Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jiří Havránek · 24.11.2006
· Sledovanost: 45900x
· Vytisknuto: 7249x Hodnocení: 5.52/6 (22x) · Odměněn: není
Původně jsem se nechal inspirovat článkem na výrobu skalek (http://www.akvarko.cz/... Stejný technologický postup jsem zvolil i pro vytvoření celého pozadí do svého nového 250 litrového akvária. Takže: jak na to?
Materiál a nástroje
· Písek – standardní betonářský křemičitý s hrubostí menší než 8 mm
· Cement bílý
· Karton a mikrotenový sáček
· Noviny a nafukovací balónek
· Šroubovák, rejžák, nůžky, nůž, zednická lžíce, kbelík
· Tužka, papír
Původní návod ještě obsahoval čistou rašelinu, která se přidává do betonu. Vytváří v něm tmavá místa, která někomu připadají esteticky zajímavá, mně však nikoli.
Písek jsem nakoupil „na rohu“ ve stavebninách a dobře jsem udělal, protože jsem ho dostal zdarma poté, co jsem se zmínil, že je do akvária. Prodávají ho tam na tuny, takže cca 75 kilo, co mi naložili do kletru, nestojí za řeč. Domů jsem se sotva dopotácel.
Cement pochází z téhož místa, celkem za 250 Kč (15 kg) a půlka mi zbyla, stejně jako hora písku, kterou ještě budu muset nějak zlikvidovat, protože překáží v předsíni a manželka mi kvůli ní neustále spílá. Zbytek jsem měl doma.
Výroba
1) Prvním krokem je důkladná příprava:
- jak bude výsledné pozadí vypadat (doporučuji si namalovat náčrtek)
- jak postupovat
- připravit potřebné nástroje
- uklidnit (snad ještě lépe odklidit) manželku
- zajistit pomocníky
2) Smíchat písek s cementem v poměru 4:1 – kamínky netřeba dodávat, v betonářském písku jich je dostatečné množství (v případě použití rašeliny se směs míchá v poměru přibližně 8 dílů písku, 2 díly cementu, 1 díl rašeliny)
3) Nalít vodu a umíchat beton. Doporučuji s vodou opatrně a raději méně. Beton by měl být docela „suchý“, protože se pak mnohem lépe tvaruje.
4) Umístit „šalunk“ na komín, ve kterém se schová přepad do filtru
5) Hmotu nanášet na zadní stěnu akvária a při tom vytvářet přibližný reliéf budoucího pozadí
6) Vytvořit jeskyňky. Na menší jsem použil metodu zmuchlaných novin, na větší pak fintu s nafukovacím balónkem (Po zavadnutí betonu se prostě balónek vypustí a je to).
7) Nechat beton zavadnout.
8) Finální úprava. K dotvoření pozadí doporučuji přistoupit dříve, než druhý den. Já jsem asi po 4 hodinách začal rejžákem, šroubovákem a proudem vody ze sprchy modelovat finální vzhled pozadí.
Výsledek snažení je možno shlédnout na následujícím obrázku.
Možná, že takto sepsaný postup vypadá velmi jednoduše a člověk může podlehnout představě, že všechno jde jako na drátkách. Ta by se ale brzy mohla stát mylnou.
Super pozadí! Váhy bych se nebál. Polistirén zase plave nahoru a to bych viděl jako vetší problém. Určitě by bylo dobré nadrtit do betonu nějaké lehčivo a nebo udělat kostru z polistirénu a betonovou směs použít jako vrchní část pozadí.
Sobota 15.9.2007
Havros
Pro zvědavé...
Dnes jsem se vrátil plný nádherných zážitků a dojmů z Rychnova. Kromě nich jsem si přivezl i testery vody, takže mohu doplnit jak ovlivňuje či neovlivňuje toto pozadí chemismus vody po více než roce provozu.
Akvárium dle uvedeného návodu s příměsí rašeliny:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 10
Uhličitanová tvrdost - 4
Avárium bez pozadí:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 8
Uhličitanová tvrdost - 4
Akvárium s betonovým pozadím bez rašeliny:
pH - 6,5
Celková tvrdost - 12
Uhličitanová tvrdost 6
Jak vidíte, drobné zvýšení tvrdosti vody je patrné, leč pro chov prakticky bezvýznamné (teda pokud nechováte tetry). Pro odchov už je to trochu slabší, ale ancistrusům ani herotilapiím to vůbec nevadí.
Neděle 5.8.2007
tigrmario
OPRAVDU POVEDENÝ ČLÁNEK:-)URČITĚ TO VYSKOUŠÍM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!