Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Karel Janský · 23.6.2008
· Sledovanost: 42524x
· Vytisknuto: 4159x Hodnocení: 5.33/6 (27x) · Odměněn: není
Pro konstrukci vnějšího filtru jsem se rozhodl u svého akvária 75l. Dosud jsem zde používal filtr vnitřní "biologický". Jednalo se biomolitanovou houbu s čerpací hlavou. Filtrace sice pracovala bezchybně, ale filtr zabíral v akváriu moc místa.
Padlo tedy rozhodnutí o realizaci filtru vnějšího. Protože se řadím mezi "kutily domácí" a hlavně se mi nechtělo za vnější filtr platit 2000,-, rozhodl jsem se něco vytvořit.
Základním problémem bylo umístění. Filtr by měl stát přímo za zadní stěnou akva a nasávání bude trubkou pomocí spojeních hladin. Tím odpadají případné problémy s přepadem nebo hlídáním hladiny v otevřeném filtru aby nepřetekl. Jako nádobu filtru jsem uvažoval buď akvárium vhodných rozměrů nebo "něco plastového". co bude vyhovovat tvarem a rozměry. Po krátké objevitelské výpravě do Globusu jsem měl jasno.
Schéma
Použité předměty:
- 1x odpadkový koš 9l (rozměry:22x18x28cm) cena 129,-
- 1x plastová trubka vodovodní (průměr 2cm, délka 3m) cena 27,-
- 4x plastové kolínko vodovodní cena 40,-
- 1x elektrikářská izolační páska černá cena 10,-
- 1x zahradní hadice (délka cca 20cm) domácí zdroj cena zanedbatelná
- 2x gumová přísavka domácí zdroj cena (10,-)
- 1x čerpací hlava – použil jsem stávající (nová by stála cca 200,-)
- filtrační médium – biomolitan (různé velikosti) domácí zdroj cena (200,-)
- pomocné prvky – mycí houba + houbička na nádobí cena 25,-
Celková cena pro mě: 231,-
Celková cena, kdybych musel vše nakoupit: 451,-
Stručný popis hlavních částí
Nádoba filtru:
Jedná se, jak již bylo uvedeno, o plastový koš na odpadky. Víko jsem zatím nepoužil, i když by bylo možné jím filtr zakrytovat. Snad v budoucnu. Jak je vidět na schématu, čerpadlo je "schované" pod biomolitanem až u dna. Původní záměr byl mít blok biomolitanu a na něj shora nasazenou čerpací hlavu. Problém tu byl v tom, že čerpadlo způsobí pokles hladiny ve filtru a čerpací hlava by tedy nebyla zcela ponořená. Bál jsem se přehřátí a zničení, proto jsem zvolil toto uspořádání. Mycí houby slouží k fixaci biomolitanu na určeném místě. Ve filtru je nyní ještě dostatek místa k případnému přidání dalšího biomolitanu, kdyby současné množství nevyhovovalo. Pokud se někdy rozhodnu pro testování CO2, pak bych ho nejraději aplikoval také přes filtr.
Umístění nádoby je přímo za zadní stěnou akvária. Horní hrana nádoby filtru je ve stejné výšce jako horní hrana akvária. Podstavec jsem vyrobil ze zbytků laminových desek, co jsem doma našel.
Čerpací hlava:
Jedná se o čerpací hlavu z vnitřního filtru KING-1L (určený pro akva od 50-220l). Sám o sobě je tento typ filtru v akváriu, podle mě, naprosto nepoužitelný. Nemá žádnou regulaci, celkem velký výkon na objem nádrže, který udává výrobce a malé množství filtrační hmoty. Takže jsem již dříve používal pouze jeho hlavu v kombinaci s biomolitanem dostatečné velikosti. Výhodou bylo, že v sadě bylo pár vhodných vyústění, které se daly použít i zde (např. vyústění na zahradní hadici – viz. Obr.2).
Sací porubí a výtlačné potrubí:
Sání filtru je řešeno potrubím tvaru U za využití principu spojených nádob. Vyrobeno je z plastového vodovodního potrubí o průměru cca 20 mm. Kolínka mají osazení, takže spojení je jednoduché. Jako těsnění jsem použil elektrikářskou izolační pásku. V místech, kde páska přichází do kontaktu s vodou jsem ji ještě přichytil gumičkou, aby se nezačala roztáčet. Výhoda oproti použití lepidla, kterým jsem chtěl spoje původně řešit, je v tom, že toto lze snadno rozebrat a celou sesavu předělat dle aktuální potřeby, čehož jsem během zkušebního provozu a dolaďování využil minimálně 2x.
Trubka, která je ponořená v akváriu, je zasazená až do dna. Tím odpadl problém jejího uchycení. V celé výšce akva (až cca 3cm pod hladinu) jsou do ní vyvrtány otvory (průměr asi 3mm). Tím je dosaženo nasávání v celé výšce vodního sloupce.
Výtlak filtru je proveden obdobným způsobem. Ve vrchní části jsem místo plastové trubky zkusil použít kus zahradní hadice shodného průměru. Výhodou je, že nasazování výtlaku na výpust je lehčí a pokud je potřeba, kvůli doladění proudění v akva, hýbat s výpustí, hadice je schopna se tomuto přizpůsobit.
Výpust:
Původně jsem chtěl udělat klasickou rozstřikovací rampu, ale nefungovalo to dle představ, takže jsem zkusil jednodušší variantu. Vzal jsem asi 15cm část plastové trubky a jeden konec zalepil zmiňovanou izolační páskou (spodek). Horní konec jsem nahřál zapalovačem a vsadil do něj koncovku s nástavcem na hadici (součást příslušenství k filtru). Celé jsem opět zaizoloval. Z jedné strany jsem vyvrtal do trubky 2 otvory a ty osadil přísavkami. Následně jsem vytvořil dva otvory, které mají sloužit pro výstup vody. Jejich umístění je závislé na požadovaném směru proudění vody z filtru.
Regulátor průtoku:
Samotnou kapitolou je regulování celého filtru. Jak už jsem napsal, čerpadlo nemá žádnou výrobcem danou regulaci. Měl jsem možnost buď škrtit průtok při nasávání nebo regulovat na výstupu částečným vracením vody zpět do filtru.
Zvolil jsem druhou z možností především kvůli lepší přístupnosti a jednoduchosti provedení. Celý princip spočívá v tom, že do svislé části trubky, která je nasazena na čerpací hlavu jsem udělal několik otvorů. Pak jsem uřízl kus plastové trubky (tak dlouhé, aby při nasazení překrývala všechny otvory) a tu jsem podélně rozřízl. Následně jsem rozříznutý kus nasadil na výtlačnou trubku do místa s otvory. Následující obrázky myslím dostatečně popisují funkci. Regulace je jednoduchá a snadno přístupná.
Závěr
Tímto jsem myslím dostatečně popsal celý komplet a jeho výrobu. Filtr je v provozu zatím přibližně čtyři týdny a nemohu si stěžovat. Myslím, že jde o celkem levnou variantu venkovního filtru, který je schopný dostatečně plnit svoji úlohu. Oproti předchozí variantě mi navíc v akváriu přibylo kus místa navíc, kam se hned nastěhovala rostlinka, která doufám zbývající část techniky časem zakryje.
Pokud jsem tímto článkem někoho inspiroval, pak jsem rád. Jinak to budu brát jen jako uspokojivé završení své seberealizace v oblasti "Malého domácího výzkumu a vývoje".
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Myslím, že bych měl napsat, jak si venkovní filtr stojí po delší době provozu:
Pravda je ta, že jsem ho definitivně zrušil. Řešení se zprvu zdálo dobré, ale problémy byly zejména s manipulací. Přívodní potrubí bylo poddimenzované a celý systém se špatně ladil. Po čištění bylo nutné znovu jako na začátku hledat správný průtok čerpadlem tak, aby nedošlo k přerušení oběhu. Uložení čerpadla, které si okolnosti vbynutili, až pod biomolitan také nebylo šťastné řešení...opět manipulace...pokud se mi náhodou podařilo odpojit výtlačné potrubí, bylo těžké ho opět nasadit zpět. Plastová nádoba filtru také nebyla moc dobrá...žádný pravý úhlel a i celkově malý prostor. Takže jsem se vrátil k původnímu řešení vnitřního filtru. Blok biomolitanu jsem osadil čerpací hlavou a schoval za skleněnou přepážku polepenou černou tapetou.
Výsledek nevypadá tak zle a hlavně je to funkční jednoduché řešení. Možná se ještě v budoucnu pokusím vnější filtraci oživit, ale asi určitě půjdu cestou skleněné nádoby nebo možná značkového výrobku.
Prostě ne všechny cesty někam vedou, někde se člověk musí otočit a uznat, že tohle nebylo správné rozhodnutí.
Takže článek nakonec není to co jsem plánoval, ale takový je život. Hlavně se poučit z chyb a už je neopakovat.
Středa 27.8.2008
matlala
Já to vyřešil obdobně
sláva kutilům :)
Úterý 1.7.2008
Karlo
To vaclav: Ano, je pravda, že sací potrubí by sneslo být větší. Když jsem to spustil poprvé ještě bez regulace, čerpadlo zabralo a voda ve filtru byla skoro pryč, protože se sacím potrubím nestačila doplňovat. Problém tedy vyřešila následná instalace regulace. Nechci mít v nádrži horskou bystřinu, takže vodou z filtru vlastně jen čeřím hladinu a na tenhle průtok sací potrubí stačí.
Odvzdušňovací hadička je dobrý nápad. Už jsem se nad tím zamýšlel, ale k realizaci.
No a páska zatím drží v pohodě. Jak jsem psal ve článku, použil jsem ji hlavně proto, abych mohl celek snadno přestavět, kdyby něco nefungovalo - stalo se asi 3x :-). Možná za nějaký čas, kdy bude vše fungovat jak má spoje přetěsním lepidlem.
A jinak děkuji za názor a pochvalu.
Pondělí 30.6.2008
vaclav
Regulace průtoku čerpadla se mě hodně líbí. Co se mě ale nezdá je průřez sacího potrubí (asi bych ho zvětšil) a manipulace s ním třeba po čištění. (vlepil bych odvzdušňovací hadičku). Spoje bych ale asi slepil, přeci jen je to dost vody co by mohlo vytéci a ač elektrikář tak bych té pásce moc nevěřil.
Jinak je článek ale opravdu povedený, jednoduchý návod jak si pořídit funkční filtr za pár korun.
Pátek 27.6.2008
xjrpavel
Zdravím, je vidět , že šikovnosti a nápaditosti je u nás pořád dost a dost. Hlavně mě dostala ta regulace na výtlaku z čerpadla. Je to geniálně jednoduchá věc.
Držím pěsti a ať se daří.