Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Tomáš Chuda · 27.3.2007
· Sledovanost: 54486x
· Vytisknuto: 14329x Hodnocení: 5.33/6 (18x) · Odměněn: není
Pro úplnost a pochopení, vyložím ještě definice barevné kresby Bikolor a Buterrfly.
Bikolor
Jak již název napovídá, jedná se o rybky dvoubarevné. Rozeznáváme dva typy, kdy jeden má tělo tmavé (modrá, zelená, tyrkysová, červená, černá) a ploutve světlé (průsvitné, žluté, oranžové, bílé), nebo v barvě některých tmavých odstínů (odlišných od barvy těla). U světlého bikolora je to se zbarvením přesně naopak. Mnozí jej jistě znáte jako tradiční kresbu s červenými ploutvemi a světle zbarveným tělem, zvanou jako Kambodža (v této zemi byla prvně vyšlechtěna).
V případě tohoto standardu se za chybu považuje přítomnost jakékoliv třetí barvy, ať už na těle či na ploutvích. Stejně tak nesmí zbarvení těla zasahovat do oploutvení nebo naopak. Z těchto důvodů, a hlavně díky základní definici této variety, je třeba pro optimální bodové ohodnocení naši Bojovnici měsíce zařadit do barevné třídy Butterfly.
Butterfly
Butterfly, možná jeden z nejpůvabnějších barevných vzorů, jehož lze u bojovnic cíleným šlechtěním docílit. Tato barevná, respektive genetická mutace se prvně projevila u jednotně červených ryb, kdy konečky všech ploutví pravidelně po celé své délce ztrácely barvu, byly průhledné, bezbarvé (tzv. celofán). Přísnou selekcí byly vyšlechtěny rybky s dokonale vykresleným vzorem, kdy jsou všechny ploutve půleny dvěma pruhy v odlišných barvách, opisujících elipsu kolem těla rybky. Dnes můžeme tuto barevnou mutaci nalézt ve všech možných barevných kombinacích i s více pruhy.
Více než na kontrast barev je u této variety kladen důraz na jednotnost a pravidelné rozprostření barevných pruhů. Rozlišujeme dva vzory, kdy v prvním případě jsou ploutve rozděleny přesně uprostřed dvěma odlišnými barvami. V případě druhém jde o vícenásobné pruhování. Tělo může být v barvě prvního, k tělu bližšího pruhu ploutví nebo může mít vlohy typické pro barevnou kresbu bikolor, s tím rozdílem, že na ploutvích je prezentována třetí barva v pruhu spodním. Mnohým špičkovým chovatelům se už podařilo vyšlechtit i takzvané patrioty. Rybky s pruhováním v přesné posloupnosti barev jako jsou pruhy na jejich národní vlajce.
Nejedním profesionálním chovatelem ryb mi bylo řečeno, že bojovnice pestrá je bezesporu ryba krásná. Bohužel však je její krása pro mnohé pomíjivá. Věřím, že jsem vás tímto povídáním zaujal, vaše srdce tak pookřála a následně si pořídíte alespoň jednoho samce jako perličku do vaší okrasné nádrže, případně začnete s cíleným chovem. Svými odchovy nás pak můžete podpořit na nejedné mezinárodní výstavě tohoto asijského klenotu, jež se pořádají i v České republice. Letos poprvé budou tyto výstavy organizovány i na Slovensku.
Použitá literatura:
Standard České labyrintkářské asociace pro posuzování šlechtěných forem Betta splendens
Standard International Betta Congress pro posuzování šlechtěných forem Betta splendens
Super foto,sice članok ma aš tak nezaujimal ako fotky. :-)
Středa 18.4.2007
matlala
pěkné bety
taky jsem je kdysi choval a vytře ale potom samice zabila samce :((((
Čtvrtek 29.3.2007
Smejky
To je parada!
Středa 28.3.2007
Arevin
Článek je to pěkný, ale pro beťáky mě asi nezískáte; nějak mi nejsou vnitřně sympatické podmínky, ve kterých jsou často drženi (o zrcátku nemluvě) a druhak ta rybka působí značně přešlechtěně (může chuděra vůbec normálně plavat?)
Ovšem po barevné stránce zajimavá je, to zase nic proti :-)
Úterý 27.3.2007
zvejk
Jo, tak to je parada! Betty byly, jsou a budou mou srdcovkou. Ikdyz momentalne zadne nemam. Jsou to ale prekrasne ryby a cteni o nich, obzvlaste pravidelne, me vzdy potesi.
diky