Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jitka Svobodová · 13.6.2011
· Sledovanost: 44486x
· Vytisknuto: 2832x Hodnocení: 5.8/6 (20x) · Odměněn: není
O tom, jak si vyrobit 3D pozadí z polystyrenu, bylo napsáno hodně dobrých článků.
Já se chci s vámi podělit o pár vychytávek, které jsem vyzkoušela a osvědčily se. Mám za sebou již pět pozadí z polystyrenu. S povrchovou úpravou silikon + písek nebo balakryl + písek. Začátek je však vždy stejný. Kus polystyrenu, nůž nebo pájka a dobrý nápad. Já osobně se bojím všeho co je pod napětím a žhne, proto používám velmi, ale velmi ostrý nožík "rybičku".
1. skládací metoda
První menší zlepšováček je tzv. skládací metoda. Vznikla, když jsem nesehnala polystyren potřebné tlouštky a tak jsem si prostě tu tlouštku naslepovala.
Postup: Vezmu si polystyrenovou desku tlouštky 1 cm, tenčí nedoporučuji. A na tu desku si nalepím silikonem další kusy polystyrenu tam, kde chci mít výstupky a pokračuji v tom až do potřebné tlouštky. Následně je potřeba nechat silikon alespoň den zaschnout, následuje ořezávání a ořezávání do požadovaného tvaru. Pokud se vám něco nelíbí, jednoduše lze kus odtrhnout nebo naopak přilepit ještě kousek kamkoliv dle potřeby. Je to velmi variabilní a řekla bych i jednodušší pro ty, co s pozadím začínají, než technika s vydlabáváním do tlustého polystyrenu.
Musím upozornit na jednu věc, která je velmi důležitá. Když už máte vyřezáno a přistoupíte ke konečnému ofouknutí horkovzdušnou pistolí - je velmi důležité dávat pozor na spoje! Velmi lehce se může stát, že ve spoji se vám to roztaví více, než by jste chtěli. Proto při spojích s teplem velmi opatrně.
2. Síťka
Síťka je další drobná vychytávka. Je určena pro ty co chtějí zarostlé pozadí mechem, nebo nechtějí, aby se jim do prostoru vnitřního filtru dostaly rybičky. Z domácích zásob můžeme použít síťku z pomerančů nebo od brambor, také se dá použít síťka – žinka na koupání. V hobby obchodu můžeme koupit i jiné síťky podobných vlastností dle potřeby. Lepší je používat nekontrastní barvy – k tmavému pozadí černá, k světlému- bílá, nebo světle žlutá, popřípadě zelená. Červenou a oranžovou nedoporučuji.
Postup: Do polystyrenu jsem si již vyřezala otvory pro např. sání flitru. Vezmu si nožík a vyříznu do polystyrenu po celém obvodě otvoru rýhu přibližně 0,5 cm hlubokou. Po té vezmu síťku a tupou stranou nožíku ji zastrkám do vyřezané rýhy, tak aby byla napnutá. Je dobré síťku nestříhat hned, ale až po té co je zastrkaná do rýhy, přebytečnou pak snadno odstřihneme.
Pokud chceme, aby nám pouze pozadí hezky zarostlo mechem, můžeme mu vytvořit kapsičky, aby lépe držel. Na desce pozadí si vyznačím kde chci mít mech, poté vezmu nožík a vyříznu si podle vyznačených čar (většinou elipsy) rýhy, pozor ne moc hluboké, abysme polystyren neprořízli skrz a neudělaly si díru. Následující postup je stejný jako předchozí. Zastrkáme síťku a odstřihneme přebytečnou. Poté dokončíme povrchovou úpravu. Po instalaci do akva stačí prostrkat a proplést mech síťkou a za pár týdnů nepoznáte, že tam nějaká síťka je. A když se nedaří, je možné snadno a bez větších zásahů do akvária mech doplnit či úplně vyměnit.
3. Jeskyně
Další vychytávkou jsou jeskyně pro krevetky a drobný potěr.
Postup: Nejdříve si rozmyslíme jakou jeskyni chceme a kam ji umístíme. Uřízneme si polystyrenový blok potřebné velikosti. Nejdříve ořezáme vršek dle svých představ a po té do spodní části uděláme dírku a vydlabeme vnitřek jak potřebujeme. Po té vezmeme horkovzdušnou pistoli a foukáme a foukáme a foukáme. Jeskyňky vyzkoušíme na svém místě, ale nepřilepujeme. Nejdříve musíme vytvořit kompletní povrchovou úpravu po všech stranách a připevníme je až na hotové pozadí (to znamená na natřené pozadí).
4. Kamenité pozadí
Poslední menší zlepšováček je pro ty, co nemají rádi umělé věci v akváriu a pro velkou hmotnost si nemohou dovolit celokamenné pozadí. Jedná se o kombinaci kamene a polystyrenu, přičemž kámen může převažovat.
Postup: Nasbíráme nebo nakoupíme potřebné množství kamenů. Je dobré aby se stejné kameny které chceme na pozadí, objevily i na dně akvária.
Na polystyrenovou desku tloušťky minimálně 1 cm si rozvrhneme celé pozadí, jak chceme a kde zhruba chceme kameny mít. Kameny je lepší jakoby uložit do postýlky - do drobné prohlubně nebo kolem nich nalepíme polystyren tak, aby jej držel jako dlaň ruky. Větší kameny je také lepší vypodložit zespodu větším blokem polystyrenu. Pro lepší názornost se podívejte na obrázky.
Kameny se lepí silikonem, když děláte silikonové pozadí lepí se ihned. Při balakrylu se lepí až po druhém (nebo pozdějším) nátěru pozadí, a to rovněž silikonem.
Při výrobě a manipulaci a následném vlepení do akvária musíte mít na zřetel větší hmotnost tohoto pozadí, proto je potřeba ho dobře přilepit. Hmotnost kamenů může totiž pozadí od skla odtrhnout a to může způsobit problémy. Můžeme si však být jisti, že nevyplave.
Tak to by byly mé drobné vychytávky. V žádném případě nechci říci, že na ně mám patent. Jsem si jistá, že nenapadly jen mě. Tímto článkem jsem chtěla poradit těm, co ještě nemají tolik zkušeností. Článek má inspirovat zkušené k vymýšlení nových vychytávek, protože z polystyrenu se dají dělat úžasné věci - jeskyně, útesy, sopky pro vzduchovací kamínky, jeskyně pro ukrytí filtrů a jiná kouzla.
Přeji všem mnoho zdaru a trpělivosti.
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Dobrý den, mám balakrylem mat, natřeno už dva roky a neloupe se. Mám zprávy, že i pět let vydržel, pak bylo vyměněno, ale z důvodu kompletní proměny akva.Spíše se může poškodit při nešetrné údržbě, nebo špatnou manipulací, je totiž narozdíl od epoxydu měkké. Má to výhody při upevnování mechu, anubiasu a jiných rostlin- jdou zapíchnout pinzetou. Pokud se je pak rozhodnete vyndat, rána po nich se sčásti i zatáhne a dá se zamaskovat.
Já osobně dělám pozadí tak, že natřu dvě vrstvy neředěným černým, druhou zasypu pískem a pak následně natřu jednou neředěným barevným dle představ- např hnědý a jednou ředěným barevným, pak již tonuji mírně naředěným a sypu pískem dle potřeby -podle požadovaného dizajnu.
Musím říci, že se mi jeví mnohem lepší a trvanlivější než silikonové. Již jsem dala do redakce článek o chybách při výrobě , snad vám také pomůže. Také na rybičkách.cz jsou dobré návody na výrobu. Ale rozhodnutí je na vás. Mnoho zdaru Svobodová.
Úterý 19.7.2011
Degi
Zajímavý nápad, Ale jak je to s tou barvou? Nesloupe se?
Neděle 17.7.2011
akarahneda
Super návod už delší dobu přemýšlím nad tím že bych si ho také vyrobyl. ale přece jen mám strach z tho balakrylu neloupe se ve vodě. prosím o odpověd. děkuji.
Pondělí 13.6.2011
Petroci
Super článek, dozvěděl jsem se z něj spoustu věcí, které mi vrtali hlavou. Teď už jen najít si čas a trpělivost a začít vyrábět :-)
Pondělí 13.6.2011
GoGo
Krátké, jasné, výstižné, použitelné v praxi i pro začátečníka. Plný počet bodů! Těším se i na další nápady a postřehy tohoto charakteru. Šikovného a rozumného kutilství není nikdy dost. Lidičky, pište více takovéhle věci, ostatním to hodně pomůže.