Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Libor Šprysl · 17.4.2008
· Sledovanost: 15030x
· Vytisknuto: 2385x Hodnocení: 5.19/6 (21x) · Odměněn: není
Řasy, postrach "okrasného" akvaristy. Tak se dá charakterizovat v poslední době velmi častá debata na našich stránkách. A přitom s použitím parafráze, zelená je přece dobrá, bych si dovolil polemizovat. I ta přece do vody patří.
Ti, kteří lpí na neposkvrněném listu echinodoru, hledají cestu, jak jej udržet. Světlo, teplo, hnojiva a vše ve správném poměru, to se asi člověk nenaučí mixovat za týden. Nazval bych to alchymií, která vede k tomu, na mé gusto, přece jen sterilnímu, i když krásnému, a v mnoha případech až uměleckému dílu. To je ohrožováno rybami, nedej Bože nějakými ulitnatci a pak různými nedostatky toho, co si kdo myslí, že do vody patří. Podle toho či onoho vzoru.
A pak jsou zcela opační akvaristé, kteří naopak ze všech sil bujení rostlin i řas podporují. Především proto, že využívají hustého porostu pro drobný potěr. Ať už jako úkryt či zdroj potravy. Když jsem měnil sortiment ryb ve své rybárně a přecházel na divoké živorodky a labyrintky, zjistil jsem, že taková ta "hustá a šeredná" zelená řasa je ideální třeba pro potěry formosek. Dokonce stejně jí zavděk vezme sameček lalie při stavbě hnízda. No jo, ale kde ji vzít?
První chumáč mi věnoval kolega a myslel jsem si že mám vyhráno. Ovšem protože v rybárně světlem zrovna výrazně neplýtvám, vzala řasa brzy za své, aniž by se rozmnožila. Ale to už jsem věděl, že si kolega nechává na okně nádrž a ona stíhá narůstat. A tak jsem začal pěstovat řasu. Vytíračky před vpuštěním labyrintek nechám pár dní na okně, aby se správně zazelenaly a pak když slévám potěry, věnuji zelené potěšení živorodkám. A proč se vlastně dnes věnuji takovému, pro většinu akvaristů, neštěstí?
Měl jsem domácí nádrž, kde se mi hodně výrazně rozbujela "štětka". Chvíli jsem s ní bojoval. Pak uchopila veliký kořen, zvítězila a byl její. A pak přišla návštěva a zcela nadšeně jásala nad tím, jak je ten zarostlý kořen krásný a že to je jak ve skutečnosti atd. Je vždy řasa důsledkem nerovnáhy v akváriu? Nepatří ten správně zarostlý kořen do akvária? Tak jako povlává stolístek nádrží, povlává v některých akváriích i řasa a mně to vůbec nevadí. Tak trochu cítím v kostech smršť protichůdných názorů laskavých čtenářů, ale možná mé pocity sdílí alespoň to moje ploutvaté potěšení.
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Áhoj lidi potřebuji poradit mam 500l akvarko asi 6let v pohode as doted mam zelenou rasu prakticky po 40% procent v prédu akvaria po dnejeto sovíslí povlak na dne ůžjenomsvítímjédnou zařivkou 58w už nevím co stím dekuji za radu jelen
Neděle 1.6.2008
Yarda
Rada co se týče mytí prázdného akvária:
Pokud nemůžeze řasu teda tu zelenou ze skla dostat doporučuju obyčejnou kuchyňskou sůl a uvidíte jak půjde dolů, mimoto nejedná se o chemický prostředek a sklo je pak po ní křišťálově čisté.
Pondělí 5.5.2008
sollik
Nestačím se divit. Diskuse plná nářků, otázek a rad jak se řasy zbavit a pak stačí jeden článek a všichni řasu chválí. Nebo "odpůrci řasy" zaspali ???
Pátek 25.4.2008
zvejk
kazda zelena bunka co odbourava NO3 dobra :)
Pondělí 21.4.2008
blek
Čtu si článeček, čtu a v hlavě si sumíruju nějakou uštěpačnou poznámku. Pak se kouknu do komentářů a místo příspěvku abych se červenal :-)
Děkuji tedy za uznání a smekám před Horácovou pamětí. Řasu opravdu nepěstuju, to ovšem neznamená, že v akváriu není. Zadní sklo, technika nebo písek jsou její. Jen jí nepodstrojuji a tak nedělá problémy.
Mír zelenině :-)