Výskyt: Jižní Amerika, Rio Xingú.
Velikost až 15 cm.
Obecný popis
Další zajímavý druh, tvarem těla prakticky shodný s Ancistrus ranunculus. Zásadní rozdíl mezi nimi je ve zbarvení, kdy L255 mají černou podkladovou barvu pokrytou bílými tečkami. S trochou nadsázky se dá říct, že když zkřížíte Ancistrus ranunculus s Ancistrus sp. L107, vznikne vám Ancistrus sp. L255.
Na planetcatfish se udává velikost 20 cm. Což se mi zdá přehnané. Na jiných stránkách udávají střízlivějších 12, maximálně 15 cm.
Podobně jako u ranunculusů platí pomalý růst a samci se opět rozeznají podle masitějších výrůstků a mohutnějšího vzrůstu.
Již se na internetu objevily náznaky o výtěru v podobě gratulace jednoho akvaristy druhému, bohužel jsem tuto diskusi ztratil a tak nemohu potvrdit, jak případný odchov dopadl.
Nádrž: Nádrž opět postačuje menší velikosti, tedy 60 litrů pro pár nebo trojku. Pro větší skupinu volíme větší objem. Tito krunýřovci díky tvaru těla velmi dobře využívají každou skulinu, v úzkých spárách se jistě i třou, proto je vhodné v nádrži vyskádat terasu z břidlice a případné jeskyňky tvořit obdélnikového průřezu.
Náročnost: Druh není vhodný pro začínající akvaristy.
Poznámky k chovu
Teplota: 24 - 30 °C
pH: 6 - 7
dGH: 5 - 15 °N
Voda: sladkovodní; sladkovodní
Ancistrus sp. L255 se zdá jako poněkud háklivější než je Ancistrus ranunculus a je třeba dobře hlídat kvalitu vody, jinak mohou ryby postupně odcházet.
Stejně jako L34 jsou i L255 více aktivní až za tmy a také bývá problematičtější příjem potravy, kdy ryby jsou bojácnější a ve spol. nádrži mohou strádat, pokud zapomínáme přikrmovat i po zhasnutí světel. Je možné, že i jim časem otrne a začnou se s ostatními přetlačovat o potravu hned po nakrmení, ale sám jsem je ve spol. nádrži (jiné ryby než krunýřovci) nikdy "netestoval".
Ryby jsou u mne krmeny stejně jako ostatní krunýřovci kvalitním umělým krmením.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Rozmnožování v zajetí není známo.
Další informační zdroje:
http://www.planetcatfish.com/...
http://scotcat.com/...