Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Michal Toufar · 27.2.2007
· Sledovanost: 23013x
· Vytisknuto: 2472x Hodnocení: 5.43/6 (14x) · Odměněn: není
Pohledem na hodinky jsem zjistil, že se přiblížila dvanáctá hodina a já chtěl stihnout i návštěvu prodejny Biotop, která měla otevřeno jen do půl jedné. K prodejně jsem se vydal pěšky a zjistil, že to není zase až tak blízko, jak jsem si podle mapy představoval. Čím déle jsem šel, tím více jsem přidával do kroku a do prodejny jsem dorazil po cca 15 minutách velmi rychlé chůze.
Vstupem do teplého vlhkého prostředí prodejny jsem se řádně zapotil, ale neodešel jsem s prázdnou. Nafotil jsem několik fotografií sladkovodních i mořských akvárií a zakoupil pěkný kořen do jednoho z mých miniakvárií.
Šťastnou shodou okolností jsem v prodejně potkal jednoho ze slovenských kolegů, který mi nabídl odvoz zpět do kulturáku na přednáškové odpoledne. S vděčností jsem nabídku přijal a po malé zajížďce do jeho zaměstnání a shlédnutí jeho velmi povedeného mořského akvária jsem se dostal zpět do výstavních prostor, kde právě začalo vyhlášení výsledků soutěže.
Po krátkém úvodním slovu předsedy klubu, Martina Haláče, se ujal slova Vladimír Wolf, který vyhlásil výsledky soutěže.
S malou nadějí v koutku duše jsem poslouchal vyhlášení výsledků, ale bohužel moje jméno nezaznělo. První dvě ceny však putují do Čech, konkrétní jména vítězů jsou zveřejněna na serveru www.akva.sk .
Vyhlášením výsledků soutěže bylo zahájeno přednáškové odpoledne. S první přednáškou vystoupil pan Jozef Májsky. Hlavním tématem přednášky byly cesty po jihoamerickém kontinentu za akvarijními rybami. Poutavá přednáška byla podpořena pěknými fotografiemi z prostředí, odkud pocházejí naši akvarijní chovanci. Virtuálně jsme spolu s přednášejícím procestovali Venezuelu, Kostariku, Argentinu i Brazílii…
Po první přednášce následovala krátká pauza, po níž se slova ujal slovenský profesionální fotograf Ivan Čaniga (http://www.ivancaniga.sk) s tématem focení akvárií. Tato přednáška byla pro mě obzvláště zajímavá. Přednášející na konkrétních fotografiích, připravených speciálně pro přednášku, rozebral nejčastější a nejzávažnější chyby, kterých se lze při focení akvárií dopustit.
Postupně jsme se dostávali od nepovedených snímků až k těm výborným s výstavní kvalitou. Samotná přednáška mi dala mnoho nových informací. Poslechnout si něco o focení akvárií od profesionála je k nezaplacení. Přednášející detailně popisoval, jakým způsobem akvária nesvětloval při tom kterém snímku a potvrdila se mi zde pravda, kterou jsem si již před delší dobou sám ověřil a uvědomil – kde není dostatek světla, tam nemůže vzniknout kvalitní fotografie. Po přednášce se strhla diskuze za vysokého zájmu posluchačů.
Po absolvování této přednášky jsem zhodnotil svoje další možnosti ve fotografování tak, že zůstanu u focení méně pohyblivých živočichů nebo akvárií jako celku, na focení kvalitních snímků pohybujících se ryb je potřeba opravdu dobré vybavení, zejména sadu kvalitních blesků, která samozřejmě není nejlevnější a přesahuje moje finanční možnosti.
Ukončením druhé přednášky skončilo celé akvaristické jaro v Bratislavě. Členové klubu se ještě zdrželi na členské schůzi a já se mezitím, s nabalenými fotografiemi Jiřího Plíštila pro Brněnskou oslavu 100 let spolku Cyperus, odebral k domovu. Byly čtyři hodiny odpoledne a chtěl jsem alespoň část zpáteční cesty jet za denního světla.