Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Musí být osvětlovací kryt akvária dřevěný či plastový?
Autor článku: Michal Toufar · 21.2.2007
· Sledovanost: 58919x
· Vytisknuto: 9383x Hodnocení: 5.45/6 (30x) · Odměněn: není
4. Vytvoření větracích otvorů
U velkého krytu mám větrací otvory na zadní stěně ve tvaru vypálených oválů. Funkce odvětrání je tak splněna. Při řešení větrání prostými otvory v krytu je při svícení zbytečně osvětlována zeď za akváriem, což působí rušivě. Omezit pronikání světla z větracích otvorů by se dalo vyřešit vloženou přepážkou před tyto otvory.
U nových krytů pro miniakvária jsem zvolil tažené větrací otvory v horní ploše krytu. Tvar otvorů tak minimalizuje rozptyl světla ven, přitom stále plní funkci odvětrávání. Kontaktoval jsem firmu, která má přípravek ve vlastnictví a domluvil se na zhotovení prolisů. Nastavení lisu zabere spoustu času a peněz, musel jsem tedy čekat až budou mít nástroj "nahozený" a spolu s jejich zakázkou zrealizovat moje větrací otvory.
Opět jsem si vyžádal přítomnost u lisování, a tak přikládám několik fotek. Bohužel, použitý nástroj je určen pro plech síly 1,5 mm, vlivem tažení materiálu plech o síle 0,8 mm prasknul v každém z prolisů. Je to sice škoda, ale ničemu to nevadí a po nalakování jsou praskliny téměř neviditelné. Cena takto zhotovených prolisů bez seřizování lisu činila 40 Kč na jeden kryt. Cena včetně seřízení by se pohybovala okolo 140 Kč za kus při výrobní dávce dva kusy.
5. CNC ohýbání krytu
Podle nastaveného programu v CNC lisu jsme ohnuli rozvinutý plech do kýžených tvarů. Opět jako v minulém případě platí, že čas seřízení lisu je drahý, na jednu práci cca 200 Kč. Vlastní ohýbání již tak drahé není, cca 5 Kč za ohyb. Dohodl jsem se s výrobcem na ceně 80 Kč za jeden kryt (skutečně kalkulovaná cena by byla 140 Kč).
6. Zhotovení dalších dílů
K výrobě krytu je potřeba mimo hlavního tělesa také doplňkové díly. Vyrobil jsem je z 0,5 nerezového plechu, opět z odpadového materiálu. Celková váha těchto dílů na jeden kryt se pohybuje v gramech, takže od placení materiálu bylo upuštěno. Plechy jsem nastříhal do potřebných rozměrů a jednoduše ohnul ve svěráku, potřebné nářadí jsem našel doma (nůžky na plech, svěrák, kladiva, kus plocháče síly 4 mm na ohnutí profilu "U", různé podložky…). Veškeré díly je potřeba řádně odjehlit – odstranit otřepy z hran po opracování.
Zhotovil jsem takto dva kusy plechu pro uložení předřadníku:
Dvakrát jsem zhotovil "U" díly pro nasazení krytu na zadní sklo akvária. Vnitřní šířka profilu se řídí silou skla akvária + 0,5 až 1 mm, v mém případě je vnitřní šířka 4,5 mm. Výška profilu postačí 10 mm:
Pět plechů ve tvaru "Z" pro pozdější nasunutí krycího skla:
Také jsem uřezal na potřebnou délku dva nerezové panty, které jsem koupil ve stejné firmě, ve které jsem kupoval nerezový plech. Opět to bylo ze zbytků, jeden pant byl za 20 Kč.
Super, manžel bude vyrábět jen tam budeme muset dát dvě zářivky, ale jinak výborný. Díky
Čtvrtek 9.12.2010
dracekvo
Aha, tak to jsem nějak přehlédl :)
Nicméně to považuju za tak závažný nedostatek, že by nebylo od věci napsat to červeně :)
Úterý 16.11.2010
Vyghum
Díky za upozornění, ale netřeba nosit dříví do lesa, v kapitole 10 je tato informace uvedena:
".... moje provedení neodpovídá pravidlům bezpečnosti. Do kovového krytu by měl být správně přiveden elektrický proud pomocí trojžilového kabelu (místo mnou použitého dvoužilového) a vše kovové včetně vlastního krytu by mělo být spojeno se zemnícím drátem!"
Pondělí 15.11.2010
dracekvo
Toto zapojení je životu nebezpečné!
Cokoli umístěné v železném obalu připojené do sítě obyčejnou dvoulinkou odporuje snad všem předpisům co existují. Pro toto zapojení je potřeba použít obyčejnou zástrčku a 3 žilový kabel, kde prostřední (zemnící) drát bude zapojen k obalu.