Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Libor Šprysl · 22.7.2007
· Sledovanost: 31770x
· Vytisknuto: 2757x Hodnocení: 5.45/6 (20x) · Odměněn: není
Nečekaná rovnováha
Krásně obrostlý rybníček má předseda úvalských akvaristů Míla Kolařík, a tak jsem vyrazil na zkušenou. Výborný kamarád mou návštěvu přivítal, konečně se prý donutí trochu protrhat svou džungli. Domů jsem dorazil obtěžkán několika pytli různých příbřežních trav, orobinců a jedním kosatcem. Znovu jsem se přesvědčil, že "kapsy" po obvodu jezírka jsou opravdu mělké. Takže rostliny musely do nádob s kačírkem.
Při jejich umísťování jsme ovšem zjistili, že mimo dvou citronových kluků, se většina ostatních ryb stačila znovu spárovat a vesele vodí mladé. To, co by bylo prakticky nemyslitelné ve společné nádrži (pokud nemáte doma kolos podobný tomu v Hradci Králové), se v našem jezírku podobalo symbiotickému vztahu kdesi v Jižní Americe.
Vzhledem k dost silné osádce bylo třeba v té době již intenzivně krmit, protože v jezírku neměl přirozeně existující plankton šanci k většímu přemnožení. Jelikož rybky v jezírku byly v podstatě vyhnanci, začal jsem se obávat podzimního výlovu. Bylo třeba nějak zajistit redukci stavu. Proto jsem vyklidil další nádrž, kterou obýval asi dvaceticentimetrový managujec (P.managuvyensis) a vpustil tohoto pašáka do jezírka. Žádná výrazná mela nenastala. Občas jsem ho přistihl, že si nějakou rybku lapnul, ale vzhledem k množství úkrytů, byly šance predátora i lovené rybky půl na půl. Díky množství rostlin již jezírko vykazovalo přece jen nějakou rovnováhu.
Pokračování příště
Loňský podzim byl pro takový experiment ideální. Vysoké teploty panovaly ještě v říjnu, takže k očekávánému ukončení pobytu nezvyklých chovanců v jezírku mohlo dojít až po odprodání většího množství ryb z nádrží v rybárně a navíc tomu osud asi chtěl, a přišly objednávky i na "ikselka". Za tři měsíce pobytu v jezírku ode mne putovali citroni o pět centimetrů delší, managujec vykrmený téměř na pekáč a "brazilouše" si vzal kamarád jako krásné chovné ryby. Perfektně vybarvení, robustní a ve skvělé kondici byli rovněž kančíci pruhovaní a akary.
Během léta nás navštívilo několik příznivců jezírek a červených rybiček všech druhů. Když viděli, co se dá bez větších problémů - pokud počasí dovolí - také chovat v zahradních nádržích, pravili, že to zkusí také. Letos si začátkem oteplení byli u nás pro rybky, že je prý na podzim vrátí. Tak jsem zvědavý, co se vrátí z výkrmu. Dám vědět. Já jsem letos zkusil něco jiného s naší nádrží. Čas od času odstraníme nános vláknité řasy a na ten zbytek jsem nasadil stošedesát centimetrových ampulárek. Zatím to vypadá, že situaci zvládají dokonale. Když jim člověk trochu pomůže.
Proč se bát výlovu? Vždyť stačí vypustit vodu a ryby na suchu už nikam neuplavou. :-)
Čtvrtek 24.7.2008
ondrask
Bál bych se výlovu
Sobota 22.9.2007
Shamil
Moc inspirativní článek. Taky bych uvítalreportáž z výlovu jezírka. O něčem podobném uvažuju, jen ten podzim...
Čtvrtek 30.8.2007
Sadil.mp
Mít vlastní jezírko s cichlidama by bylo super.
Sobota 28.7.2007
paur
Já osobně nejsem fanda fóliových jezírek.Skočí vám tam pes a máte po plachtě.Proto mám doma jezírko betonové.Beton jsem natřel.Ryby i rostliny jsou v pořádku.Přikládám foto.