Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Slaboch · 16.4.2012
· Sledovanost: 21200x
· Vytisknuto: 2588x Hodnocení: 5.75/6 (8x) · Odměněn: není
Pokračování připravené série dobových článků o rájovci, tentokrát z Akvaristických listů, r. 1926, č. 4. (digitalizace a následná úprava R. Slaboch).
A. PEROUTKA (Praha)
K dějinám rájovce.
(Věnováno seniorům-průkopníkům české akvaristiky.)
Líbil se mně článek "Dějiny rájovce", uveřejněný panem A. Kubů, členem spolku "Proteus" ve Vršovicích, v 2. čísle t. roč. "Akvarist. Listů" (1926) a věnovaný spolku "Rájovec" v Praze VII. Líbil se mi nejen obsahem, ale i tím, že věnován byl spolku, který vybral si vedle všeobecných akvaristických snah tu speciální, že vzal na se úkol, rozšířiti a zušlechtiti chov veterána našich akvarijních rybek, rájovce, jenž jako jiné ryby podléhá dnes degeneraci. Považuji za svou povinnost, jako jeden ze starších akvaristů, nabádati ostatní spolky akvaristické i jednotlivce akvaristy, aby snaze spolku věnovali svou pozornost a podporu. Zde může se nejlépe projeviti snaha po solidaritě, která české akvaristice bude sloužiti ke cti a dobře chápaná a provedená, k uznání ciziny akvaristice české.
Ku článku pana Kubů podávám k historii rájovce v Praze následující:
Pokud mně známo, přivezl rájovce do Prahy z Hamburku p. Frant. Petzold, majitel zoologického závodu v Praze, roku 1890. Vystavení jich v Praze způsobilo pravou sensaci a dav lidu tísnil se u výkladu p. Petzolda. Odtud dostal se rájovec do majetku tehdejších akvaristů, dosud nesdružených. To přispělo značně k rozšíření akvaristiky v Praze, obmezené na zlaté rybky, které (nevhodně chovány) rozšíření akvaristiky nepodporovaly.
Pan Petzold dbal především o to, aby nádrže, v nichž rybky choval, byly udržovány v naprosté čistotě. Odstraňováno muselo býti vše, co tento dojem akvaria rušilo a tak i každá bublinka na hladině musila být sebrána. Proto, našel-li něco v akvariu, co jeho vzhled rušilo, vyplísnil zřízence, jemuž bylo dbáti o čistotu v nádrži. Jednou, když spatřil na hladině shluk bublinek, začal peskovat svého zřízence pro nedbalost. Ale ten namítl, že nechal bublinky na hladině schválně proto, že v nich našel jikry. Upozornil zároveň na to, jak samec rájovec jikry ty hlídá a ošetřuje.
Ted ovšem nastal v nazírání na bublinky - hnízdo - rájovce obrat. Akvárium ponecháno v klidu a za nějaký den nato vskutku zjištěny mladé rybky, potěr rájovce. Pochopíte radost mladého akvaristy a nad to i obchodníka, když mohl se pochlubiti prvním vlastním chovem. Mezi přáteli akvaristiky způsobila zvěst o tom rozruch a všichni putovali k p. Petzoldovi, aby spatřili ten první „zázrak“; vždyť se podařilo vypěstovati chov v akvariích pěstěných rybek. Přátel akvaristiky teď značně přibývalo, až došlo, jak již podotknuto, k založení prvého spolku českých akvaristů v Praze. Pokud mně známo, byli jeho členy pánové P. Köhler t. č. v Plzni a p. K. Peroutka, úředník "Národní Politiky" v Praze, jichž snažně žádám, by i oni přispěli svými pamětmi k historii české akvaristiky.