Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Pavel Mžourek · 7.11.2010
· Sledovanost: 27308x
· Vytisknuto: 4223x Hodnocení: 5.63/6 (8x) · Odměněn: není
Praktické použití
Veškerou techniku máme vybalenou, prohlédnutou, zdokumentovanou a nyní se podíváme na to, jak opravdu funguje, jaká pozitiva a třeba i jaké nešvary jsme při našem testování zjistili.
Tlakový difuzor
První testování probíhalo s tlakovým difuzorem, který mnozí návštěvníci výstavy v Botanické zahradě UK mohli vidět "v akci" v naší výstavní nádrži. Ale povězme si o montáži – jednoduché a rychlé, šlo by stručně shrnout. Po pročtení návodu, ve kterém se dočteme – mimo jiné – hlavní parametry, které musíme znát pro provoz tlakového difuzoru. A to, že pro správný provoz je potřeba udržovat pracovní tlak cca. 1.5 baru, což vyžaduje redukční ventil s kvalitní regulací. Bez této informace dost dobře difuzor nezprovozníme. Do paměti si také musíme uložit maximální pracovní tlak 2 bary (při větším tlaku hrozí roztržení difuzoru) a také maximální dávkování, které je cca 1 bublinka za sekundu. Při větším dávkování by již nebyly bublinky tak jemné, aby se rozpustily, ještě než se dovznášejí k hladině.
Instalace nezabírá ani pár minut, otázkou je jen, jak dlouho nám zabere umístění tlakové láhve do stojánku, jelikož sama o sobě 500g tlaková lahev s oxidem uhličitým nestojí. Instalace redukčního ventilu, nasazení hadičky, zpětného ventilu a opět nasazení hadičky až k difuzoru je otázkou několika okamžiků, stejně jako instalace difuzoru na dvě přísavky uvnitř akvária, při které si ale určitě namočíme ruku. Minimální umístění je 20 cm pod hladinou, ale nejlépe až ke dnu (nehodí se tedy pro velmi nízké nádrže).
Nyní ale začne "hraní" s přesným nastavením tlaku, což je nejsložitější součást spuštění. Po našem testování musíme konstatovat – nastavit přesně tlak a množství oxidu uhličitého lze až po určité době (cca. druhý den), kdy se keramická patrona nasákne vodou. Poté nastavení a každá změna byla velmi dobře patrná. Praktické – ikdyž v návodu je uvedeno, že je to zbytečné – je použití doplňkového počítadla bublinek co nejblíže k redukčnímu ventilu. Čekat po změně nastavení, až se změní tlak v celé soustavě, je zdlouhavé a počítadlo bublinek v rámci tlakového difuzoru nemusí být dostupné (vidět), chceme-li difuzor trošku v akváriu zamaskovat a neumísťovat jej tak viditelně, jako my pro focení a dokumentaci.
Tento systém s tlakovým difuzorem má mnoho předností – jednoduché, rychlé, efektivní i levné (difuzor je cenově velmi dostupný). Avšak s nedostatkem složitého nastavení vstupního tlaku. Určitě je nutné zmínit, že tlak se mění i se změnou teploty – pokud v místě umístění tlakové bomby a redukčního ventilu kolísá teplota v řádech několika stupňů (například ráno/večer), lze pozorovat i změnu v dávkování způsobeného určitým kolísáním tlaku v celé soustavě a tím i změnu dávkování.
Údržba celého systému stojí jen ve vizuální kontrole a tlaku alespoň v prvních dnech provozu. Po měsíci testování nebyl žádný pozorovaný problém s jemností bublinek – patrona, ikdyž vizuálně již byla potažena mírně nánosem řas, stále plnila 100% svoji funkci a zaručovala dostatečně jemné bublinky. Pórovitý disk lze v případě potřeby jednoduše odšroubováním matice vyjmout a vyčistit jej – nejlépe doporučovaným kyselým roztokem sera pH minus, do kterého disk namočíme na 1-2 hodiny.
Reaktor 500
V druhé části testování jsme vyměnili tlakový difuzor a použili sera flore CO2 reaktor 500. Umístění a zprovoznění reaktoru je náročnější než u difuzoru. Reaktor ke svému fungování vyžaduje montáž k hadici od filtru, případně je možné použít extra čerpadlo pouze pro tento reaktor. Veškeré filtry sera mají hadice s vnitřním průměrem 16 mm, k tomu jsou uzpůsobeny i přípojky. My jsme ale pro testování měli k dispozici filtr firmy EHEIM a to s vnitřním průměrem hadic 12 mm, musely tedy přijít na řadu redukce, které jsou patrné na fotografii níže. Již jsme navrhli i zástupcům výrobce, aby uvážili výrobu tohoto reaktoru (třeba i pod označením 250), ale s přípojkami pro menší hadice – velikost reaktoru je určena pro akvária od 250 do 500 litrů (větší vyráběný typ pro akvária do 1000 litrů, ten jsme ale v testování neměli – principem je však identický, jen větší), avšak jsme jej s úspěchem provozovali u dvěstělitrové nádrže.
Po dalším měsíci používání převládá nadšení – 100% rozpustnost oxidu uhličitého a tím i maximální úspora tlakové láhve, která díky tomu vydrží podstatně déle. Oproti tlakovému difuzoru není potřeba v systému udržovat vysoký tlak – regulace dodávaného oxidu uhličitého je tedy jednoduchá, rychlá a celkově bezproblémová i stabilní. Je ale vhodné opět systém doplnit počítadlem bublinek na hadičku poblíž redukčního ventilu. Doporučujeme dodávaný plastový držák reaktoru přišroubovat ke skříňce nebo na zeď šrouby (zmíněno i v návodu), přísavky jsou vhodné pro umístění reaktoru uvnitř akvária, ale neudrží reaktor plný vody přisátý na skle akvária dlouho. Před uzavřením vždy zkontrolujte čistotu těsnění a dokonalé zašroubování spodní části reaktoru i nasazení hadic – chvilka prevence může ušetřit mnoho starostí s vodou z akvária na podlaze nebo i u sousedů o patro níže kvůli ukvapenosti. Pro praktické použití by bylo vhodné na hadice před a za reaktor vložit rozpojitelný dvojkohout – dříve nebo později bude potřeba reaktor vyčistit a bez kohoutů bude vyndání a rozebrání komplikováno nutností vypustit vodu z celého systému hadic a ramp (obzvláště v případě instalace na hadici od filtru).
Doplňky
Nezapomínejte: žádná z částí není hračka pro děti, umístění a provoz výlučně z dosahu dětí! A před použitím vždy nastudujte návod k použití.
Náš názor:
Redukční ventil – vynikající s jasným a jemným dávkováním, bezpečným ventilem a hlavně – instalace bez nářadí. Komplikaci může způsobit svým náročnějším prostorovým řešením.
Tlakový difuzor – krásný, jednoduchý a účinný, akrylátové provedení jej dělá víceméně nerozbitným; vhodný i pro drobnější akvária (<100 litrů). Nevýhodou pouze složitější nastavení regulace tlaku pro určité dávkování pod vysokým tlakem v celé soustavě až k difuzoru s potřebou precizního redukčního ventilu (nepoužitelný tedy pro levné nebo starší redukční ventily s jedním manometrem nebo hrubou regulací).
Reaktor 500 – 100% rozpustnost a funkcionalita; při použití u menších filtrů jiných výrobců je potřeba redukce na hadici 16/22 mm. Teoretické riziko v odšroubování spodní části a vytopení bytu; nutné umístit mimo dosah dětí a dbát na poctivé došroubování.
Počítadlo bublinek – nepostradatelný doplněk, jednoduchý a hlavně maximálně praktický.
Permanentní CO2 test – funkční, jednoduchý, levný – nelze ale srovnávat s kontinuálním měřením pH pomocí elektronického systému.
Prodávaná sada – plně funkční, obsahující tlakový difuzor. Mohla by se prodávat sada i s větší 2kg lahví a reaktorem 500 vč. počítadla bublinek – zatím ale v nabídce tato možnost není, tak je případně nutné si složit sadu z prodávaných produktů (vše je v prodeji samostatně).
Dodávaná hnojiva – funkční, ale jako celá problematika hnojení akvária vyžaduje znalosti problematiky, jinak mohou zbytečně akvárium zařasit (jako jakákoliv jiná hnojiva dodávaná necitlivě nebo zbytečně).
Celkové ohodnocení: vynikající.
Závěr
Po našem dvouměsíčním testování můžeme svědomitě konstatovat – sera nezklamala a její výrobky si zaslouží označení precizní a můžeme je všem akvaristům, kteří chtějí maximální kvalitu, doporučit.
Náš názor:
Permanentní CO2 test – funkční, jednoduchý, levný – nelze ale srovnávat s kontinuálním měřením pH pomocí elektronického systému.
On ale permanentní test není určen k měření pH, ale koncentrace CO2. :)
Pokud svým výrokem o srovnatelnosti předpokládáte vyšší přesnost měření koncentrace CO2 pomocí kontinuálního měření pH pomocí elektronického systému, (lidově tzv. "kontroleru"), než pomocí správně připraveného a používaného "permanentního testu", pak si dovolím poznámku:
I když se u permanentního testu odhaduje nepřesnost cca +- 5mg CO2/l, přesnost kontroleru se bude vinou výchozích informací, na základě kterých má koncentraci CO2 tzv. "měřit", přinejlepším této chybě blížit. :-)
Neděle 7.11.2010
tomas.enderson
I když je to propagační článek, tak je velmi pěkně napsaný a je vidět, že se Pavel nebál zmínit i o negativech tohoto systému.