Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jakub Menoušek · 12.3.2007
· Sledovanost: 25738x
· Vytisknuto: 2428x Hodnocení: 5.04/6 (25x) · Odměněn: není
Také máte problémy s takzvanou mastnou hladinou? Většinou tento estetický nešvar vyřeší dostatečné čeření hladiny. Já ji mám však čeřenou jen mírně a navíc se mi na ní usazuje "prach" z krmení. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak se povlaku zbavit. Jednorázové "zametení" hladiny bylo již druhý den neznatelné. Tak jsem se rozhodl pro řešení relativně jednoduché - má jméno přídavný hladinový filtr.
Pustil jsem se tedy do pokusů. Zjistil jsem, že pokud se mírně pod hladinu ponoří nádržka, voda těsně pod hladinou a film na hladině se do ní pěkně nalívá. Bohužel jen do té doby, než se vyrovnají hladiny v akváriu a nádržce. Pochopitelně - je to normální fyzikální jev. Z nádržky tedy musí přitékající vodu stále něco odčerpávat.
Zkusil jsem použít čerpadélko z ostřikovačů auta. To fungovalo docela dobře, až na to, že se do sání čerpadla stále dostával vzduch a dělalo to nepěkný hluk. Také veškerá načerpaná voda musela být filtrována přes vatu, aby se nepořádek nevracel do akvária. Napadlo mě tedy připojit nádržku (filtr) na boční větev sání externího filtru... Nebudu se tu rozepisovat s dalšími, kolikrát slepými, pokusy a představím rovnou konečnou verzi.
Nádržka je zhotovena z většího pítka pro papoušky a upevněna na stěnu akvária přísavkou. V horní části boku filtru (nádržky) je vyříznutá štěrbina pro vstup vody do přepadové komory, pod ní je umístěn hlavní nasávací otvor "A". Kolem štěrbiny je namontováno sací pole. Je to v podstatě mřížka, která zamezuje nasání zbytků rostlin, menších rybek a podobně (znázorněno šedou barvou). Celé to musí být umístěno tak, aby vršek filtru byl nad hladinou, ale nasávací otvor "A" byl už pod ní. To pak funguje jako klasický přepad. Mnozí akvaristé jistě ví, o čem mluvím. Dále je v nádržce umístěna trubka "C", která odsává vodu. Hrubší molitan ve spodní části zajišťuje, aby se větší nepořádek (například kousky listů a krmivo) nedostal dále.
Funguje to tedy následovně: Sáním "A" padá voda do filtru, trubkou "C" odchází ven. Hladina se udržuje na úrovni "x", kde je zablokovaná trubičkou pro přídavné sání vzduchu ("B"). Když totiž voda vyleze k této trubičce (na úroveň "x"), hladina dál nestoupá. Do této trubičky se totiž dostane několi kapek vody a vzduch, který skrze ní doposud unikal ven, nemá kudy dál jít. Pokud klesne hladina ve filtru na úroveň "y" (například díky nerovnoměrnému výkonu čerpadla), nahromaděný vzduch vytlačí kapičky vody z trubičky "B" vzhůru a unikne do okolí. Hladina se opět stabilizuje na úroveň "x".
Celý systém je napojen, jak jsem již psal výše, na nasávací trubku externího filtru, kde je těsně pod hladinou udělaná T-odbočka... Samozřejmě průměr přídavné sací větve je asi 1/5 ku hlavní sací trubce externího filtru.
Možná se vše jeví složitější, než ve skutečnosti je, ale princip je docela jednoduchý. U mě každopádně funguje a díky tomuto zařízení se mi podařilo odstranit problém s nepříjemným povlakem na hladině. Snad jen do budoucna se pokusím vyrobit něco méně nápadného a estetičtějšího, aby přídavné zařízení příliš nehyzdilo akvárium.
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Tak jiz delsi dobu provozuji ctvrtou verzi hladinoveho sberace. Je to jen slaba hadice napojena na hlavni saci potrubi, je vedena do tvaru "U" a nahore ja na ni klasicke kolinko s mrizkou. Jednoduche schematko zde ... http://akva.vbrne.net/...
Sobota 30.8.2008
matlala
tak nakonec jsme to dělat nemusel slepá hladina a bordel na ní se neobjevil :)
Pondělí 21.5.2007
bubllina
velice dobrý nápad! já sice s mastnou hladinou problém nemám, ale je to opravdu dobré . . .. .