Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jiří Havránek · 24.11.2006
· Sledovanost: 46339x
· Vytisknuto: 7316x Hodnocení: 5.52/6 (22x) · Odměněn: není
Ohrožené manželství
Problém samozřejmě nastal už v okamžiku, kdy jsem oznámil ženě, na co se chystám. Musel jsem ji ubezpečit, že nepoškrábu vanu (nemaje pozemku naplánoval jsem akci v koupelně), ani neucpu odpad, nezničím lino v koupelně ani v předsíni, nezašlapu koberce a všechno po sobě zase uklidím. Dokonce jsem ji přesvědčil, aby mi pomohla akvárium do koupelny donést a patřičně umístit, sám ho jednoduše neunesu. I stalo se.
Další problém byl v tom, že jsem potřeboval tak půl kolečka betonu a kolečko do předsíně jsem zkrátka prosadit nedokázal, takže jsem vše patlal v kbelíku na několikrát. I tuto překážku jsem zvládl a akvárium se betonem úspěšně naplnilo.
Jenže ouha! Zapomněl jsem na filtraci. Přeci si nechci kazit interiér budoucího akvária hadicemi a trubkami od filtru. V jednom rohu je třeba udělat komín, který přepad do filtru schová.
Odhrnout něco betonu stranou není nikterak záludný problém, ale z čeho udělat „šalunk“? Kus dřeva nebo polystyrenu po zatvrdnutí betonu nedostanu ven kvůli výztuhám. Nakonec jsem na to přišel - kus kartonu někde najdu, až to celé zatvrdne, s trochou vody ho snadno dostanu ven a na komín to musí stačit. Jenže nestačilo. Po několika minutách se karton od betonu rozmočil a komín se zhroutil. Druhý pokus už dopadl dobře, karton jsem potáhl mikrotenovým sáčkem a bylo.
Koupelnu máme malinkou takže klima v ní se po chvíli shodovalo s klimatem tropického deštného pralesa. Téměř absolutní vlhkost způsobená odpařováním vody z betonu a příšerné vedro. Potil jsem se neuvěřitelně a proklínal toho blázna, který mi nakukal dělat to v koupelně. Nejprve jsem vytvořil jednu velkou jeskyňku. Po několika neúspěšných pokusech s novinami jsem přišel na fintu s nafukovacím balónkem. Pak dvě menší pomocí zmuchlaných novin. Původně jsem jich chtěl víc, ale pomalu mi docházely síly a právě mě opustil elán. Ještě naznačit římsu a kašlu na to.
Poklidil jsem veškerý chaos kolem a nechal beton schnout. Každou hodinu jsem ho chodil kontrolovat, jestli už správně zavadnul a je zralý pro další zpracování. Tato pauza není vůbec marná Celkem mi během ní otrnulo a začalo se mi opět vracet nadšení pro věc. Po čtyřech hodinách jsem seznal, že je čas pokračovat. Popadnul jsem rejžák a šroubovák a pustil se do díla. Jenže po chvíli jsem zjistil, že se mi v akváriu hromadí nadloubané a odkartáčované zbytky betonu a překážejí mi v další seberealizaci.
Nehorší jsem vybral rukama do kýblu a odnesl do popelnice. Pak jsem postavil pod nejnižší z rohů akvária kbelík a vzal si na pomoc sprchu. Dál to šlo jedna báseň. Rýpal jsem, kartáčoval a sprchoval jako o život a odstraněné přebytky betonu odtékaly do kýblu, kde se usazovaly na dně a voda volně přetékala do vany a do odpadu.
Kdyby pohled zabíjel, byl bych mrtev v okamžiku, kdy si toho všimla žena.
Když bylo hotovo, požádal jsem ženu o pomoc s přepravou akvária pryč z koupelny, aby se mohly jít děti vykoupat. Teď ovšem nastala teprve mela, protože spolu jsme nedokázali akvárium uzvednout. No bodejť by to taky šlo, jen sklo váží kolem 50 kg a mokrý beton přidal dalších bratru 100 kg. Jenže to jsem si v daném okamžiku vůbec neuvědomil a přemýšlel o tom, zda právě nenastal čas vyměnit ženu za nějakou mladší, silnější, která se při přenášení prázdného akvária nezadýchá.
Naštěstí „šel kolem náhodou brácha“, aby mohl zachránit naše manželství. Znáte to, štěstí je třeba trošku pomoci. Pak už zbývá jen vše uklidit, vycídit koupelnu a dát ženě dostatek času k tomu, aby se vzpamatovala. A pozor, aby beton nepopraskal, je třeba ho v průběhu schnutí průběžně polévat vodou. Teď už jen otevřít si pivo, zapálit cigaretku a kochat se pohledem na úžasné dílo při představách, jaké krásné akvárium budu mít, až bude hotové.
A že bylo nač se těšit dokládá další obrázek – akvárium po roce provozu.
Po roce provozu...
Na závěr zbývá dodat ještě pár rad a postřehů se zkušenostmi po roce provozu:
1) Docela jsem se obával, jak moc ovlivní beton chemismus vody v akváriu. Obavy byly naštěstí liché. Posuďte sami:
- pH kolem 6,6 – pro jihoamerické cichlidy skoro ideální
- hodnoty dGH i dKH jsou malinko vyšší, než bych si představoval, ale není to žádná tragédie - obojí cca 8°; v průběhu doby postupně klesaly z původních 11° (bezprostředně po napuštění)
- Rostlinám se daří výborně i bez hnojení a ryby prospívají jakbysmet
2) Pozadí lze výrazně odlehčit, pokud vytvoříte hrubé „kopyto“ třeba z polystyrenu a beton nanesete jen v tenké vrstvě, ze které v závěru vymodelujete konečnou verzi. V tom případě bych ovšem přidal nějaké pletivo, které zamezí praskání tenké vrstvy betonu.
3) Mnou stvořené pozadí je v akváriu navěky. Na tvorbu vyndavacího pozadí si jistě snadno popsaný postup upravíte.
4) Pozadí bylo tvořeno tak, aby skrylo trubky přepadu do (a z) vnějšího filtru. Dnes bych možná vytvořil filtr vnitřní, ovšem fungující na principu filtru vnějšího s tím, že jistá část akvária by byla oddělena skleněnou stěnou a vstup do filtru by byl šikovně zamaskován ve formě jeskyněk v pozadí.
Super pozadí! Váhy bych se nebál. Polistirén zase plave nahoru a to bych viděl jako vetší problém. Určitě by bylo dobré nadrtit do betonu nějaké lehčivo a nebo udělat kostru z polistirénu a betonovou směs použít jako vrchní část pozadí.
Sobota 15.9.2007
Havros
Pro zvědavé...
Dnes jsem se vrátil plný nádherných zážitků a dojmů z Rychnova. Kromě nich jsem si přivezl i testery vody, takže mohu doplnit jak ovlivňuje či neovlivňuje toto pozadí chemismus vody po více než roce provozu.
Akvárium dle uvedeného návodu s příměsí rašeliny:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 10
Uhličitanová tvrdost - 4
Avárium bez pozadí:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 8
Uhličitanová tvrdost - 4
Akvárium s betonovým pozadím bez rašeliny:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 12
Uhličitanová tvrdost 6
Jak vidíte, drobné zvýšení tvrdosti vody je patrné, leč pro chov prakticky bezvýznamné (teda pokud nechováte tetry). Pro odchov už je to trochu slabší, ale ancistrusům ani herotilapiím to vůbec nevadí.
Neděle 5.8.2007
tigrmario
OPRAVDU POVEDENÝ ČLÁNEK:-)URČITĚ TO VYSKOUŠÍM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!