Synonyma: Cichlasoma cyanoguttatum; Cichlasoma pavonaceum; Heros pavonaceus; Parapetenia cyanostigma
Výskyt: Původně rozšířena na dolním toku Rio Grande, v odvodňovacích kanálech v Texasu (USA) a na jihu až k severovýchodnímu Mexiku.
Člověkem vysazena v lokalitách centrálního Texasu, na Floridě a v povodí Verde River v Mexiku (kraj La Media Luna). Ve domovině kančíka modroskvrnného se teplota pohybuje v rozpětí 20 -33 ˚C. H. cyanoguttatus obývá malé i velké řeky, preferuje teplé vody s vegetací, kde může lovit drobné rybky a sám se i ukrývat.
Velikost až 30 cm.
Obecný popis
Rod Herichthys má v současné době 11 známých a popsaných druhů (http://aquatab.net/... ):
- Herichthys bartoni – kančík Bartonův *
- Herichthys carpintis – kančík texaský
- Herichthys cyanoguttatus – kančík modroskvrnný
- Herichthys dépii
- Herichthys labridens *
- Herichthys minckleyi *
- Herichthys pantostictus *
- Herichthys steindachneri *
- Herichthys tamasopoensis
* označené druhy jsou od roku 1996 uvedeny v červené knize ohrožených druhů IUCN jako ohrožené.
Na začátek bych popsal základní rozdíl mezi Herichthys cyanoguttatus (kančík modroskvrný) a Herichthys carpintis (kančík texaský). H.cyanoguttatus má skvrny menší, je jich vetší počet a jsou tyrkysově modré. Zatímco Herichthys carpintis má skvrny větší, menší počet a jsou spíše zelenomodré, odtud používaný anglický název Green Texas Cichlid nebo i Rio Grande Cichlid. Tato nádherná cichlida je velmi známá i pod španělským jménem mojarra del norte, v němčině pak Perlcichlidae. Z důvodu časté záměny těchto dvou druhů, bych doporučil používat výhradně latinské názvy.
Mimo jiné se v obchodech vyskytují ryby pod názvem Red Texas. Tyto ryby jsou výsledkem křížení, tzv. „Flower Horn“.
Herichthys cyanoguttatus má vejčitý tvar těla, ze stran stlačený. Barva těla je šedomodrá až šedohnědá s modrýma skvrnami. Dle nálady se v zadní polovině objevují černé znaky, které mají tvar skvrn až příčných pruhů.
Ve své domovině žijí v jezerech, potocích i řekách. Preferují prohřáté vody zarostlé vegetací.
Jedná se o ryby průbojné až agresivní, zejména v době tření nebo v malých nádržích. Zejména samci rádi ryjí a to i mimo dobu tření.
Rozdíl pohlaví:
Samci jsou větší, mají protažené špičky hřbetních a řitních ploutví. V dospělosti se jim na čele tvoří tukový hrb. Udávaná velikost ryby 30 cm patří pro samce, samice bývají menší.
Nádrž: Akvárium pro tyto kančíky volíme větší, 300 litrů a víc. Zařídíme ho běžným způsobem: písek o zrnitosti 0,2 – 1,5 cm, kameny a kořeny. Z kamenů a kořenů vytvoříme úkryty a hranice teritorií. Už při zařizování nádrže dbáme na to, aby činností kančíků nemohlo dojít ke zřícení vytvořených staveb.
Do nádrže můžeme vložit i rostliny s tužšími listy, rostoucí na dekoracích a plovoucí. Kořenící rostliny zasadíme a obložíme kameny, aby je ryby nemohly vyrýt. Případně je můžeme zasadit do květináčů a zahrabat do substrátu dna a zajistit kameny.
Náročnost: Díky své nenáročnosti lze Herichthys cyanoguttatus, při dodržení velikosti akvária, doporučit mírně pokročilým akvaristům.
Poznámky k chovu
Teplota: 22 - 28 °C
pH: 6.8 - 7.8
dGH: 5 - 12 °N
Voda: sladkovodní; Dobře se jim daří v pražské vodovodní vodě.
Herichthys cyanoguttatus nejsou nároční obyvatelé našich akvárií, pokud jim poskytneme dostatek prostoru. Voda postačí běžná vodovodní, nejlépe středně tvrdá. Vzhledem k zálibě „přestavování“ nádrže k obrazu svému, je nutná výkonná filtrace. Také výměnu vody nelze podcenit. Ve staré, na dusíkaté látky bohaté vodě jsou náchylné na nemoci.
Jako u všech podobných cichlid, je nejlépe si opatřit skupinu mladých ryb, ze kterých se nám samostatně vybere budoucí chovný pár (páry).
K výživě vyhovuje běžně dostupné mražené i živé krmení, žížaly, červy a hmyzem, doplněné o pelety, granule i vločky. Důležitá je pestrost stravy. Ve své domovině požírá i korýše a i rostlinný materiál.
Jako společníky do nádrže zvolíme obdobné druhy cichlid a sumce.
Poznámka k odolnosti: Ohledně teploty chovu se v knize Akvaristika od Karla Poláka, vydané v roce 1989, uvádí toto: „ Teplota vhodná pro chov i odchov je 18°C. Kdysi se přes zimu často chovaly při teplotě 15°C a dobře to přežily“.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 22 - 28 °C
pH: 6.8 - 7.8
dGH: 5 - 12 °N
Voda: Tvrdost vody však není rozhodující.
Pro H. cyanoguttatus není potřeba připravovat speciální podmínky pro rozmnožování. Běžně se vytírají i ve společné nádrži.
Ryby se nejraději třou na pevný podklad. Rodiče ho před třením pečlivě očistí. Poté na něj samice odloží jikry, které samec oplodní. Jiker může být až 1000 kusů.
Rodiče se poté věnují jejich ochraně. Zatím co samice se věnuje jikrám a nejbližšímu okolí, samec ochraňuje teritorium. Dokáží své potomstvo bránit velmi neohroženě. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní ruku při údržbě. Přestože šlo o poměrně mladé ryby o velikost 8 cm a jejich první výtěr.
Potěr se líhne za 3 – 5 dní. Samička pomáhá plůdku z jiker a přenáší ho do předem připravených důlků. Za 5 – 8 dní se potěr rozplave je potřeba začít s jeho krmením.
Při správné péči potěr rychle roste a další odchov nečiní potíže. Mimo to v zaběhlé nádrži si potěr najde další potravu sám.
Nejzajímavější na celém rozmnožování je ovšem změna vybarvení rodičů. Místo původního vybarvení dostanou kontrastní černobílý šat. Hlava a přední část trupu je sněhově bílá, břicho a zadní část sytě černá.
Další informační zdroje:
Ukaž na Fishbasehttp://www.aqualandpetsplus.com/... - ve sloupci vpravo najdi odkaz na "Texas Cichlid"
http://www.cichlidae.com/...
http://en.wikipedia.org/...
Bonus:
Lokality v Mexiku zvaná "Cuatro Cienegas" ("čtyři zatopené oblasti"), kde se H. cyanoguttatus vyskytuje ve spefické formě. Jedná se o přírodní rezervace, s endemickými živočichy a rostlinami.
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/... - podvodní snímky od National geographic z dané lokality
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/... - podvodní snímky z dané lokality