Synonyma: Lamprologus calvus; Lamprologus compressiceps; Neolamprologus calvus
Výskyt: Jezero Tanganika.
Altolamprologus calvus nebo také pestřenec příčnopruhý je dravá ryba, vyskytující se endemicky v jezeře Tanganika. Řadí se do skupiny Lamprologines, ve které bylo popsáno několik barevných variant, jenž se nacházejí v různých částech jezera. Černou variantu, tzv. Black calvus, můžeme nalézt na lokalitách v Zambii, zatímco s rybami se světlou základní barvou (Yellow calvus, Chisanse nebo White calvus) se můžeme setkat například na lokalitě Chaitika. Calvusi s oblibou vyhledávají skalnaté části jezera, kde mají ideální podmínky k lovu, ale i k rozmnožování. Na těchto skalnatých partiích se objevují spíše jednotlivě než v početnějších skupinách.
Velikost až 15 cm.
Obecný popis
Altolamprologus calvus je dravec, živící se hlavně potěrem nebo jikrami jiných ryb žijících v jezeře. Nepohrdne však ani různými bezobratlými živočichy. Díky svému specifickému tvaru nemá problém se dostat za kořistí i do úzkých skalních štěrbin. Útok probíhá tak, že vyhlídnutou kořist nejprve pozoruje, následně se k ní pomalu přibližuje a nakonec prudce vyrazí a kořist chytne. Svou tlamku může roztáhnout do skutečně úctyhodných rozměrů.
Při dobrých životních podmínkách se dožívá až 10 let.
Jak již bylo uvedeno, v současnosti je známo několik barevných variant Altolamprologus calvus. Co do tvaru těla jsou jednotlivé varianty stejné nebo velice podobné. Z jeho stavby lze ale usoudit, že se jedná o dravou cichlidu.
Asi nejoblíbenější variantou je „Black“, ale existují i bílé a oranžové varianty. Tělo ryby je zploštělé a poměrně vysoké.
Charakteristické je strmě se svažující čelo a tlamka orientovaná vzhůru. Na těle je několik příčných pruhů, přičemž v přední části je pruhování výraznější. Zhruba ve 2/3, v délce přibližně vymezené hřbetní ploutví až po ocasní ploutev, se nachází nápadné bílé nebo namodralé tečkování.
Pohlaví se zejména u menších jedinců určuje velmi obtížně. U starších ryb je možné jej rozlišit podle velikosti a urogenitální papily. Samec dorůstá délky až 15 cm a jeho tělo je opticky vyšší, samice jsou obvykle menší (kolem 8 cm).
Nádrž: Celkový objem chovné nádrže by neměl být menší než 100 litrů. Do akvária naskládejte větší množství kamenů tak, aby tvořily různé skuliny a jeskyně, které ryby uvítají v době tření. Kromě kamenů lze s úspěchem využít i různé ulity, jenž také dobře plní funkci úkrytu pro nakladené jikry a pro malé rybky.
Ideální substrát dna je tvořen jemným křemičitým pískem, případně drobným štěrkem. Jeho výška by neměla být příliš vysoká. Ve větší vrtstě substrátu může docházet k různým hnilobným procesům, způsobeným zbytky potravy a odpadními látkami, které mají negativní vliv na kvalitu vody, což se samozřejmě zákonitě projeví ve špatné kondici ryb.
Nádrž vybavíme kvalitní filtrací (ať již vnitřní či vnější) a dbáme na dostatečné prokysličení vody.
Náročnost: Přesto, že se jedná o poměrně nenáročnou a dozajista velmi atraktivní rybu, která zpestří rybí osádku, je zapotřebí se vyvarovat náhlým změnám teploty v akváriu (např. při částečně výměně vody).
Akvaristu začátečníka může také odradit poměrně pomalý růst těchto ryb. Ty totiž v závislosti na životních podmínkách za půl roku dosáhnou délky přibližně kolem 4 cm. V porovnání s ostatními tlamovci se tedy co do růstu o žádné velké rychlíky nejedná.
Poznámky k chovu
Teplota: 24 - 26 °C
pH: 8 - 9
dGH: 9 - 19 °N
Voda: sladkovodní; Sladká
Uvažujete-li o chovu těchto ryb, pořiďte si nádrž o minimálním objemu 100 litrů. Ryby je možné chovat v páru nebo v početnějších skupinách.
Ryby se v nádrži zdržují zejména v její střední části a u dna.
Altolomprologus calvus je velmi často doporučován do společenských nádrží s africkými cichlidami, kde plní úlohu dravce, který účinně a spolehlivě redukuje nekontrolovatelně se rozrůstající rybí potěr. Ve vztahu k ostatním rybám v nádrži je navíc mírumilovný (kromě období tření). Uvnitř vlastního druhu se však může projevit agresivita mezi dospělými samci a k drobným potyčkám občas dochází i mezi mladými jedinci.
Rybám podáváme pokud možno živou nebo mraženou masitou stravu (vyhýbáme se hovězímu srdci).
Při společném chovu s jinými, například na rostlinnou stravu specializovanými tlamovci však můžeme narazit na problém společného krmení. Vzhledem k tomu, že calvusi jsou hlavně masožravci, je nutné jim dopřát vydatnout masitou stravu. To ovšem může být v rozporu s krmením ostatních spoluobyvatel akvária. Jen těžko si lze představit, že by si např. tropheusi nevšímali potravy určené calvusům a hltavě se na ní nevrhali.
Calvusi ovšem ochotně přijímají i různou vločkovou či granulovanou stravu.
Podobně jako ostatní cichlidy z jezera Tanganika, i Altolamprologus calvus miluje čistou, prokysličenou vodu s nízkým obsahem dusičnanů. Dostatečná filtrace by tedy měla být základním předpokladem bezproblémového chovu.
Pravidelná částečná výměna vody by také měla být samozřejmostí.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 25 - 26 °C
pH: 8 - 9
dGH: 9 - 19 °N
Calvusi pohlavně dospívají zhruba ve dvou letech života. Pro spárování jedinců je vhodné zakoupit hejno ryb o větším počtu. Ryby pak obvykle samy vytvoří vhodné páry. Poté, co se utvoří harmonický pár, a za předpodkladu, že jsou k tomu vhodné podmínky v nádrži, je jen otázkou času, kdy začne tření.
Altolamprologus calvus vypouští jikry přímo na substrát, někdy i do prázdných ulit plžů. Samice je při výběru místa tření velmi pečlivá a volí taková místa, do kterých se samec díky svému většímu vzrůstu nemůže dostat. Tímto opatřením je dobře chráněna před případnými útoky svého partnera. Samice na takto vybraném místě naklade jikry a samec pak v blízkosti vstupu do samiččiny skrýše vyloučí mlíčí, které je společnými silami obou rodičů (za pomoci víření vody prsními ploutvemi) vháněno na nakladenou snůšku jiker.
Počet jiker ve snůžce se pohybuje kolem 200 kusů. U mladších párů je to méně, obvykle kolem 75 jiker.
Do vylíhnutí jiker samec zůstává venku a pečlivě hlídkuje a chrání vstup do skrýše před nezvanými hosty.
Zhruba po týdnu se z jiker začne líhnout potěr, který postupně opouští bezpečí matčiny skrýše.
Samice se mohou třít každých 25 až 35 dnů.
Mladé rybky rostou velmi pomalu. Po dosažení věku 6 měsíců jejich velikost dosahuje zhruba 3,5 až 4 cm.
Další informační zdroje:
Ukaž na FishbaseInternet:
http://www.aquapage.cz/...
http://www.cichlid-forum.com/...
Literatura
Staeck, W. & Linke, H.
Cichlids from Eastern Africa — African cichlids II. A Handbook for their Identification, Care, and Breeding
http://aquabooks.cz/...
Konings, A. (ed.)
Enjoying Cichlids
http://aquabooks.cz/...
Konings, A.
Tanganyika Cichlids — Back to nature - guide to (Tanganjika Cichlids)
http://aquabooks.cz/...