Echinodory jsou moje oblíbené rostliny, v akváriu se mi jich za posledních více než 20 let vystřídalo poměrně hodně. Jsou tak rozmanité tvarem listu i velikostí, že by šlo zařídit akvárium jen s nimi. V kategorii akvarijních rostlin patří mezi ty hodně oblíbené a méně náročné. Od původních přírodních druhů většinou s ohromným vzrůstem se prosazují stále více různé kultivary, které někdy dosahují podobné velikosti, ale mají podstatně atraktivnější zbarvení listů. Je nabízeno mnoho různých kultivarů a kříženců, někdy si navzájem velice podobných, ale samozřejmě s různými exotickými názvy. Snad jedině rostliny rodu
Cryptocoryne jim mohou co do počtu konkurovat.
Každým rokem přibývají nové a nové rostliny a není možné sledovat, natož si pamatovat, jaké jméno dostaly. Jak už z mého psaní vyplývá - nechci se příliš zabývat tím, jaké názvy přírodních druhů zrovna platí. Od té doby co se zajímám o akvaristiku, tak už je to poněkolikáté, co proběhla revize rodu a jména se neustále mění. Protože pamatuji doby, když ještě nebyl internet a k dostání byly informace, nebo lépe řečeno jen knížky československé provenience, zapamatoval jsem si a používám názvy, (nejsem asi sám) které publikoval Karel Rataj st., ikdyž v některých případech nejsou dnes již platné.
Trvalo mi poměrně dlouhou dobu, než jsem došel k závěru, že valná část těchto rostlin je pro moje akvárium nepoužitelná. Většinou pro jejich velikost a se zlepšující se technikou a i podmínek v akváriu se tento problém zvětšoval.
Nechtěl jsem totiž skončit tak, abych měl v akváriu jen dvě nebo tři dominantní rostliny, které zastíní všechny ostatní, což jsem párkrát zažil, a to mám akvárium 180 cm dlouhé. Začal jsem proto pátrat po jiných menších kultivarech a křížencích a ne vždy se mi to podařilo.
Občas se mi stávalo, když jsem měl dno vysoké jen pár centimetrů, že některé rostliny dokázaly urazit za rok i více než 10 cm od původního místa. Po změně dna a jeho podstatného navýšení (15–17 cm) už tolik necestují a ikdyž je občas vytrhnu, tak velký kořenový systém nezničí půl akvária.
Echinodory pocházejí z Ameriky a to od USA až po Argentinu, ale při dnešním rozvoji akvaristiky rostou určitě i v dalších světadílech, jak se to povedlo díky člověku i jiným rostlinám a živočichům a to nejen v akváriích, ale i ve volné přírodě.
Některé rostliny pod vodou vydrží jen chvíli a pak si to namíří mimo akvárium, u jiných to chvíli trvá, ale jakmile začnou tvořit plovoucí listy, dostaví se to samé, nepomůže ani zkrácení kořenů a opětovné zasazení rostliny. Říká se jim rostliny krátkého dne, svítit jim ale méně než 10 hodin jsem nikdy nezkoušel.