Synonyma: Amphisile strigata
Výskyt: Západní Pacifik: Tanzanie a Seychely, od jižní oblasti Japonska až po Nový jižní Wales v Austrálii, Rudé moře, mezi 32 stupněm severní a 32 stupněm jižní zeměpisné šířky.
Velikost až 15 cm.
Obecný popis
Klunatky jednopruhé se vyskytují nejčastěji v hejnech dosahujících až stovek kusů, obvykle mezi dlouhými ostny ježovek Diadema žijících v koloniích nebo mezi velkými, rozvětvenými korály v chráněných místech korálových útesů, v jejich úžlabinách, v hloubce 1-20 m. Živí se korýši a zooplanktonem.
Jsou pozoruhodné svým dlouhým, protáhlým, obloukovitě mírně prohlým tělem, připomínající břitvu - odsud anglický název Razorfish - a neobvyklým postojem při plavání. Všechny ryby v hejnu vždy "visí" vertikálně hlavou dolů a plavou synchronně. Vodorovně plavou jen při krmení. Není zatím přesně znám důvod, proč klunatky plavou svisle hlavou dolů. Některé prameny uvádí, že jim to pomáhá při maskování ve svislé "mořské trávě". Naproti tomu ale existuje argument, že žijí i mezi korály, kde tento důvod zcela mizí.
Neobvyklý způsob plavání je činí velmi atraktivními pro chov ve veřejných mořských korálových nádržích. Druhý, obecně často používaný anglický název ryb této čeledi je Shrimpfish, odvozený od jejich stravy – drobných mořských ráčků. Klunatky mají drobnou tlamku.
Tělo ryby je chráněno "brněním" ze slabých průhledných plátů, kostěných destiček, neboť klunatky nemají obvyklé rybí šupiny.
Nádrž: Doporučuje se členitá nádrž reefového typu, zařízená podle domovského biotopu s členitými korály, případně ježovkami, s dostatečným množstvím úkrytů. Doporučovaný minimální objem nádrže je 300 litrů, se středním prouděním a vysokou intenzitou světla. Jedná se o klidnou rybku, kterou je při dodržení výše uvedených podmínek možné chovat ve společné nádrži. Neměli bychom ji dávat do společenství aktivních ryb.
Náročnost: Klunatka je považována za středně náročnou rybu pro chov v mořském akváriu.
Poznámky k chovu
Teplota: 24 - 26 °C
pH: 8.1 - 8.3
dGH: 8 - 12 °N
Voda: mořská; hustota: 1,021 – 1,024
Aby nedocházelo k potravní konkurenci, doporučuje se klunatky chovat s rybami žijícími u dna, zatímco klunatky obývají horní a střední prostor vodního sloupce. Chováme v malých skupinách o čtyřech až deseti jedincích. Jelikož klunatky nevydrží dlouho bez potravy, je nutné pravidelné krmení, což je předpoklad zdárného chovu v umělých podmínkách. Krmíme živým planktonem. Po aklimatizaci klunatky přijímají i zmrazenou stravu. Krmit je možné artemiemi, mysisem a krillem.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Rozmnožování v zajetí není známo.
Další informační zdroje:
Ukaž na FishbaseHynek Dařbujan. Průvodce mořskou faunou a flórou, Studio Press, 2001, 324 str., ISBN 80-902316-0-8, str. 186
David Alderton. Akvarijní a jezírkové ryby. Knižní klub, 2006, 400 str., ISBN 80-242-1633-7
Helmut Debelius. Rudé moře. Průvodce korálovými útesy. Rajzl Publishing, 2003, 323 str., ISBN 80-903171-3-8
Dick Mills. Akvarijní mořské ryby. Nakladatelství Slovart, 2004, 117 str., ISBN 80-7209-570-6
http://www.liveaquaria.com/...
http://www.meerwasser-lexikon.de/...
http://www.recif-france.com/...
http://www.aquanovel.com/...