Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Radek Blaško · 7.2.2007
· Sledovanost: 16328x
· Vytisknuto: 2363x Hodnocení: 5.29/6 (14x) · Odměněn: není
V noci z 5. na 6. února vyšla na stránkách Jiřího Plíštila - AQUATAB.net (http://www.aquatab.net/?) aktuální verze českého názvosloví labyrintních ryb rodu Betta (bojovnice). Je nám ctí, že vás hned po vydání můžeme s touto prací blíže seznámit.
České názvosloví bojovnic pochází z per a klávesnic pánů Jana Burzanovského, Martina Roseho a Jiřího Plíštila. Tedy autorů, kteří mají k tématu rozhodně co říci. Jan Burzanovský i Martin Rose patří již řadu let k úspěšným chovatelům a popularizátorům chovu labyrintních ryb - ano, především bojovnic - v České republice, Jiří Plíštil se zabývá vším kolem taxonomie ryb a rybovitých obratlovců.
Po otevření PDF souboru, který je dostupný na adrese AQUATABu (http://www.aquatab.net/... ), zjistíme, že taxonomické údaje se vztahují k datu 5. 2. 2007. To je den poslední aktualizace. Je tedy zřejmé, že v publikaci budou zastoupeny všechny dnes platné taxony rodu Betta.
V předmluvě (autorem je Martin Rose) je nejprve vysvětleno, proč je důležitá práce na českém názvosloví akvarijních ryb. Zároveň nás upozorňuje, že předkládaný systém nemá za cíl nahradit práce RNDr. Hanela a RNDr. Nováka, kteří se tvorbou českých jmen ryb zabývají pod hlavičkou Národního muzea. Má pouze překlenout období, než na skupinu labyrintních ryb přijde řada. Kolega Rose zde popisuje, jak byla česká jména tvořena, ujišťuje nás, že v naprosté většině případů se autoři snažili držet původního etymologického významu vědeckého jména, ale ne ve všech případech byla tato praxe možná (jméno by bylo zavádějící).
Následuje samotná názvoslovná práce. Publikace je členěna velmi přehledně, abecedně dle pořádku vědeckých jmen bojovnic. V úplném začátku jsme seznámeni se samotným rodem Betta, autorem a rokem jeho ustanovení, zařazením v aktuálním systému (čeleď a podčeleď), typovým druhem rodu, citací díla, ve kterém byl rod bojovnice ustanoven a zároveň s počtem druhů. Každý taxon je uveden vědeckým jménem, autorem a rokem popisu a českým jménem. Následují známá synonyma (jak vědecká, tak česká) a citace originálního popisu.
Z celkového počtu 66 druhů jich je podle místa výskytu pojmenováno sedm, patnáct podle jmen lidí, jedna podle řeckého písmene vyjadřujícího známé Ludolfovo číslo (Betta pi) a třiačtyřicet podle svých vlastností (zbarvení, chování a pod.).
A tak díky autorům zjišťujeme, že nám v nádržích mohou plavat bojovnice bojovné (až gladiátorské) i nebojovné, některé jsou bázlivé, ale i divoké, jiné jdou s módou a jsou tetované. Ale jsou i takové, které nechtějí být v popředí zájmu, jsou tedy nenápadné a bledé, narozdíl od těch pestrých, červených či rudých...
V závěru publikace nechybí samozřejmě seznam použité literatury, zahrnující akvaristické i vědecké citace. Samozřejmě i s přihlédnutím k tomu, že labyrintní ryby jsou mými velkými oblíbenci, myslím, že by autoři zasluhovali za tento počin velké poděkování. Tedy především za to, že do českého názvosloví této oblíbené skupiny akvarijních ryb vnesli pořádek.
Použitá literatura:
Burzanovský, J., Plíštil, J. & M. Rose. 2007. České názvosloví
bojovnic (Betta, Osphronemidae). AQUATAB. (revize 5.2.2007)
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
pokud jde o fotky ryb, třetí (Vámi nezmíněný) autor si koupil fotoaparát a intenzivně pracuje na tom, aby byl lepší než já a Jirka dohromady :-)
Čtvrtek 15.2.2007
mlynar
Kdo si počká, ten se dočká...:o)
Čtvrtek 15.2.2007
PLZAK
Využil jsem odkazu v článku na aquatab.net a České názvosloví bojovnic jsem si pečlivě pročetl. Autorům tohoto dílka chci poděkovat za jejich počin. Je to jistě spousta hodin strávených studiem literatury a prohlížením internetových stránek, osobních schůzek atd. Takže pánové autoři bravo! Pokládám toto "názvosloví" za další výrazný kamínek znalostí v mozajce české akvaristiky. Rovněž mě napodlo, že vzhledem k tomu, že jak Martin tak Jiří jsou velmi dobří fotografové akvarijních ryb, takže přiřazení fotografií bet k jednotlivým českým názvům by vznikl krásný první český Beta - log či Beta - lex. Ale to je jistě při tvorbě názvosloví napadlo také. Takže ještě jednou díky . Jdu vstřebávat nové názvy bojovnic.
Středa 7.2.2007
martinrose
Hlavně i když se jihoamerické a africké biotopy vesele plundrují (nešetrná těžba dřeva nebo nerostů), pořád to není tak strašné jako v Asii, kde je největším nebezpečím pro (jinde nežijící) druhy prostý postup civilizace. Překotně se rozvíjející asijské ekonomiky, stavební i průmyslový boom a navíc ještě turistický průmysl, to je na chudáky betičky trochu moc. Některé druhy resp. formy na to už doplatily - jako příklad uvedu např. krásnou formu B.imbellis z ostrova Samui, kde dnes místo původního biotopu této krásné formy najdete jeden hotel vedle druhého... I proto je intenzivní zkoumání asijských rybek tak žádoucí - lze díky němu na poslední chvíli zachránit druhy, o nichž by se jinak ani nevědělo.
Středa 7.2.2007
mlynar
Na rozdíl od jihoameričanů (o Africe nemluvě) to vzali asijci pěkně od podlahy. University v Singapuru a Jakartě, vědomy si rychlého civilizačního procesu v celé oblasti jihovýchodní Asie horečně podnikají jednu expedici za druhou a jejich "povolaní" ve spojení s mnohými dalšími přírodovědci z jiných koutů planety, objevují i popisují jeden nový druh za druhým. Zároveň dochází i na revize stávajících známých skupin ryb a je popisováno a rozřazováno mnoho dosud nepopsaných specií. Kromě přírodovědců v oblastech Jihovýchodní Asie působí i několik profesionálních odborných lovců - hledačů, kteří s výše uvedenými zařízeními velice úzce spolupracují. Je zřejmé, že se v brzké době dočkáme dalších nových druhů.