Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Kolektiv autorů: Petr Dvořák, Kersten Opitz a Vladimír Protiva
Ve dnech 20. až 22. 11. 2009 se konal řádný kongres E.A.T.A.(European Aquaristic and Terraristic Association) v městečku Hambrücken na jihozápadě Spolkové republiky Německo. Hambrücken leží asi 20 km od Karlsruhe. Obdobně jako loni se jednání kongresu zúčastnili tři zástupci Unie akvaristů ČR – AKVA CZ. Rozdíl byl pouze v tom, že v minulém roce se zúčastnil vicepresident, zatím co letos president. Další složení zástupců už bylo stejné, člen presidia pro zahraniční kontakty a předseda revizní komise. Přestože toto tříčlenné složení bylo spíše náhodné než cílené, odpovídalo stejnému zastoupení většiny národních svazů. Zástupci EATA velmi pozitivně hodnotili opětovnou účast zastupců AKVA CZ na jednáních EATA. Díky dobré komunikaci a spolupráci na zadaných úkolech jsme se po několika letech neúčasti a nezájmu znovu zařadili mezi organizované evropské akvaristy.
EATA sdružuje významné celonárodní svazy akvaristů a teraristů ze zemí EU http://www.eataaquaterra.eu/ ). Jejím hlavním posláním je koordinovat zájmy organizovaných akvaristů a uplatňovat jejich požadavky při tvorbě legislativy v Bruselu. Dále přenášet významné informace a zajišťovat kontakty a mezinárodní spolupráci.
Po příjezdu a ubytování proběhlo večer v jídelně hotelu neformální setkání zúčastněných, mimo jiné též u lahve české slivovice, kterou jsme dodali. Druhý den dopoledne proběhla návštěva velkého obchodu (2400m2) fy. Kölle v Karlsruhe, kde se nás ujal manager prodejny. Prodejní akvaristická sekce sladkovodní akvária, moře a ostatní prodávané produkty je možné vidět na http://www.koelle-zoo.de/... (adresa Kölle-Zoo Karlsruhe-Hagsfeld, Am Storrenacker 3, 76139 Karlsruhe-Hagsfeld). Pro nás byla prohlídka zajímavá též tím, že bylo ukázáno i technické zázemí obchodu.
Vlastní zasedání kongresu proběhlo od 13 do 19 h. ve školícím zařízení BNA (Der Bundesverband für fachgerechten Natur - und Artenschutz e.V. http://www.bna-ev.de/). Školící středisko se zaměřuje na přípravu odborníků v oblasti práce se zvířaty a jejich ochranu proti týrání (dosud asi 1000 účastníků, z prodejen, profesionálních i zájmových chovů, škol všech stupňů i veřejné správy). Bylo vybudováno za významného podílu finančních prostředků z EU. Mimo jiné obsahuje i akvaristickou sekci. Zajímavé a názorné založení akvária je dokumentováno na přiložené fotografii.
V první části kongresu se projednávaly oficiální materiály. Plnění protokolu z roku 2008 a Zprávu o činnosti přednesl prezident EATA Werner Dossler (Belgie). Pokladní zprávu přednesl J.J. Eckert (Francie). Dalším bodem bylo doplnění presidia a hlasování o přijetí švýcarského svazu ARKAT za člena EATA.
Chovatelský program uvedl vicepresident Dr. A. Lamboj (Rakousko). Informoval o stavu tvorby databáze chovaných a množených druhů ryb. Vysvětlil, jak bude databáze a zadáváni fungovat a jak je zajištěna bezpečnost osobních údajů.
Následovaly informace ze strany BNA o jednáních v Bruselu a o přípravě nového zákona na ochranu zvířat, platného pro celou EU. Možným důsledkem může být v extrémním případě i zákaz dovozu a chovu některých druhů zvířat, včetně ryb. V lepším případě vznik tzv. pozitivních seznamů druhů zvířat, které lze chovat bez omezení a dalších, kde bude zřejmě potřeba určité vzdělání. Z tohoto důvodu je třeba udělat přehled chovaných a odchovávaných druhů. Cílem jsou průkazné informace o tom, které druhy není třeba odchytávat z přírody, protože se v dostatečném množství odchovávají v zajetí v EU, a které druhy se odchovávají jen v malém počtu, který je však dostatečný pro zachování druhu.
Následovaly přednášky zástupců organizací majících za cil ochranu biotopů, co nejšetrnější odchyty živočichů z přírody, balení a přepravu zvířat a jejich chov v zajeti tak, aby nedocházelo ke strádání a ztrátám hynutím.
- Přednáška paní Schmidtové – Organizace SAIA (Sustainable Aquarium Association- http://www.saia-online.eu/) byla zaměřena zejména na mořskou problematiku. Organizace sdružuje všechny, kteří jsou nějakým způsobem významní pro ochranu přirozených biotopů (akvaristy, univerzity, vědecká pracoviště, politické organizace, importéry, prodejce, odchovná zařízení, ZOO a veřejná akvária, nakladatele literatury a řadu dalších). Velký význam má globální oteplování a nadměrný výskyt některých přírodních škůdců. Vyzvala akvaristy, aby se věnovali odchovu mořských živočichů, neboť jejich úloha je zde nezastupitelná. Upozornila však též, na finanční náročnost ve srovnání s výsledky akvaristiky sladkovodní.
- Přednáška Dr. Bassleera – presidenta OFI (Ornamental Fish industry http://www.ornamental-fish-int.org/... Dr. Bassleer patří k předním evropským autorům knih o chorobách akvarijních ryb. Praktické zkušenosti mimo jiné čerpá z 1000 nádrží v Belgii, které má po zdravotní stránce na starosti. Jeho přednáška se však týkala zejména činnosti OFI , která má 200 členů ze 44 zemí, profesionálů ze všech oblastí okrasných ryb. Upozornil, že např. v Brazílii, která má 8000 produkčních firem, již existuje pozitivní seznam druhů ryb, které je možné vyvážet. Ostatní druhy jsou pašovány přes sousední Peru a Kolumbii. Lovec červených neonek dostane v Brazílii 1 cent (26 haléřů), v prodejnách EU pak stojí 1,35 EUR (přibližně 35 Kč). Většina těchto krásných teter se však do EU dováží z Thajska. Ryby mají výbornou kvalitu zejména v Indonésii, kde se jich produkují miliony, obdobně jako terčovců a pavích oček, avšak naštěstí pro naše chovatele, jsou poměrně drahé. Podíl na současném světovém exportu akvarijních ryb je následující: 58 % Asie, 26 % Evropa, 8 % Jižní Amerika, 5 % Severní Amerika, 2 % Afrika a 1 % Oceánie. Z toho 8 % Česká republika, což je 1. místo v Evropě a druhé na světě.
V diskusi proběhly krátké zprávy jednotlivých sdružení. Na dotaz německých kolegů jsme podali informaci o problematice možnosti přenosu mykobakteriózy. Neformální večer ve Weihenu proběhl jako výměna akvaristických informací. V neděli po snídani se účastníci kongresu rozloučili a odjeli domů.