Další česká a lidová označení: živorodka trpasličí
Výskyt: Jihozápadní část USA - Kalifornie a dál směrem na východ. Toto území má definováno 29 povodí. Výskyt formosky se nejčastěji uvádí v souvislosti s jedním z nich - s povodím řeky Fellsmere. Rybka žije v silně zarostlých, stojatých nebo jen mírně tekoucích sladkovodních nebo brakických vodách. Tato rybka bylo poprvé popsána Girardem v roce 1859, dosud však neprošla žádnou další revizí.
Velikost až 4 cm.
Obecný popis
Popisovaná živorodka patří k nejmenším ve skupině živorodých ryb. Samice dorůstá délky 3-4 cm, sameček pak jen 1,5 – 2,5 cm. Mláďata H. formosa po narození lidé se slabším zrakem neuvidí, měří necelé dva milimetry. Formoska, jak se jí u nás lidově říká desítky let, je rybka statečná, která žije někdy až v neuvěřitelných podmínkách. Čímž ovšem nenabádám potenciálního chovatele k nějakým experimentům. V literatuře se můžeme setkat se synonymálním označením živorodka trpasličí, správný český název, ne vždy uváděný, je heterandrie trpasličí. V anglické literatuře rybku najdeme pod synonymy Least Killifish nebo Dwarf Livebearer.
Tento druh je proslulý tím, že je osmým nejmenším obratlovcem na světě, ale hlavně nejmenším obratlovcem, který rodí živá mláďata.
Pamatuji si jak před nějakými čtyřiceti lety měl v jedné z legendárních pražských akvaristik na Náměstí I.P.Pavlova vedoucí prodejny pan Peřinka na pultě nádržku, ve které byla skupinka trpasličích živorodek do té doby, dokud se neprodala. Bez vzduchu, s kouskem kytky. Z toho lze také vycházet při volbě životních podmínek pro tuto rybu.
Formoska má i xantorickou formu, t.j. rybky jsou zlaté. Čas od času se mi objevují v nádržích a nyní je o ně docela velký zájem. Před třemi lety jsem je i záměrně množil do té doby, než jsem zjistil, že jsou neprodejné. Ruka trhu je zřejmě opravdu nevyzpytatelná.
Nádrž: Pro chov této rybky stačí akvárium od pěti litrů pro pár až po čtyřstovky pro několik set rybek. V nádrži o 20 litrech lze chovat 20-30 dospělých formosek a přibližně čtyřnásobně větší počet mladých.
V domácím chovu určitě rybkám dopřejeme dostatek rostlin, aby se cítily dobře. Navíc jsou také zdrojem potravy pro mláďata, kterých si často všimnete až když jsou větší. Na rostlinách se zdržuje mikrospkopická potrava. Vhodný je jávský mech, měchýřovka a drobnolisté rostliny. Proto aby formosa vynikla je lepší dát do nádrže tmavé dno.
Formoska má dnes u nás jen pár příznivců mezi námi „nostalgickými starci“ a vím o pár dorostencích, kterým také učarovala. Navzdory tomu je to v celé západní Evropě rybka, která je hitem posledních patnácti let. Pro svou velikost a mírumilovnost to je rybka vhodná do nanoakvárií.
Náročnost: Mohlo by se zdát, že chovat tuto rybku je snadné. To platí jen za určitých okolností. S ohledem na její velikost je nutné volit potravu a také nezapomínat na to, že je potřeba, aby rybka neměla hlad, ale také nepřekrmovat. Pokud bude v zarostlém akváriu, není třeba vzduchování ani filtrace. Ovšem z vlastní zkušenosti toto technické vybavení doporučuji, nebo po odkalování budete trávit hodiny nad kýblem při hledání mláďat, která jste odsáli z nádrže. Zatímco kousek molitanu vyperete v troše vody, kterou jste stáhli z nádrže, dolejete čerstvou a život jde dál.
Poznámky k chovu
Teplota: 18 - 28 °C
pH: 7 - 8
dGH: 7 - 20 °N
Voda: sladkovodní; celková ani uhličitanová tvrdost vody není podstatná
Krmím nejčastěji artémií, aby měla potravu i mláďata. Dospělé rybky přikrmuji přiměřeně velkou stravou – cyklopem, dafnií, ale dobře žerou také sušené a tabletované krmivo. Přikrmování je důležité, aby zbývalo i na mláďata.
Komáří larvy v potravě pomohou zvýraznit zbarvení této rybky.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 25 - 28 °C
pH: 7 - 8
dGH: 7 - 20 °N
Voda: celková ani uhličitanová tvrdost vody není podstatná
Živorodka trpasličí mne provází celý život, jak už jsem se výše zmínil o skvělé akvaristice, i já jsem se narodil „na Pavláku“, měl jsem ji vedle v domě.
Odchovávat divoké živorodky je pro koníčkáře docela zpravidla snadné – vždycky nějaká mláďata přežijí, pokud ryby mají jen trochu vhodné podmínky k životu. Nesmíme však zapomenout, že existují i divoké živorodky, jejichž odchov v zajetí je náročný, rzbkz vyžadují mimořádnou pozornost, znalosti a trpělivost chovatele a jsou "vysokou akvaristickou školou", stejně jako např. některé choulostivé tetry, L-koví sumci apod. Naštěstí odchov heterandrie trpasličí patří k těm jednoduchým.
V mých chovech se držím vypozorovaného pravidla, že k jedné samici je třeba tři, ale i šest samečků. Oni ti malí frajírci spolu docela rádi soupeří o její přízeň a je-li jich málo, samičku pro samé frajeření neoplodní. Protože platí dva se perou a třetí se směje.
Gravidita u heterandrie trpasličí trvá 20 dní. Formoska rodí postupně až kolem 20 mláďat v několika vrzích. V jednom vrhu zpravidla bývají 1 až 3, výjimečně 4 rybky, pauza mezi vrhy trvá 1-2 dny. Mláďata v těle matky postupně dozrávají. Tomuto jevu se odborně říká superfetace.
Mladé rybky většinou – a to zdůrazňuji – většinou nežerou. O to větší nebezpečí jim paradoxně hrozí od malých samečků. Ty jsem pozoroval mnohokrát při pro ně zjevně příjemné hře. Od ocásku oštipují mládě, až je zahubí. To dělají ovšem především, když „neplavou“ v potravě.
Další informační zdroje:
Ukaž na Fishbasehttp://www.akvarijni.cz/... - popis chovu a odchovu od Otakara Litomiského
http://rybicky.net/...
http://www.petfish.net/... - biotop, popis i ryby, které zde žijí.
http://www.aquarticles.com/...
http://www.theaquariumwiki.com/...
http://www.biolbull.org/...
Video:
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
Bonus:
Velice pěkné stránky o vodách na Floridě, s nádhernými fotografiemi a video. Doporučuji prohlédnout.
http://www.protectingourwater.org/...
http://www.protectingourwater.org/... rozvodí Felsmere
http://en.wikipedia.org/...