Pondělí 22.8.2011
vaclav
Předem jsem upozorňoval že to není žádný odborný článek, ale jen jak název napovídá, povídání. Takže pokud jste to nepochopil, a hrozně vám to vadí, obrať te se na admina ať to opraví.
Pondělí 22.8.2011
Valda
Jen malá připomínka - v odborném článku by se neměly česky skloňovat latinské názvy rostlin. Doporučuji rozepisovat jako "rostliny z rodu Echinodorus", nebo užívat původního českého jména "šípatkovec". Podle mého názoru je výraz "echinodor" pouze nehezká zkomolenina.
Středa 27.7.2011
PetrNovak
Ohledně mojí osoby tady padají výrazy "demagogie" a "co předvádí". Každý si může snadno vyhledat kliknutím na mojí ikonku u článků nebo příspěvků všechny moje články nebo příspěvky, a porovnat s příspěvky těch, kterým se moje příspěvky nelíbí, a bude mu jasno odkud vítr fouká (zatím vždy z východu).
A to neberu v potaz to, že dalších asi 30 článků stojí ve frontě ...
To samé doporučuji v případě Václava, zhodnotit jeho praktický přínos v diskusi pro akvaristy méně znalé problematiky pěstování rostlin v nádržích, a příspěvky jeho kritiků. Je to velmi poučné...
Pátek 22.7.2011
vaclav
Opět jsem napsal amazonikus místo amazonicus a z nějakého neznámého důvodu to opravit nejde.
Pátek 22.7.2011
vaclav
Původní přírodní rostliny jak jistě sám dobře víte v naších akváriích již dávno nejsou. Takové stálice jako je například E. amazonikus dnes už patří mezi kultivary E. grisebachii 'Amazonikus'. Stejně dopadly Helanthium bolivianum 'Angustifolius' atd.
Pokud jde o křížení tak určitě se už nepoužívají přírodní druhy, ale jsou to kříženci kříženců. Zelený horeman je stále k dostání, ale pochybuji že je to ten původní. Jak název článku napovídá je to jen povídání o rostlinách a ne vědecké pojednání. Uváděné názvy jsem si nevymyslel, jsou to ty pod kterými jsem rostliny koupil a pod kterými jsou stále k dostání. Jestli se vám názvy nelíbí, tak to je vaše věc.
Pátek 22.7.2011
REJPAL
Když přeskočím tu snůšku demagogie "PetrNovak", dovolím si jenom upozornit na skutečnost, že ti zkušenější používají správné jméno (latinské názvosloví) a jsou schopni uvést i synonyma (ať už skutečná, nebo jen chybně používaná jména v akvaristických příručkách), pokud je to vůbec možné. Ti méně zkušení většinou tápou a přijmou rozšířenou informaci se zaujetím. Jen hlupáci se upřou na nějaký "zavedený" nesmysl a trvají na něm, a přitom zpochybňují kvalifikaci vědců, ač sami netuší, co to vlastně ty _vědecké metody_ jsou.
Snad všechny rostliny v tomto článku použité jsou kříženci a s přírodními druhy a jejich jmény už mnoho společného nemají. Slušné by bylo na tento stav upozornit. To, že je zde psáno třeba o E. horemanii (což je jen jeden z přírodních typů (či jinde barevných hybridů) E. uruguayensis), a přitom krásná "původní" čistě zelená rostlina už z akvárií dávno vymizela, je pro tento stav typické. Přít se tady o "správnost" názvů rostlin na fotografiích smysl nemá, ale trvat na nesmyslech a potírat či zesměšňovat informace o tom, jak vznikly a kdo je zavedl, už je snad "hrdelní zločin". :-)
Panu Novákovi přeji úspěšný obchod s krmivy všeho druhu.
Čtvrtek 21.7.2011
PetrNovak
Zcela [b[záměrně[/] jsem použil slovo biologie, neboť totéž platí o systematicích v zoologii, viz neustálé přejmenovávání například ryb, kdy název Trigonostigma heteromorpha praktičtí akvaristé i obchodníci nepřijali a používají starý název Rasbora heteromorpha, a například v případě Corydoras aeneus zrušili staré označení C. schultzei, přestože tam jsou jenom leckým neuznávané nepatrné rozdíly ve velikosti nebo vybarvení. Třeba budou označeni za podvodníky ...
Ale děkuji za přípomínku, už jsem to konečně pochopil, já jsem si vždy myslel, že botanika je nauka o botách a nebo prostor, kam se ukládá obuf...
K případné poznámce, že správně to má být obuv, tak já jsem tím jenom jako ve sněmovně vypároval pravopisnou chybu v Jozífkově příspěvku. .-))))) Pardon...
Čtvrtek 21.7.2011
Jozifek
Tedy pravda je že v případě systematiky živočichů se opravdu jedná o biologii. V případě rostlin by se pan Novák nemusel vyloženě plést při jeho schopnostech, znalosti a dokonalosti, kterou tu v posledních dnech předváděl a odnesl ji můj šéf. O rostlinách nepojednává biologie, nýbrž botanika. :-)))) Pardon....
Čtvrtek 21.7.2011
PetrNovak
To je zábavné. Autor a snad všichni ostatní (kromě jednoho), kteří to četli, to chápou jako článek o praktickém využití echinodorů v okrasných nádržích, aby majitelé nebyli časem překvapeni změnou barvy, růstem, náročností. Mimochodem, většina zběhlejších akvaristů poznala, že tento článek se opravdu nezabývá systematikou echinodorů. Ostatně systematikou v biologii se zabývají jedinci placení ve veřejných institucích, a jejich nepřátelé jejich výsledky používají proti nim. Pokud to potom někdo použije i proti někomu nezúčastněnému, kdo dává praktické rady, jak něco pěstovat, tak to o lecčems vypovídá, přinejmenším asi o neschopnosti napsat podobný praktický článek, doplněný fotografiemi vlastních rostlin z vlastních nádrží. Když se nějakého prodejce na burze nebo akvaristy zeptám na Echinodorus „africanus“, tak každý ví, o co jde, a hned mi nezačne tvrdit, že nic takového nezná, a rozhodně mi neřekne, že má jenom uměle vytvořený hybrid E. uruguaensis.
Václav je vynikající praktický pěstitel rostlin v akváriu (nezaměňovat za emerzní pěstitele), což viděli včera i účastníci akce u tří trojek, když přinesl ohromnou haldu vlastních přebytků, a v tom dokonce i jednu novinku.
Docela by mne zajímalo, jestli jeho kritici jsou schopni něco takového vypěstovat, nafotit a publikovat, o tom, že by přebytky zadarmo „dali do placu“ už ani nemluvím.
Úterý 19.7.2011
Radil
Čekal jsem, kdy se REJPAL ozve. Je to úsměvné a držím Václavovi palce, aby se nenechal odradit. Hezký článek!
Úterý 19.7.2011
REJPAL
Žádné "vědecké spory" nejsou. Už přes čtvrtstoletí je pojem "Echinodorus africanus Rataj" znám jako kuriózní názvoslovný podvod. Skutečnost, že dodnes Rataj jr. úporně tento název tlačí do obchodů, jenom dokazuje, že v tomto podvodu svého otce junior nadále setrvává a lidé jako vy mu v tom pomáhají. Protože soudný autor by psal o druhu Echinodorus uruguayensis a jeho uměle vytvořených hybridech. Kdyby někdo tímto způsobem fušoval do názvosloví ryb, už by ho i čeští akvaristé dávno vypískali. :)
Pondělí 18.7.2011
vaclav
Mě nezajímají vaše vědecké spory o původu, nebo podvodu z touto rostlinou, nakonec jsem na to upozornil. Pod tímto názvem si ji stále u nás v Česku můžete koupit (a to nejen u firmy Rataj). A to je pro mně směrodatné, aby akvaristé věděli co je čeká a jak rostlina vypadá.
Pondělí 18.7.2011
REJPAL
Ach Bože, autor píše o rostlině "Echinodorus afrikanus"? Je to zlý sen nebo opožděný apríl? :D
Člověče, přečtěte si o tom něco, než začnete psát články "do novin"...
Už je to i na Wikipedii...
Sobota 16.7.2011
tomas.enderson
Jak psali již ostatní.
Tento článek je fakt přínosem nejen pro tento web, ale i pro všechny akvaristy. Také mám rád Echinodory a vždycky mne štvalo, že z toho co jsem přinesl domů nakonec vyrostla Lochneska, která okupovala celé akvárko a ostatní již neměli prostor.
Martin Honzejk
Pátek 15.7.2011
GoGo
Václave, děkuji Vám a těším se na další a další pokračování. A nemusí to být jen rostliny začínající na "Ech" ...!
Pátek 15.7.2011
GoGo
Ano, s echinodory to je jak se stromečky na zahradě nebo na skalce. Když je neznáte, koupíte něco malého a pěkného, a za nějakou dobu se nestačíte divit, co z toho vyroste (Pučálkovic Amina...). Navíc při prodeji je zrádný navíc ještě vzhled emerzní formy, který po shození listů pod vodou je pak úplně jiný.
Takže to chce studovat, porovnávat a přemýšlet s citem, kam v nádrži co zasadím. Echinodory jsou úžasné, obzvlášť když se jim daří a začnou se vybarvovat.
Čtvrtek 14.7.2011
robert3670
Velice dobry clanek,to se jen tak nevidi.Jeste jednou parada.
Čtvrtek 14.7.2011
PetrNovak
Konečně praktický seriál článků pro ty, kteří si chtějí pořizovat echinodory, aby je nemuseli je potom vyhazovat z nádrží, když vyrostou z vody.
Vtipálek systematik, který je přejmenoval na Helanthium se postaral o to, že na první pohled se rodové jméno zamění za Helianthum.