Synonyma: Paratilapia dorsalis; Paratilapia longipinnis; Paratilapia nigrofasciata; Pelmatochromis longipinnis; Pelmatochromis ocellifer
Výskyt: Západní Afrika. Povodí řeky Kongo od Yangambi ke Kinshase.
Velikost až 15 cm.
Obecný popis
Jedná se o větší západoafrické cichlidky, samec může v plné dospělosti dosahovat až 15 cm celkové délky těla, samice o cca 4-5 cm méně. Samec má do špičky protažené konce hřbetní a řitní ploutve, samice má konce ploutví oblé a je plnější v bříšku.
Rybky byly několikrát dovezeny do Evropy v 1994 jako "smetí" s dodávkami jiných ryb z Konžské lokality a nesprávně označeny jako P. ocellifer (BOULENGER,1899), kterým jsou podobné. V roce 2004 byly rakouským odborníkem na západoafrické cichlidovité dr. Antonem Lambojem programově odchyceny a v říjnu přivezeny do Brna. Rybky byly poprvé odchovány u nás a až do jara roku 2007 byly občasně dodávány některým exportním firmám.
Nádrž: Rybky jsou naprosto nenáročné na jakékoliv zařízení v nádrži. Chtěli-li bychom jim zpříjemnit prostředí alespoň jakous takous snahou o nějakou podobu jejich přirozené domoviny, postačoval by na dno buď drobný kačírek nebo ještě lépe jemnější písek, osázení několika anubiasy a případně dalšími rotlinami příslušnými do povodí Konga, několik kamenů a kořenů pak pro dokreslení zařízení bohatě stačí. Filtrace normální.
Náročnost: Jedná se o naprosto nenáročné mírumilovné rybky vhodné do jakékoliv společenské nádrže. Nejsou náročné ani na výběr potravy a ani na kvalitu vody.
Poznámky k chovu
Teplota: 24 - 26 °C
pH: 6 - 6.5
Voda: sladkovodní
Ryby je možné je chovat ve většině běžných vod našich vodovodních sítí. Jinak jde původně o ryby pocházející z měkčích vod. pH vyhoví i neutrální, optimum se pohybuje mezi 6 - 6,5. Rybky vyžadují všeobecně teplejší vodu, pro chov je doporučena teplota mezi 24 - 26 °C. Jsou všežravci a občas nepohrdnou ani "zeleným" krmením, rostlivy však nepoškozují. P. nigrofasciatus je možné chovat jak ve společenském akváriu, tak i v monokultuře a to v párech i ve skupinkách. Nádrž je optimální od obsahu 100 l a více.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 27 - 28 °C
pH: 5.5 - 7
Když jsem od doktora Lamboje rybky dostal, samci byli dlouzí asi 6-7 cm, samice 4-5 cm. Dle následných zkušeností mohu odhadnout, že rybky byly asi půl roku - osm měsíců staré.
Pro odchov můžeme použít nádrž od velikosti cca 50 l. Do nádrže můžeme umístit jak již vybraný pár, tak i několik jedinců bez ohledu na poměr pohlaví. U sedmičlenné skupinky ryb, přivezených doktorem Lambojem šlo o dvě samice a pět samců. Rybky byly umístěny do společné cca 70 l. hygienicky zařízené nádrže, kde kromě jednoduchého filtru bylo umístěno několik půlek květináčů úměrných velikosti ryb (jako případné úkryty) a několik asi 100 cm2 velkých plochých kamenů. Vodu jsem na základě teoretického studia přirozených podmínek domoviny ryb použil měkčí (cca 150 µS), pH mezi 5,5 - 7 (opět je vhodná přísada huminových látek), teplota vody se pohybovala okolo 28 °C.
Darované rybky asi po třech měsících dorostly do velikosti, kdy samečci měli celkovou délku cca 10-12 cm a obě samice okolo 6-7 cm. V té době se ze všech sedmi ryb vybral dominantní pár, který si v době tření vyhradil jednu polovinu akvária, kde samice na plochý kámen nakladla cca 300-400 sklovitě jantarových asi 1 - 1,5 mm velkých jiker, o které se pak dále starala, zatímco samec udržoval proplouváním po pomyslné hranici poloviny akvária ostatních pět ryb v uctivé vzdálenosti od jiker. Ta zbylá pětka se ostatně chovala uctivě k vytřenému páru a v poklidu zachovávala dekorum u protilehlé strany akvária; hlídkujícímu budoucímu otci ani nedávala příležitost k jakémukoliv zásahu.
Třetí den po výtěru se zárodky začaly kulit a samice je postupně odebírala do tlamky a přenášela do zadního koutu akvária. Po dalších třech dnech se mláďata rozplavala a zprvu tvořila mrak okolo obou rodičů. Ihned po rozplavání byly cca 4 mm velké rybky plně schopny přijímat nauplie žábronožky solné. Z původního výtěru se vylíhlo asi 100-150 rybek, které již po jednom týdnu byly ochotné přijímat kromě artemií i drobnou umělou potravu a mražený cyklop. Po několika dalších dnech rodiče ztratili o potomky zájem a začlenili se opět do skupiny ostatních ryb. Jelikož jsem byl zvědavý, jak se budou události v akváriu vyvíjet nadále, ponechal jsem vše následujícím okolnostem.
Mláďata postupně ubývala, nikoliv však proto, že by si některá z dospělých ryb občas pochutnala, ale spíš proto, že byla tu a tam velkými při krmení "umačkána". Po jednom měsíci se "chovný" párek opět vyčlenil a zabral si osvědčenou polovinu nádrže k dalšímu aktu lásky, z prvního výtěru zbylo necelých dvacet asi 1-1,5 cm dlouhých naducaných cvalíků, kteří se rychle naučili, kde společně s ostatními pěti dospělci je jejich místo v inkriminovanou dobu.
Rybky rostou obdobně rychle jak jsme tomu zvyklí u běžnějších západoafrických cichlidek, pohlavní vyspělosti dosahují ve výše uvedené velikosti ve věku cca 9-12 měsíců.
Výše popsaný výtěr byl pravděpodobně prvním oficiálním výtěrem těchto ryb v akvarijních podmínkách neboť v době vydání proslulé Lambojovy monografie o západoafrických cichlidovitých (rok 2004) ještě nebylo známo, jakým způsobem k tomuto dochází.
Další informační zdroje:
Ukaž na Fishbasehttp://www.borstein.com/...
http://www.thomas-pritzkow.de/...
http://www.aqua-fish.net/...
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/... - PFK, mapa s výskytem ryb ve své domovině