Výskyt: Jižní Amerika, Brazílie. Stát Pará, dolní tok Rio Iriri.
Velikost až 20 cm.
Obecný popis
Baryancistrus sp. L177 se řadí do skupiny baryancistrusů, kterým se na zahraničních servrech obecně říká Gold Nugget Pleco. Jedná se o velice atraktivní krunýřovce, kteří mají na hnědém podkladu žluté tečky a jasně žluté lemy hřbetní a ocasní ploutve.
Do této skupiny patří 3 druhy baryancistrusů, kteří jsou označeni čtyřmi L-kovými čísly: L018, L081, L085 a L177. Jednotlivé druhy není snadné od sebe rozlišit, musíme vzít v úvahu variabilitu zbarvení, které se navíc mění během růstu.
Baryancistrus sp. L018 (a jeho dospělá varianta L085) patří mezi nejčastěji dovážené baryancistruse, se středně velkými tečkami po těle. Tento krunýřovec, který obývá Rio Xingú v okolí města Altamira, v dospělosti měří až 35 cm. Více informací o tomto druhu naleznete ve zdejším atlase.
Další ze skupiny Gold Nugget je Baryancistrus sp. L081. Tento druh má nejmenší tečkování, které je spíše světlounce žluté. O tomto druhu máme asi nejméně informací, v dospělosti by údajně neměl měřit více než 18 cm.
Baryancistrus sp. L177 se svými velkými tečkami a sytě žlutou barvou patří k nejatraktivnějším. Žije na dolním toku Rio Iriri, asi 200 km od soutoku s Rio Xingú. Jako většina krunýřovců, žijících v této oblasti, preferuje mělké části řeky s velmi rychle tekoucí vodou, prakticky bez vodních rostlin.
V německém časopise DATZ byla tato ryba poprvé představena v 8. čísle roku 1994.
Nádrž: Jedná se o sumce, kteří dorůstají kolem 20 cm a jsou velice teritoriální vůči svému druhu i vůči ostatním krunýřovcům, proto by velikost akvária měla být minimálně 300 l, ideálně s co největší plochou dna. V nádrži pomocí kamenů a kořenů vytvoříme velké množství úkrytů, které rozdělí akvárium na teritoria a pomůže rozptýlit agresivitu, a navíc se sumci v takovém prostředí cítí bezpečněji a častěji je uvidíme.
Protože jsou baryancistrusi velcí jedlíci, kteří by měli mít neustálý přísun potravy, je samozřejmostí vybavení akvária důkladná filtrace, která navíc zajistí i silnější proudění a prokysličení vody. Já používám externí filtr v kombinaci s čerpací hlavou s nasazenou kostkou bioakvacitu.
Rostliny nejsou pro baryancistruse důležité, záleží na vkusu každého z nás, pokud ale budeme mít v nádrži echinodory, musíme počítat s tím, že si na nich rádi pochutnají.
Náročnost: I přes to, že tato ryba patří k nejvíce dováženým exportům, hlavně díky svému atraktivnímu vzhledu, snadnosti odchytu a dostupné ceně, se jedná o velice náročného krunýřovce, kterého bych nedoporučovala začátečníkům.
Poznámky k chovu
Teplota: 26 - 30 °C
pH: 6 - 7
dGH: 4 - 20 °N
Voda: sladkovodní
Chov těchto krunýřovců není jednoduchý. Velké množství jich uhyne v prvních týdnech po exportu, hlavním důvodem je stres a vyhladovění před exportem a následná špatná aklimatizace.
Když už se přece jenom rozhodneme si tyto ryby pořídit, kupujeme je od zkušeného prodejce, který ryby aklimatizuje dostatečně dlouhou dobu ve své karanténě, a vybíráme si zdravě vypadající jedince, tzn. takové, kteří mají plná (ale ne nafouklá) bříška a nemají zapadlé oči.
Je velice důležité, aby nově koupení baryancistrusi u nás začali co nejdříve přijímat potravu, ryby proto umístíme do vlastní karantény, popř. menšího akvária, kde nebudou mít protivníky, kteří by s nimi soupeřili o potravu.
Voda v nádrži musí být čistá, s nulovým obsahem dusitanů, dobře prokysličená, o teplotě 26-30 oC.
Baryancistrusi nesnáší prudké výkyvy parametrů, samozřejmostí by měla být pravidelná údržba, ideálně výměna 50% obsahu nádrže každé 1-2 týdny.
Krmení
Baryancistrus sp. L177 patří svým tvarem přísavky spíše mezi rostlinožravé sumce, i když se většina chovatelů shoduje, že jsou to všežravci. Já jsem si proto vybrala zlatou střední cestu - ryby by měly mít pravidelný přísun zeleného krmení, maso v jejich jídelníčku ale nesmí chybět.
Rybám můžeme nabídnout různé druhy mraženého krmení, jako jsou patentky, koretry, černé komáří larvy, dafnie, filety, apod., ze zeleného krmení potom různé druhy zeleniny, např. hlávkový salát, okurku, cuketu, hrášek, rajčata, mrkev, papriku, atd. Toto krmení můžeme střídat s různými tabletami pro řasožravé i masožravé sumce.
Při krmení čerstvou zeleninou bychom měli zbytky nesežrané zeleniny z nádrže odstranit, protože se v teplé vodě brzy začne rozkládat a tím zhoršovat kvalitu vody.
Pro sumce můžeme vytvořit i vlastní směs, kterou potřeme kameny a ty potom vložíme k místům, kde se ryby nejčastěji vyskytují.
Příprava je jednoduchá: do syrového vaječného bílku přidáme různé druhy zeleniny (např. rozpasírovaný hrášek, špenát), mražené krmivo i roztlučené tablety, vytvoříme takovou pastu, kterou natřeme na kameny a necháme důkladně zaschnout. Bílek v tomto případě funguje jako lepidlo, které vše drží na místě. Jistě všichni znáte ten problém, kdy se snažíte dát krmivo k místům, které ryby nejvíce obývají tak, aby i ti nejbázlivější jedinci měli snadný přístup k potravě, no a potom stačí jeden, dva prudké pohyby ryb a krmivo je úplně někde jinde.
Baryancistrusi mají malý žaludek, proto bychom je měli krmit po malých dávkách několikrát denně.
Recept na úspěšný chov bude asi tento: důkladně krmit, důkladně odkalovat a čistit nádrž, rybám připravit co nejlepší podmínky bez stresu - velké množství úkrytů a vhodné spoluobyvatele, kteří s nimi nebudou soupeřit o krmení a teritorium. Což je vlastně snadné, že?
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Zatím je známý snad jen jediný reportovaný výtěr ze Švýcarska.
Zde je německý odkaz:
http://www.welse.ch/...
Zde najdete anglickou verzi přeloženou překladačem:
http://translate.google.com/...
Já osobně problém v nedostatku odchovů nevidím v tom, že by pro ně chovatelé neuměli vytvořit vhodné podmínky, koneckonců velké množství sumců z této oblasti už bylo rozmnoženo, ale spíše v tom, že je to běh na dlouhou trať.
Většina akvaristů si tohoto atraktivního krunýřovce pořídí jen jako ozdobu nádrže, v malém množství, tak 1-2 kusy.
Pokud ale plánujeme odchov, potřebujeme větší skupinu ryb, řekněme tak 6 ks minimálně. Pro takovou skupinu potřebujeme i více místa, alespoň 500 l akvárium, úměrně tím i výkonnější filtraci, atd. Většina dovezených baryancistrusů měří tak 6-8 cm, při jejich pomalém růstu trvá minimálně 4 roky, než dorostou a dospějí. Za takovou dobu se může leccos přihodit, i přes sebelepší péči baryancistrusi bez zjevné příčiny hynou.
Další informační zdroje:
http://www.planetcatfish.com/...
http://www.planetcatfish.com/...
http://www.l-welse.com/...