Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Rose · 30.9.2005
· Sledovanost: 50896x
· Vytisknuto: 4165x Hodnocení: 5.75/6 (4x) · Odměněn: není
Pro „uchozené“ návštěvníky výstavy byla v pohostinských prostorách Domu chovatelů i na venkovním posezení připravena možnost občerstvení, které někteří kamarádi pilně využili a již kolem poledního byli velmi veselí a družní. Jedním z nich byl i vynikající akvarista, dlouholetý vedoucí akvarijního kroužku ve Vrchlabí, podnikatel a znalec žen Pepík Brádler.
Odpoledne měli zájemci možnost vyslechnout si tři přednášky v přednáškovém sále zdejšího kulturního domu. Každoročně se přednášek účastní minimálně 80 – 100 posluchačů. Filozofií rychnovského spolku je nabídnout nejen přednášky renomovaných autorů, ale pokud to jde, také příspěvky mladých chovatelů, cestovatelů nebo vědců. Je to přínosem pro obě strany – mladí přednášející dostanou možnost se etablovat, spolek zase získá originální přednášky, které často ještě nikde nezazněly.
Prvním přednášejícím byl RNDr. Ondřej Sedláček. Jeho přednášku o Kamerunu jsme měli možnost slyšet již na podzim minulého roku v Brně. Protože se ale jedná o cenné informace z terénu doplněné krásnými záběry krajiny, ryb, ptáků (autor je profesionální ornitolog) a lidí, bylo její opakování zážitkem.
Dr. Sedláček nám přiblížil Kamerun v období sucha a provedl nás většinou typů biotopů, od kopcovité, zemědělsky obdělávané krajiny přes sopečné pohoří, oblast lávových proudů, galeriový prales, sekundární tropický les a pobřežní mangrovové porosty. Jako biolog si všímal nejen ryb (resp. halančíků), ale i savců, ptáků, plazů a bezobratlých. Z ulovených ryb zmíním alespoň halančíky Aplocheilichthys spilauchen, Epiplatys infrafasciatus rathkei, velmi krásně zbarvenou populaci Epiplatys sexfasciatus, Aphyosemion elberti, Procatopus sp., dvě různé formy Chromaphyosemion sp. aff. splendopleure, cichlidy rodu Tilapia, tetry rodu Brycinus, hadohlavce Parachanna obscura či lezce Periopthalmus sp. Za velmi zajímavé považuji také záběry vypalování původní vegetace, které se autorovi málem nevyplatily. Jakoby na pozadí přednášky se člověk navíc dozvěděl i něco o životě lidí v kamerunských městech a na venkově. Nezbývá než litovat, že si RNDr. Sedláček vybral jako profesní specializaci ptáky místo ryb, určitě by byl pro českou ichthyologii i akvaristiku velikým přínosem.
Původně ohlášená přednáška Mgr. Oldřicha Říčana se pro nemoc autora nekonala a byla nahrazena příspěvkem o žralocích předneseným Mgr. Pavlem Zuberem, zoologem a špičkovým preparátorem. Stejně jako jeho březnová přednáška v Plzni o velkých cichlidách šlo i tentokrát o kompilační práci, přednesenou velice poutavou formou.