Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Tomáš Chuda · 8.5.2007
· Sledovanost: 22851x
· Vytisknuto: 6292x Hodnocení: 5.64/6 (14x) · Odměněn: není
Metalické barvy - Copper
Metalicky zbarvené rybky jsou hodnoceny podle stejných kritérií jako ryby iridescentní (modrá, ocelově modrá, tyrkysová a zelená). Metalické barvy jsou notně rozdílné v odstínech a barvě. Při nasvícení baterkou si lze všimnout barev různého spektra – od růžové až po zelenomodrou. Důležitá je jednolitost barevného odstínu, preferována je tmavě lesklá barva kovu – mědi. Dále se vyskytuje metalicky modrá, metalicky zelená a další pastelové odstíny
A co že je tak pozoruhodného na zbarvení této Bojovnice měsíce? Zkusme tomu porozumět trochu hlouběji a podívejme se na to přímočařeji, z biologického hlediska. Zbarvení bojovnic je založené na přítomnosti barevného pigmentu v různých typech buněk, které jsou v podstatě zastoupeny ve čtyřech vrstvách uvnitř pokožky. Nás teď zajímá ta nejsvrchnější, iridescentní.
Buňky v pokožce se vsazeným krystalickým guaninem (z pokožky a ploutví vylučovaná odpadní sloučenina netoxického polymeru amonia) nazýváme jako iridocity nebo také jako guanofory. Domestikované bojovnice jsou selektivně vybírány a šlechtěny s cílem co nejvíce rozšířit přítomnost těchto buněk. Dokonce i po celé hlavě, kdy iridocity tvoří jednotnou barevnou masku.
V menší míře jsou tyto buňky zastoupeny i v barevné kresbě přírodních bojovnic z druhové skupiny splendens. Hustota a struktura těchto krystalů ovlivňuje, jestli se nám rybka jeví jako zelená nebo modrá (rozdíly ve vlnové délce odraženého světla). Barevná škála modrých a zelených odstínů je způsobena zhušťováním a zřeďováním těchto krystalů a stejně tak je ovlivněna další, nižší barvenou vrstvou, obsahující melanin.
Bojovnice jako Betta imbellis, B. smaragdina nebo B. sp. "Mahachai" mají oproti přírodní formě Betta splendens tyto buňky více rozprostřeny po celé hlavě (kolem tlamky, v očích, na skřelích), po těle i na ploutvích. Výsledkem adaptace na prostředí, ve kterém tyto rybky žijí (kalné vody bažin, tůní a rýžovišť), je větší "hutnost" krystalického guaninu a tím i větší vlnová délka odraženého světla. Pro lepší komunikaci mezi sebou je zbarvení rybek oproti šlechtěným formám bojovnice pestré podstatně jasnější - křišťálově jasné, až s kovovým leskem.
V komunitě chovatelů, jež chovají bojovnice pro zápasy, není křížení přírodních forem nic neobvyklého a je praktikováno už desítky let pro získání lepších bojových vlastností. Teprve v poslední dekádě se křížení přírodních a domestikovaných forem promítlo i do našeho hobby.
Prvně byly vyšlechtěny krátkoploutvé formy podobné B. imbellis. Byly nazývány jako "Indo Betta". Později byli tito metalicky modře zbarvení hybridi dále kříženi s ocelově modrými (matně modrý až sivý odstín) homozygoty bojovnice pestré. To zavdalo vzniku té nejkovovější barvě zvané jako "Copper" (měď). Samci těchto krátkoploutvých forem byly nabízeny už někdy kolem roku 2002.
Horlivou šlechtitelskou prací asijských chovatelů z nich byly vyšlechtěny i moderní Halfmoon formy. V roce 2003 tyto závojové formy na aukčním akvaristickém serveru Aquabid.com (http://aquabid.com) způsobily doslova pozdvižení. Barevná mutace zvaná jako Copper Gold byla na serveru vydražena za neuvěřitelných 1000 amerických dolarů!
Dnes už jsou takto zbarvené bojovnice běžně dostupné a rozšířené, ale i přesto zůstávají značně oblíbené. Nové barevné formy a jejich unikátní kombinace jsou velmi ceněné a žádné, je ale potřeba tyto rybky vidět naživo a správně nasvětlené, abyste pochopili, co je na tomto hobby tak půvabného.
Jo jo, dnešní bojovnice jsou divem genetického inženýrství - výsledkem mnohaleté tvrdé práce zapálených chovatelů po celém světě. Tyhle Coppery a další metalicky zbarvené jedince je potřeba vidět na živo, fotografie nedokáže vystihnout tu souhru lesklých barev.
Jinak děkuji všem za kladná hodnocení a reakce, vč. těch z prvního dílu. Jsem rád, že se vám článek líbí i přes strohý a přímočarý výklad dané problematiky.
Středa 16.5.2007
wels
Velice pěkný článek. Určitě stojí za to v nastaveném trendu pokračovat.
Neděle 13.5.2007
chello
Na fotkach mi zostali oci,ten clanok sa ti oplatilo napsat.Taky mam Betty
Středa 9.5.2007
REJPAL
Po pravdě řečeno, nad fotkami načepýřených "beťáků" zůstává rozum stát, co všechno je dnes možno vyšlechtit....
;-)
Úterý 8.5.2007
zvejk
Tento clanek, lec zdarma, je skvely a prinasi radu odbornych informaci (alespon pro mne).
"Copper" barvy jsou uzasne, asi zase zacnu s betama :)