Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jaroslav Chalupek · 17.6.2008
· Sledovanost: 21186x
· Vytisknuto: 2864x Hodnocení: 5.72/6 (32x) · Odměněn: není
Pohlavní dimorphismus je vyvinut jen u mála druhů, jako vodítko pro rozeznání lze použít následující pomůcku: samičky bývají větší a mohutnější, při pohledu shora v žeberní partii nejširší. U samců ze stejného pohledu se tělo od prsních ploutví konusovitě zužuje. Dalším znakem bývá tvar břišních ploutví. U samic kratší zakulacecenější, u samců delší zašpičatělé. S přibývající věkem se tyto znaky stávají zřetelnějšími.
Štvanice na samičky
Samotný způsob oplození jiker je dosud zastřen rouškou tajemství. Rybky zaujmou tzv. pozici "T" samec příčně před samicí je po dobu oplozování držen tlamkou samice za prsní ploutev. Poté samička odplouvá se snůškou jiker držených v sevřených břišních ploutvích vyhledat vhodné místo k odložení. Snůška čítá podle druhu od několika desítek až po několik set jiker. Mláďata se líhnou u většiny druhů čtvrtý den od nakladení, po dalších 4 dnech se rozplavou a začnou se shánět po potravě. K odkrmení se nejlépe osvědčila čerstvě líhnutá artemie.
Velmi mne udivuje že snad od dob Carbonierových se stále autoři publikací drží stejného receptu: "Do tření dáme samičku + X samců!" Kdo sledoval takto sestavenou skupinku a průběh tření, jistě mi dá za pravdu že při takovém poměru pohlaví je během výtěru samička totálně vyčerpaná, s tlamkou kruhovitě otevřenou prudce oddychující a jde jí téměř o život. To přece není výtěr ale štvanice! Přitom výsledky tření jsou stejné jako když vytíráme rybky v párech.
Osobně používám chovné skupinky, kde převládá počet samic. Jikry u všech nedozrávají ve stejnou dobu, když otočíme poměr pohlaví zjistíme, že taková skupinka je naprosto funkční. Ale to už je věcí každého akvaristy - jakým způsobem se na chov dívá, jestli věří tomu co na vlastní oči vidí, nebo se bude dál držet zkostnatělích teorií lidí, kteří možná tyto rybky ve skutečnosti ani nechovali.
Pokud jsem alespoň některé z vás donutil nad chovem corydorasů zamyslet, můj článek splnil své poslání. Již brzy se můžete těšit na sérii podrobnějších článků, věnovaných jednotlivým druhům rodu Corydoras, jako první budeme publikovat text o Corydoras trilineatus.
Skvělý článek i přes množství gramatických chyb (Francouz s malým f, překlepy, čárky ve větách, koncovky...). Ale to jsou jen kosmetické vady. Důležitý je obsah.
Středa 27.8.2008
matlala
souhlas s rebbie
Úterý 15.7.2008
Rebbie
Wow, konečně něco o pancíkách, to jste mi udělal radost, moc moc těšim na ty jednotlivý druhy :-)
Pondělí 30.6.2008
mili512
Naše pancíky miluju;jsou moc srandovní,když dělají mrtvého brouka a koulejí očima.
Čtvrtek 26.6.2008
quercus
to JerryN - bohužel asi šterbáčci hned nevyjdou, je připraveno něco jiného. Bylo o nich napsáno posledních pár roků jako o žádné jiné Cory předtím. Ale snad pro ucelenost těch pár druhů myslím budou ještě jednou"semleti":-)