Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Tomáš Chuda · 8.5.2007
· Sledovanost: 22850x
· Vytisknuto: 6292x Hodnocení: 5.64/6 (14x) · Odměněn: není
Téměř celý měsíc jsem přemýšlel nad tím, jak pravidelnému pojednání Bojovnice měsíce vdechnout nový život. Nerad bych, aby tento seriál upadl do stereotypního vyhlášení jedné bojovnice, kterou lze považovat za ideál moderních standardů. Nejsou-li tyto rybky vaší srdcovou záležitostí, tak vám popis dané bojovnice dle standardu nic moc neřekne. Pro tento měsíc jsem tedy jako Bojovnici měsíce záměrně zvolil uniformně zbarvenou bettu, jejíž zbarvení v posledních čtyřech letech rozbouřilo vody v nádržích nejednoho chovatele a zažilo neuvěřitelné změny. Neméně zajímavé jsou i informace o jejím původu.
Bojovnice s dvojitým ocasem
Než se dostaneme k nejzajímavějším informacím o původu této barevné variety, seznamme se s favoritem pro tento měsíc a se standardy jedné z nejméně atraktivních forem. Těmi jsou bojovnice s dvojitou ocasní ploutví, jež byly prvně vyšlechtěny americkým chovatelem Warrenem Youngem. Někdy kolem roku 1992 byly první exempláře importovány i do České republiky.
Bojovnice výstavních kvalit by měly v ideálním případě tvořit téměř uzavřený kruh, kde mezi všemi nepárovými ploutvemi není volného místa. To platí pro všechny chovatelské formy.
Hřbetní ploutve by měla převyšovat ocasní, na niž svým koncem opticky hladce navazuje.
Ačkoli jsou dva nad sebou (ne jako u závojnatek) ležící laloky ocasní ploutve jasně určujícím znakem pro tuto formu, hřbetní ploutev je nepřehlédnutelnou dominantou těchto ryb. Základ je značně široký, tvoří téměř dvě třetiny těla, a tím se stává jakýmsi zrcadlovým obrazem ploutve řitní. Typické pro tyto ploutve je také větvení paprsků, jež zavdá většímu rozpětí.
Ocasní ploutev je tvořená ze dvou laloků (celkem má dvojnásobný počet paprsků), které nelze zaměnit s mechanickým poškozením. Horní i dolní laloky by měly být ekvivalentní, v ideálním případě jsou odděleny přímo u kořene ocasního násadce. Rozpětí vnějších paprsků horní a dolní části ploutve musí svírat 180° úhel a tvořit půlkruh. Důležité jsou přímé a dlouhé vnější paprsky. Délkou by ocasní ploutev měla být rovna minimálně 2/3 délky těla.
Tělo bývá u této formy z pravidla podsadité a krátké (to je způsobeno genetickými predispozicemi). To však není ideálem a kýženým znakem. Přestože je ryba takhle lépe schopna nést své oploutvení, příliš krátké tělo narušuje celkový dojem, jež je jedním z bodovaných kritérií. Naše Bojovnice měsíce má tvar těla typický pro běžně oploutvené bojovnice.
Tohle všechno jsou ale špičkové ryby profesionálních chovatelů, jejichž cena začíná na 15 USD za samce a podle genetických vloh (dále zbarvení, barevné kresby a uniformity) roste téměř exponenciálně. V našich akvaristikách se zatím setkáváme běžně jen s praporovými samci a slabším výběrem Crowntail samců, kteří u nás v poslední době velmi nabývají na oblibě. Spoustu krásných moderních forem drží ve svých nádržích členové České labyrintkářské asociace.
Poměrně úsměvná jsou šokující zjištění některých akvaristů, jimž se z přespříliš agresivní samice vyklube krásný krátkoploutvý samec plný temperamentu. Vlastně mají štěstí, krátkoploutvé formy jsou v našich akvaristikách prakticky téměř nedostupné, stejně jako bojovnice s dvojitou ocasní ploutví. Ve své nabídce je má například velkoobchodní firma Profi-Aquarium (jedná se o starší formy). Jejich obchodní označení pro dvojitý ocas ve mně to nastřižení doslova evokuje. Nazývají je také jako Betta splendens "Scissorstail" (tedy "nůžkovitý ocas").
Jo jo, dnešní bojovnice jsou divem genetického inženýrství - výsledkem mnohaleté tvrdé práce zapálených chovatelů po celém světě. Tyhle Coppery a další metalicky zbarvené jedince je potřeba vidět na živo, fotografie nedokáže vystihnout tu souhru lesklých barev.
Jinak děkuji všem za kladná hodnocení a reakce, vč. těch z prvního dílu. Jsem rád, že se vám článek líbí i přes strohý a přímočarý výklad dané problematiky.
Středa 16.5.2007
wels
Velice pěkný článek. Určitě stojí za to v nastaveném trendu pokračovat.
Neděle 13.5.2007
chello
Na fotkach mi zostali oci,ten clanok sa ti oplatilo napsat.Taky mam Betty
Středa 9.5.2007
REJPAL
Po pravdě řečeno, nad fotkami načepýřených "beťáků" zůstává rozum stát, co všechno je dnes možno vyšlechtit....
;-)
Úterý 8.5.2007
zvejk
Tento clanek, lec zdarma, je skvely a prinasi radu odbornych informaci (alespon pro mne).
"Copper" barvy jsou uzasne, asi zase zacnu s betama :)