Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: · 16.2.2022
· Sledovanost: 3665x
· Vytisknuto: 658x Hodnocení: nehodnoceno · Odměněn: není
V tomto článku se budeme věnovat různým využití substrátových koulí ať už v akváriích, nebo jako samostatná dekorace v interiéru.
Úvodem
Pokud si nejste jistí určitým využitím substrátové koule , zlatým pravidlem je, že dokud koule bude mít odkud čerpat vláhu a bude na ní svítit světlo, rostlinky porostou (v kontextu vnitřního použití v běžných podmínkách).
Samostatná kompozice
Pokud nestojíme o zakomponování osázené substrátové koule do nějakého většího layoutu, můžeme ji použít jako krásnou přírodní dekoraci samu o sobě. Většinou se používají buďto malá, mělká akvária (jako například ADA DOOA Neo Glass AIR 30x18x12 cm nebo různé keramické a jiné misky. Další možností je Wabi Kusa uzavřít do k tomu určené nádoby (skvělou možností je designová japonská ručně vyráběná váza ADA DOOA Glass Pot SHIZUKU nebo nádoba o Bioloark s integrovaným osvětlením).
Použití ve Wabi Kusa kompozici s hardscape
Pro přírodnější design a komplexnější kompozice rozhodně doporučujeme vyrobit malý hardscapový layout, kterého bude substrátová koule dominantou. Využít k tomu lze řadu přírodních materiálů - kořeny , kameny , různé substráty a písky .
Použití v mělkém akváriu
Pro docílení opravdu přírodního vzhledu ve vašem mělkém akváriu pokládáme substrátové koule u zadní stěny akvária tak, aby byly přibližně z 1/3 pod vodou. Vytváříme tak skvělý základ pro emerzní sekci akvária, která připomíná břeh.
Chceme-li docílit hlubšího akvária, můžeme substrátovou kouli vypodložit různými kameny nebo kořeny, případně zavěsit do DOOA Wabi Kusa závěsu , které jsou k dispozici ve 3 různých délkách.
Umělé osvětlení vs. sluneční světlo
Častou otázku nováčků ve světě Wabi Kusa je, zda je k pěstování potřeba umělé osvětlení. Krátká odpověď zní: Ne. Drtivá většina rostlinek ochotně poroste i bez umělého osvětlení, pokud se kompozice nachází na velmi světlém stanovišti (např. u okna/v zimní zahradě), vyhnout se ale musíme přímému slunečnímu světlu, které by nám rostlinky mohlo rychle vysušit a spálit.
Ale samozřejmě má použití kvalitního osvětlení své nesporné výhody. Pod silnějším světlem rostliny rostou rychleji, nenatahují se za světlem, patra mezi listy jsou kompaktnější, rostlinky kvetou, dostávají zajímavé barevné nádechy a podobně. Umělé osvětlení nám také dovoluje na kouli svítit celý rok ve stejných hodinách, takže nám nebude v zimě stagnovat. Skvělou možností jsou svítidla od DOOA a Chihiros nebo i Aquatlantis . Chceme-li mít více Wabi Kusa vedle sebe, můžeme zvolit i jedno delší světlo a tím nasvítit všechny najednou. Světlo pak zavěsíme ideálně na závěsná lanka od stropu či poličky umístěné nad našimi výtvory.
Naším tipem je, pokud se nechystáte ke koupi samostatného osvětlení pro Vaší Wabi Kusa: Postavte ji těsně vedle svéh akvária, kde by na ni měl dosáhnout dostatek zbytkového světla z hlavního svítidla. Stále ale musíme počítat s tím, že toto je nouzovější řešení a nedosáhneme tak krásného růstu a výsledků, jako se samostatným světlem.
Využití pro pěstování vlhkomilných druhů pokojových rostlin
V OPAquatics v substrátových koulích úspěšně pěstujeme obří Spathiphylla a krásné begonie. Toto doporučujeme spíše zkušenějším pěstitelům.
Závěrem
Jak již bylo zmíněno v úvodu, substrátová koule ve své podstatě vyžaduje k růstu pouze dvě věci - vodu a kvalitní světlo. Možností, jak kouli využít je opravdu nesčetně a jak se říká, limitem je jen Vaše vlastní fantazie. Přejeme, ať Vám substrátové koule dělá radost, ať už je zasazena kdekoliv!