmi často i na spodní straně. V době nebezpečí se zde pak rádi schovávají. Na dno je pak možné použít jemný až středně hrubý (2-3 mm) říční písek (kulaté kamínky). Osázení rostlin pomůže při udržení čistoty vody a doplní úkryty pro ryby. Stejně tak i různé kořeny. V případě, že chceme tyto ryby i odchovávat, mělo by být akvárium spíše jednodruhové.
Při případném chovu s dalšími rybami bych doporučil ryby z tekoucích vod, zdržující se ve středním a vyšším sloupci vody (například v případě velkého akvária Puntius denisoni). Musíme si uvědomit, že rybky S. lineolata jsou náchylné na nedostatečně prokysličenou vodu, takže větší počet ryb znamená větší nádrž a dostatečně výkonné čerpadlo.
Ve své domovině žije se zástupci ryb těchto druhů a rodů: Annamia normani, Balitora sp., Schistura sp., Glyptothorax sp., Anguilla marmorata a Rhinogobius sp.
Jako zajímavost ještě uveďme, že S. lineolata je velmi oblíbená u akvaristů ve skamdinávských zemích.
Náročnost: Při převážení může dojít k úhynu ryb v důsledku velké náročnosti na kyslík. Proto je dobré dávat do přepravních sáčků daleko méně ryb. Díky tomu je i cena importů daleko vyšší. Při dodržení podmínek chovu (nádrž s rychle proudící a dobře prokysličenou vodou) je S. lineolata nenáročná ryba, kterou může chovat i začínající akvarista (pochopitelně za předpokladu dodržení požadovaných nároků - nádrž, krmení, dobře prokysličená voda).
Poznámky k chovu
Teplota: 21 - 25 °C
pH: 6 - 7.5
dGH: 3 - 13 °N
Voda: sladkovodní
Voda pro chov by měla být velice dobře prokysličená s dostatečným prouděním. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 21-25 °C, pH mezi 6-7,5. S. lineolata je aktivní po celý den, kdy hledá potravu na kamenech a pod nimi. Je možná jedním z nejaktivnějších denních „přísavníků“. I když tyto ryby chováme ve skupině nejméně 6 jedinců, jsou velice teritoriální. Při narušení území se na vetřelce ihned vrhnou a snaží se ho zahnat. Tyto šarvátky můžou být intenzivní a dlouhé, ale zřídka se objeví nějaké zranění. Ve srovnání s ostatními mřenkami z rychlých vod mají S. lineolata velmi malá ústa. Toto je potřeba mít na paměti při krmení.
Potrava:
V přírodě hledají na kamenech řasy a bezobratlé živočichy. V akváriu přijímají živou žábronožku, mražené daphnie komáří larvy, mysis. Ze zeleniny špenát, okurka, cuketa. Ochotně také přijímají kvalitní tablety pro dnové ryby. Zde bych připomněl menší ústa a doporučil používat granule, které se ve vodě rozpadnou na menší kousky. Dostane se tak na všechny, hlavně na potěr. Z granulí se mi osvědčili hlavně ty s přídavkem spiruliny. Řasy je možné získat vložením kamene (nejlépe placáku) do malé nádrže, kterou umístíte za oknem, a necháte kámen porůst řasami.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 21 - 25 °C
pH: 6 - 7
V případě, že dodržíme podmínky chovu, lze ryby stimulovat větší výměnou chladnější vody a používáním kvalitního krmení . Rodiče potěr nežerou. Nádrž by měla být zaběhlá, aby se v ní vyvinul mikroskopický život. To je dobré hlavně pro potěr. Samotný výtěr jsem bohužel neviděl. Z neověřených zdrojů by se S. lineoleata neměla vytírat ani do dutin a neměla by stavět žádná hnízda, nebo se vytírat do jeskyněk. Samec by se měl se samicí spojit bříšky a v jakémsi „svatebním tanci“ by mělo dojít k oplodnění jiker, které padají volně ke dnu. Osobně jsem v akváriu nacházel jedince ve velikosti 5mm. Zde bych chtěl upozornit na zvýšenou opatrnost při odsávání kalu ze dna nádrže, aby nedošlo k odsání malého potěru, který se pohybuje volně po dně akvária (je dobré odsát kal do nádoby a počkat až sedne na dno a chvíli pečlivě pozorovat, zda jsme neodsáli také potěr).
Cena: 80-160 Kč/kus (2010).
Další informační zdroje:
Ukaž na FishbaseKnihy:
Mark Macdonald and Martin Thoene: Loaches, 2008 T.F.H. Publications, Inc. , http://aquabooks.cz/...
Internet:
www.fishbase.org
www.loaches.com : Martin Thoene-Sewellia lineolata
www.loaches.com : Martin Thoene- Hillstream Loaches - The Specialists at Life In The Fast Lane
www.loaches.com : Martin Thoene-Sewellia lineolata - Natural habitat and How They Get To Our Aquariums
Plíštil, J. (Ed.) 2010. AQUATAB. World Wide Web electronic publication. http://aquatab.net/, verze (8/2010).
Video: