Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jiří Havránek · 19.9.2007
· Sledovanost: 28618x
· Vytisknuto: 3023x Hodnocení: 5.59/6 (28x) · Odměněn: není
Škoda, že nebyl čas na větší popovídání, protože se začali hrnout další hosté. Věřím, že se dveře do večera netrhly. Určitě by to bylo povídání nesmírně zajímavé, plné krásných příběhů podpořených nepřebernými zkušenostmi. Pan Ešpandr si okamžitě získal mé sympatie, možná i proto, že mi připomněl mého dědu, který byl také takový "čuprdědek". Ten mě naučil spoustu fíglů a grifů z několika černých řemesel, ale to do našeho povídání nepatří.
Nikdy jsem nezažil, že by při tom fofru a vypětí, které ve dnech výstav každý pořadatel prožívá, někoho odmítl a odvolával se na to, že nestíhá, nemá čas nebo že by byl unavený.
Jinak pan Ešpandr je klasický akvarista starého ražení (to myslím v tom nejlepším slova smyslu), neboť krom chovu rybek se vehementně zabývá i pěstováním rostlin ve svém sleníku na zahradě. V době zářiových výstav toho však většinou v jeho skleníku mnoho neuvidíte, protože i on kromě profesionálních firem zajišťuje svými rostlinami ty pravé estetické zážitky rychnovských výstav.
A to stále není všechno
Od pana Ešpandra jsme se přesunuli do sokolovny, kde kromě prodejních stánků byla i výstavka morčat, myší a dalších hlodavců.
Naše sobotní pouť návštěvou u pana Ešpandra však zdaleka neskončila. Z příjemného prostředí pěstírny opory rychnovského spolku jsme se odebrali do nedaleké sokolovny, v jejímž sále probíhala přidružená prodejní část výstavy. Rychnovští využili zkušeností z loňské, jubilejní akce, kdy vzhledem k rozšíření výstavních ploch a zároveň i servisu pro návštěvníky zajistili větší prostory pro prodejce akvaristického zboží a pomůcek.
Na stáncích byl k dispozici běžný sortiment známý z burz v Praze či úvalského akvatrhu. Dokonce i tváře za pulty byly tytéž. Nejprve jsem měl pocit, že je to poněkud nešťastné řešení, oddělit od sebe výstavu a prodejní stánky. Ale jak jsem později zjistil, spousta návštěvníků se po shlédnutí výstavy přesunula do sokolovny a alespoň tam nebylo tak narváno a byl čas si v klidu poklábosit. Pavlovi Mžourkovi jsem tam vyzvedl tři sady sít na třídění živého krmiva a pro každého, kdo mě s nimi zahlédl, jsem se rázem stal terčem bodrých vtípků. Samozřejmě, že jsem si tam také nakoupil. Testery na vodu od Aquaru.
Jak pravil Honza, byl tam k vidění i zajímavý přístroj na úpravu vody. Umí to prý úplně všechno a stojí to pár šupů. Já přednášku o možnostech tohoto přístroje prošvihnul, ale Honza jistě rád podá zasvěcenou informaci.
Zde tedy bylo možné zakoupit vše potřebné. Krmení umělé vločkové a granulované, mražené, živé či lyofilizované, přístroje na úpravu vody, vzduchotechniku, odvlhčovače, síťky na rybky i na lovení planktonu, síta na třídění téhož, další výběr rostlin od několika firem, měřicí přístroje, léčiva, kapkové testery, filtry, topení, zářivky, biomolitan, atd. Zatímto výstava dole v Domě chovatelů je pro veřejnost otevřena od soboty 15. až do středy 19. září, prodej v sokolovně probíhá pouze v sobotu a neděli.
V prvním patře budovy pak byla umístěna exposice dalších chovatelů rychnovské organizace - tentokrát pro změnu se jednalo o exposici drobných hlodavců.
Morčata a myši jsem musel oželet, protože Honza dostal děsný hlad a hnal nás na oběd. Milovníci těchto chlupáčů tudíž přijdou zkrátka. Oběd v hotelu Havel neměl chybu. Kromě toho, že jsme se velmi dobře a chutně najedli, jsme v družném hovoru strávili více než hodinu.
Přednáškové odpoledne
Jak opět bývá zvykem, rychnovský akvaristický spolek se postaral i o odpoledne odborných přednášek. Tentokrát se přednáškové odpoledne však nekonalo v hlavní budově městského kulturního střediska - tzv. "Kremlu", jak tomu bylo v posledních letech, ale v přednáškovém sále jiné budovy, v prostorách Městského informačního centra - nedaleko hlavního rychnovského náměstí.
Díky rozšafnému obědu jsme dorazili na přednáškové odpoledne s drobným spožděním, za což se dodatečně omlouvám. Kaj Andersen je skoro již stálým inventářem rychnovské výstavy. Jeho předchozí přednášky jsem pochopitelně neviděl, ale tahle byla velmi povedená. Spousta krásných ryb a veselých zážitků z cest do jejich domovských vod po celém světě. Mě osobně se velmi líbily ty mořské panny a fakt mě mrzí, že se je nepodařilo panu Andersenovi odchovat a že s nimi skončil. Určitě bych si od něj nějakou vzal. Podle ohlasu v sále soudím, že bych nebyl jediný zájemce.
Letos, obdobně jako vloni nás potěšil svou přítomností dánský akvarista a profesionální lovec tropických rybek Kaj Andersen, tentokrát nám představil nejen své cestování po Amazonii, kterému se věnoval vloni, ale i jeho další cesty za tropickými rybkami po dalších oblastech naší planety.
Bez mučení se přiznám, že druhou přednášku na téma akvaristické techniky jsem vypustil a odjuchal zpět do Domu chovatelů, kde jsme ještě chvíli poklábosili a kolem půl čtvrté jsem se vydal k domovu.
O druhou přednášku se postaral zástupce firmy Moeller Elektrotechnika s.r.o. Ing. Michal Zajíček. Jeho přednáška se týkala nových trendů elektroniky aplikovatelných pro potřeby akvaristiky, zejména pak o technologii nové řídící jednotky Easy pro sledování a řízení chodu chovatelského zařízení.
Závěrem
Třicet jedna výstav, to je v současnosti více než úctyhodný počet akcí. Pro "normálního" člověka, stojícího mimo pořadatelský team, při letmém zamyšlení nepředstavitelné množství práce, stráveného času a energie. Kdo navštěvuje tyto výstavy již nějaký čas, zajisté si povšimne i bez pohledu na reklamní plakátky a poutače, že na každém ročníku je něco speciálního.
Snad jediná skvrnka na kráse, kterou by bylo možno vytknout, byly problémy s parkováním. Ale nevytýkám. Celý zážitek tuhle drobnost naprosto smazal. Díky Honzovi jsem se seznámil s několika príma lidmi od akvárií a strávil s nimi pár příjemných chvil. Takže to byl velmi příjemný výlet a, jak se říká u nás, podařená taškařice.
Pokud shrnu své desetileté zkušenosti, pokaždé jsem zde našel něco zajímavého, co tu předtím nebylo, něco nového, nikdy se mi prostě nestalo, že bych z výstavy odcházel nějak zklamaný. Chtěl bych tak i touto cestou poděkovat rychnovskému spoku za neopakovatelnou akci a přát jim mnoho enthusiasmu a energie do dalších let!
Vážení organizátoři, převelice vám děkuji za krásný zážitek a přeji co nejvíce elánu a nadšení do dalších ročníků. Ať vás ani nenapadne tenhle podnik zavřít!
hezký článek, sice pan Mlynář odhalil nechtě mou pravou tvář:o) ale ještě nikdy jsem se do žádného článku nedostal tak jsem rád:o)
ti čtverzubci byli fakt super
Pátek 21.9.2007
thomaZ
Super článek a fotogalerie. Škoda, že mi to opět nevyšlo. Aspoň mám trochu představu o tom, co jsem prošvihl. Snad zvládnu aspoň "Akvaristickej podzim" a příští rok se budu víc snažit (jestli s rybama do tý doby ovšem neseknu). (((;
Čtvrtek 20.9.2007
lama
Výstavu jsem navštívil poklábosil s kolegi akvaristy prostě super